Zalecenia dotyczące częstotliwości wykonywania mammografii mogą się różnić w zależności od kraju i wytycznych organizacji zdrowotnych. Generalnie, dla kobiet o średnim ryzyku zachorowania na raka piersi, zaleca się rozpoczęcie regularnych badań mammograficznych w wieku 40-50 lat, wykonywanych co 1-2 lata. Kobiety o podwyższonym ryzyku (np. z powodu genetyki lub historii rodzinnej raka piersi) mogą potrzebować wcześniejszych i częstszych badań.
Biorąc pod uwagę powyższe, warto skorzystać z programu profilaktyki raka piersi Narodowego Funduszu Zdrowia. Program skierowany jest głównie do kobiet w wieku od 45 do 74 lat, które są ubezpieczone. Warunki uprawniające do skorzystania z bezpłatnych badań obejmują dwie kategorie:
- Brak badań mammograficznych w ciągu ostatnich 24 miesięcy. Dla kobiet, które nie miały możliwości wykonania mammografii w przeciągu dwóch lat, program NFZ stanowi wyjątkową okazję do zrealizowania tego badania.
- Grupa ryzyka. Kobiety, które znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka, np. z historią raka piersi w rodzinie (matki, siostry, córki) lub posiadające mutacje genów BRCA1 lub/i BRCA2, również są objęte programem. W przypadku tej grupy badanie mammograficzne jest zalecane co 12 miesięcy.
Mammobus będzie stacjonował na parkingu, przy ul. H. Trębickiego 10, w dniach 20-21 czerwca 2024, w godz. 9:00-17:00. Usługę wykona Geneva Trust. Obowiązują wcześniejsze zapisy. Prowadzone są pod nr tel. (58) 767 34 44 lub (58) 767 34 77.
Zdjęcie poglądowe. Źródło: Freepik/JComp
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.