W niedzielę, 14 lipca, w Domostawie k. Niska odbyła się uroczystość odsłonięcia pomnika upamiętniającego Polaków pomordowanych przez ukraińskich nacjonalistów na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. W ceremonii uczestniczyła delegacja z Muzeum Kresów i Ziemi Ostrowskiej, oddając hołd ofiarom tragicznych wydarzeń zwanych "Rzezią Wołyńską".
Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 11:00 polową mszą świętą, po której nastąpiła część oficjalna, obejmująca odsłonięcie i poświęcenie rzeźby oraz apel pamięci. Pomnik autorstwa Andrzeja Pityńskiego, znanego ze swoich wyrazistych i często kontrowersyjnych dzieł, został odsłonięty w obecności licznych gości i lokalnej społeczności.
Rzeźba Pityńskiego, odlana w brązie, budzi kontrowersje ze względu na swój drastyczny przekaz. Przedstawia orła z korpusem umieszczonym w płomieniach, a na jego skrzydłach znajdują się nazwy miejscowości, których mieszkańcy zostali wymordowani przez UPA. W centrum monumentu umieszczony jest wycięty krzyż, a w nim trójzębne widły z nabitym ciałem dziecka. U podstawy pomnika z jednej strony znajduje się rodzina z dziećmi w płomieniach, a z drugiej strony - głowy dzieci nabite na sztachety płotu. Pomnik wraz z cokołem mierzy 20 metrów wysokości, co czyni go monumentalnym i przejmującym świadectwem tragicznych wydarzeń.
Członek komitetu organizacyjnego uroczystości, Witold Zych, podczas ceremonii zacytował słowa autora pomnika: "Dobry pomnik to taki, który jak się raz zobaczy, to się pamięta przez całe życie". Zych podkreślił, że "Sztuka Andrzeja Pityńskiego, realizm tych wydarzeń jest główną siłą tego pomnika. Kompozycja, którą stworzył, jest tak mocna, tak silna, że każdego Polaka, który ma polskie serce - poruszy. Na pomniku jest napis: cześć ich pamięci. I to jest przesłanie dla wszystkich Polaków".
Pomnik "Rzeź Wołyńska" jest symbolem pamięci o ofiarach tragicznych wydarzeń i ma na celu uhonorowanie ich cierpienia. Realistyczna i emocjonalna kompozycja Andrzeja Pityńskiego ma na celu poruszenie każdego, kto go zobaczy, przypominając o bolesnych kartach polskiej historii.
Obecność delegacji z Muzeum Kresów i Ziemi Ostrowskiej na uroczystości podkreśla znaczenie tego wydarzenia w kontekście pamięci o Kresach i ich mieszkańcach. Muzeum, które zajmuje się dokumentowaniem i popularyzacją historii Kresów, odegrało ważną rolę w upamiętnieniu tych tragicznych wydarzeń.
Uroczystość odsłonięcia pomnika "Rzeź Wołyńska" w Domostawie była doniosłym wydarzeniem, które przypomniało o konieczności pamięci i oddania hołdu ofiarom tragicznych wydarzeń z przeszłości.
zdjęcia: Muzeum Kresów i Ziemi Ostrowskiej,
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.