Kilka godzin później, bo o 9:00, entuzjaści piłki nożnej mogli zobaczyć emocjonujący turniej na boisku przy Zespole Publicznych Placówek Oświatowych w Broku, również o Puchar Burmistrza. Po intensywnych sportowych zmaganiach, w samo południe, mieszkańcy miasta i gminy Brok zebrali się na uroczystej mszy świętej, odprawionej w ich intencji. Rodziny z dziećmi miały okazję uczestniczyć w bloku zabaw i atrakcji na plaży miejskiej od godz. 14:00, co dodatkowo wzbogaciło ofertę tego wyjątkowego dnia.
Jednocześnie o godz. 14:00 na plaży miejskiej rozpoczął się Nadbużański Festiwal Kultury Kurpiowskiej, który przyciągnął 13 zespołów ludowych śpiewaczych i tanecznych z Kurpi Białych i Kurpi Zielonych. Festiwal, który trwał przez trzy godziny, oferował różnorodne występy śpiewacze oraz taneczne, które oceniało jury. Po zakończeniu przesłuchań, jurorzy udali się na naradę, a na specjalnie przygotowanym parkiecie rozpoczęła się kurpiowska potańcówka prowadzona przez trio Śpiewu Przyczyna i Kapelę z Bandyś, co wprowadziło wszystkich w prawdziwie radosny nastrój. Parkiet - mimo tego, że wcześniej padało - wręcz zapłonął!
Następnym punktem programu było ogłoszenie wyników festiwalu i wręczenie nagród zwycięzcom. W kategorii zespołów śpiewaczych pierwsze miejsce zdobyła Warmińska Kuźnia, drugie miejsce przypadło Rozoskiemu Zespołowi Ludowemu, a trzecie miejsce ex aequo zajęły Wrzos Myszyniec i Kurpiowski Zespół Śpiewaczy ze Zbójnej. Przyznano również wyróżnienia dla zespołów takich jak Brok Folk,, Gwizdalanki, Małkinianka, Regionalny Myszyniec, Seniorzy Myszyniec, U nas na Kurpiach Białych oraz Zespół Folklorystyczny Kurpiowszczyzna Senior.
W kategorii zespołów tanecznych zwyciężył Zespół Pieśni i Tańca Wyszków, a wyróżnienie zdobył Folk Music Brok. Różnorodność i bogactwo kultury kurpiowskiej było szczególnie widoczne w wysokim poziomie artystycznym wszystkich uczestników. Na festiwalu można było także odwiedzić liczne stoiska, w tym cztery namioty lokalnych kół gospodyń wiejskich: KGW Gąsiorowo, KGW Laskowizna, KGW Nagoszewo oraz KGW Szulborze Wielkie, które prezentowały swoje rękodzieła i tradycyjne wyroby.
Organizatorami Nadbużańskiego Festiwalu Kultury Kurpiowskiej była Biblioteka Publiczna w Broku oraz Urząd Gminy i Miasta Brok, a współorganizatorem Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi. Dzięki ich zaangażowaniu mieszkańcy oraz goście mogli cieszyć się bogatym programem pełnym atrakcji, który podkreślał regionalne dziedzictwo i tradycje.
Zwieńczeniem 44. Dni Broku i Puszczy Białej był koncert zespołu Footloose Band, który zgromadził widzów. Muzyka wprowadziła wszystkich w doskonały nastrój, a wspólna zabawa trwała do wieczora. Tegoroczne obchody były nie tylko okazją do świętowania, ale także do integracji lokalnej społeczności oraz promocji kultury Kurpiowskiej wśród odwiedzających.
44. Dni Broku i Puszczy Białej, Nadbużański Festiwal Kultury Kurpiowskiej (07.07.2024)
Ilość zdjęć w albumie: 183
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.