W powiecie ostrowskim barszcz sosnowskiego został znaleziony w czerwcu 2010, w okolicach Komorowa, przy nasypie kolejowym. Roślina rozprzestrzeniła się na długości około 200 m wzdłuż torów. Gmina Ostrów Mazowiecka wymusiła w końcu na PKP zabiegi zwalczające barszcz sosnowskiego.
Barszcz Sosnowskiego to inwazyjna roślina parząca. Wywołuje silne reakcje fotouczuleniowe i oparzenia skóry. Gatunek ten uznawany jest za jedną z największych roślin zielnych na świecie osiągającą nawet do 4-5 m wysokości, łodyga około 12 cm średnicy.
Barszcz sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi Manden) jest przywleczoną do Polski z Kaukazu parzącą, groźną dla zdrowia rośliną zielną z rodziny baldaszkowatych (selerowatych - Apiaceae). Sok wydzielany przez świeże rośliny ma właściwości drażniące i po dostaniu się na powierzchnię skóry wywołuje silne reakcje fotouczuleniowe, które mogą mieć charakter oparzeń II i III stopnia z tworzeniem się pęcherzy. Roślinę, która naturalnie występuje w środkowej i wschodniej części Kaukazu, na Zakaukaziu oraz na północno-wschodnich krańcach Turcji została sprowadzono do krajów Europy wschodniej, w tym Polski, Białorusi i krajów bałtyckich w latach 50. XX wieku jako roślinę pastewną. Niestety, okazała się bardzo kłopotliwym gatunkiem inwazyjnym, który zdziczał, wymknął się spod kontroli i zaczął spontanicznie się rozprzestrzeniać. Barszcz sosnowskiego jest bardzo trudny do zwalczenia. Z tego powodu jest objęty prawnym zakazem uprawy i sprzedaży na terenie Polski. Nazwa rośliny pochodzi od nazwiska rosyjskiego botanika, Dmitrija Iwanowicza Sosnowskiego.
Toksyczności barszczu sosnowskiego sprzyja wilgoć i wysoka temperatura powietrza. Przebywanie w pobliżu rośliny stanowi duże zagrożenie dla zdrowia człowieka.
Źródło zdjęć: PSSE Ostrów Mazowiecka
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.