Niedoczynność tarczycy - jakie daje objawy i jak ją leczyć?

Dodano: 2 lipca 2024 19:52, Autor: Materiał partnera, artykuł sponsorowany, artykuł sponsorowany

Niedoczynność tarczycy to choroba przewlekła, która wynika z nieprawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego. To również jedna z najczęściej spotykanych chorób, która występuje u pacjentów borykających się z niewłaściwą pracą tarczycy. W niedoczynności pojawia się niedobór hormonów, który negatywnie wpływa na jakość życia. Do wystąpienia tej choroby może dojść już w życiu płodowym (wtedy mowa o niedoczynności wrodzonej) lub w późniejszym wieku (niedoczynność nabyta). Jakie są objawy tej choroby? Czy istnieją metody skutecznie leczące tę chorobę przewlekłą?

Najczęstsze objawy niedoczynności tarczycy u pacjentów


Istnieje szeroka gama objawów, które mogą świadczyć o niedoczynności tarczycy. Ich występowanie i poziom nasilenia będzie jednak zależeć od konkretnej przyczyny tej choroby, czasu jej trwania i szybkości progresji w jej rozwoju. Duże znaczenie ma także stopień zaburzenia pracy gospodarki hormonalnej. Kiedy jednak obserwuje się niepokojące objawy, dobrym rozwiązaniem jest umówienie się na konsultację u specjalisty np. endokrynologa w Warszawie.

Zmiany skórne towarzyszące niedoczynności tarczycy


Osoby z wymienioną wyżej chorobą mogą borykać się z wyraźną opuchlizną rąk, a także obrzękiem w okolicy twarzy, a w szczególności powiek. Najczęściej ich skóra jest blada, sucha i matowa. Pacjenci skarżą się także na większą wrażliwość na zimno oraz znaczny spadek potliwości. Z kolei ich włosy stają się cienkie i bardziej podatne na wypadanie.

Problemy z układem pokarmowym


U pacjentów z niedoczynnością tarczycy nierzadko pojawiają się problemy gastryczne, jak wzdęcia i zaparcia. Jest u nich zauważalna także zwiększona masa ciała, co wynika z omawianych problemów hormonalnych.

Zaburzenia na tle psychicznym


Omawiany problem z tarczycą w dużym stopniu oddziałuje na psychikę pacjentów. Bardzo często skarżą się oni na problemy z koncentracją, zapamiętywaniem, a także borykają się z trudnościami w mowie. Ich myślenie jest spowolnione, przez co ciężko im się skupić na wykonywanej czynności, a także sprawnie i szybko doprowadzić ją do końca. Wymienia się tutaj również brak motywacji do działania, ogólną senność, a nawet stany depresyjne.
REKLAMA


Na czym polega leczenie niedoczynności tarczycy?


W pierwszej kolejności, jeżeli pacjent podejrzewa u siebie problem z tarczycą, należy zgłosić się do endokrynologa celem przeprowadzenia konsultacji. Rozmowa ma na celu zdiagnozowanie choroby oraz ustalenie leczenia pod kątem indywidualnych predyspozycji zdrowotnych pacjenta. Następnie wykonywane jest badanie TSH. Jeśli wynik nie będzie mieścił się we wskazanych normach, późniejszy istotnym badaniem do wykonania będzie pomiar stężenia tyroksyny. Kolejny krok to przeprowadzenie USG tarczycy. Inne badania laboratoryjne, które pomagają w zdiagnozowaniu choroby, to anty-TPO i anty-TG.

Jeśli lekarz ma podstawy do wprowadzenia dalszego leczenia, najczęściej zleca pacjentowi farmakoterapię. Ma ona na celu uzupełnienie niedoborów hormonów występujących w tarczycy. W ten sposób dochodzi do wyrównania poziomu TSH w organizmie pacjenta.

W leczeniu najważniejsze jest utrzymanie optymalnego poziomu TSH. Początkowo dawki leku mogą być zwiększane celem uzyskania jak najlepszych wyników. Dlatego też ustalenie dawki wiąże się z koniecznością częstszych badań -- nawet co kilka tygodni. Po ustabilizowaniu sytuacji zdrowotnej pacjenta wykonywanie badania TSH może odbywać się rzadziej -- co kilka miesięcy.

Czy pacjent musi przyjmować leki przez całe życie?


W momencie zdiagnozowania niedoczynności tarczycy konieczne jest długotrwałe stosowanie leków. Zdarza się jednak, iż w niektórych przypadkach choroba ta spowodowana jest innymi czynnikami chorobotwórczymi i gwałtownymi zmianami hormonalnymi. Wtedy zachodzi taka możliwość, iż objawy ustąpią, a pacjent będzie mógł zaprzestać leczenia farmakologicznego. Przykładem takiej sytuacji jest pojawienie się zapalenia tarczycy u kobiet, które są po porodzie.

Wykonywanie badań hormonalnych oraz diagnostyki obrazowej jest niezbędne, aby ustalić, w jakiej kondycji zdrowotnej znajduje się tarczyca pacjenta.

Zdjęcie poglądowe. Źródło: Publikacje masalski.pl

Zobacz również

Po czym poznać dobry rower?

2 lipca 2024, Materiał partnera

Wybór odpowiedniego roweru może być trudny, szczególnie dla osób niezaznajomionych z różnicami w konstrukcji, technologii i specjalistycznych terminach. Jednak istnieje kilka kluczowych cech, na które warto zwrócić uwagę, żeby wybrać rower idealnie odpowiadający naszym potrzebom i oczekiwaniom. Jaki rower kupić?

Kompleksowa pielęgnacja cery naczynkowej - praktyczne porady i polecane zabiegi

2 lipca 2024, Materiał partnera

Osoby z cerą naczynkową często borykają się z wieloma problemami skórnymi, które wymagają szczególnej uwagi i odpowiednio dobranych zabiegów. Cera taka jest nie tylko wyjątkowo delikatna i wrażliwa, ale także skłonna do zaczerwienienia oraz widocznych naczynek krwionośnych. Jak zatem dbać o cerę naczynkową, by zmniejszyć te nieestetyczne objawy i poprawić kondycję skóry?

Wypożyczalnia samochodów - jak to działa i dlaczego warto?

1 lipca 2024, Materiał partnera

Wynajem samochodów osobowych to usługa ciesząca się sporym zainteresowaniem szczególnie w okresie letnim. Wiele osób decyduje się na wynajęcie np. większego rodzinnego samochodu, by wygodnie wyjechać na wakacje. Jak działa wypożyczalnia samochodów i w jaki sposób można wynająć pojazd? Jak długo wynosi czas wynajęcia pojazdu? Na te pytania odpowiadamy poniżej.

Komentarze

Add comment
Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Cezan Salon Meblowy Black Red White

ul. Mieczkowskiego 16 (Galeria TEK, II piętro)
07-300 Ostrów Mazowiecka

Szukasz mebli, które idealnie wpasują się w Twoje wnętrze? Zainspiruj się!

Grabowy Design Producent Mebli Na Wymiar

ul. Podstoczysko 20
07-300 Ostrów Mazowiecka

Szkoła Wyższa im. Pawła Włodkowica w Płocku

Al. Kilińskiego 12
09-402 Płock

Dajemy więcej! Otwórz drzwi do swojej kariery!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]