Wydarzenie stało się fundamentem naszej narodowej tożsamości i legendą, która przetrwała przez pokolenia. Pamięć o bohaterach tamtych dni jest pielęgnowana przez społeczność lokalną, która co roku gromadzi się w lesie pod Stokiem, aby oddać hołd poległym.
Obchody rocznicy rozpoczęły się od złożenia kwiatów przed obeliskiem upamiętniającym bitwę pod Stokiem. W ceremonii wzięli udział przedstawiciele lokalnej społeczności, władz samorządowych oraz delegacje służb mundurowych, szkół i Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej. Następnie zebrani przeszli do pobliskiego lasu, gdzie miała miejsce dalsza część uroczystości.
Licznie przybyłych gości powitał Jacek Stachacz, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Komorowie. Po powitaniu, ks. ppłk Tomasz Szefliński, proboszcz parafii wojskowo-cywilnej pw. św. Jozafata Biskupa i Męczennika w Komorowie, odprawił polową mszę świętą. Nabożeństwo było symbolicznym aktem pamięci i hołdu dla bohaterów tamtych wydarzeń.
Po mszy świętej głos zabrała sekretarz gminy Ostrów Mazowiecka, Agata Stachacz, która odczytała list w imieniu wójta gminy. W swoim wystąpieniu podkreśliła znaczenie pamięci o powstańcach styczniowych dla współczesnej tożsamości narodowej. Następnie głos zabrał płk Sylwester Raniszewski, prezes zarządu Związku Piłsudczyków RP Okręg Nadbużański w Wyszkowie, który wręczył nowo wydane publikacje dotyczące trzech powstań narodowych na ziemi wyszkowskiej. Publikacje te, które przekazał Jackowi Stachaczowi, Agacie Stachacz i ks. Tomaszowi Szeflińskiemu, zawierają również opisy walk na terenie Puszczy Białej.
Uroczystości zakończyły się częścią artystyczną przygotowaną przez uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej w Komorowie. Występ młodych artystów przypomniał zebranym o historii i wartościach, które legły u podstaw powstania styczniowego. Po zakończeniu części artystycznej, uczestnicy zostali zaproszeni na poczęstunek przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich w Stoku.
Obchody 161. rocznicy bitwy pod Stokiem były nie tylko okazją do wspomnienia lokalnych i nierzadko zapomnianych bohaterów, ale także do podkreślenia, jak ważne jest pielęgnowanie pamięci o tych, którzy walczyli o wolność. Społeczność gminy Ostrów Mazowiecka pokazuje, że duch tamtych wydarzeń wciąż żyje, a pamięć o nich jest wieczna, jako fundament wartości i tożsamości narodowej.
Wydarzenia ku pamięci 161. rocznicy bitwy pod Stokiem odbyły się 24 maja 2024.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.