Bakterie grupy coli, a w szczególności Escherichia coli (E. coli), są powszechnie spotykane w jelitach zwierząt i ludzi. Ich obecność w wodzie pitnej jest alarmująca, ponieważ może prowadzić do poważnych zatruć pokarmowych. Spożycie wody skażonej E. coli powoduje gwałtowne biegunki, bóle brzucha, nudności, wymioty, brak apetytu, ogólne osłabienie, a niekiedy zawroty głowy i podwyższoną temperaturę ciała. Objawy mogą być szczególnie niebezpieczne dla osób o osłabionej odporności, dzieci oraz osób starszych.
Enterokoki to rodzaj bakterii Gram-dodatnich, które występują naturalnie w jelitach ludzi i zwierząt. Choć przez wiele lat uważano je za mało chorobotwórcze, obecnie wiadomo, że mogą one powodować poważne infekcje, zwłaszcza w warunkach szpitalnych. Najczęściej choroby u ludzi wywołują gatunki Enterococcus faecalis i Enterococcus faecium. Bakterie są także odporne na działanie chloru oraz inne niekorzystne warunki środowiskowe, co utrudnia ich eliminację z wody pitnej.
W związku z koniecznością prowadzenia działań naprawczych w wodociągu Brok, które obejmują stosowanie preparatów dezynfekcyjnych, mieszkańcy mogą odczuwać uciążliwości zapachowe. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny zapewnia, że wszelkie niezbędne kroki są podejmowane, aby jak najszybciej przywrócić bezpieczeństwo wody.
Sanepid prosi o niespożywanie wody, a także niewykorzystywanie jej w celach gastronomicznych i sanitarno-higienicznych. Nie zaleca się również wykorzystywania wody do podlewania roślin, czy mycia naczyń bądź pojazdów. Woda nadaje się wyłącznie do spłukiwania toalety. Spożycie tej wody może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych!
Mieszkańcy, którzy nie posiadają wystarczających zapasów wody butelkowanej, mogą pobrać 5-litrowe bukłaki z wodą z budynku Urzędu Miasta i Gminy Brok, przy Placu Kościelnym 6.
Ostrzeżenie obowiązuje do czasu wydania kolejnego komunikatu. Mieszkańcy proszeni są o regularne sprawdzanie informacji na ten temat oraz stosowanie się do zaleceń służb sanitarnych.
W przypadku zauważenia dolegliwości, mieszkańcy korzystający z wodociągu Brok, proszeni są o niezwłoczny kontakt z lekarzem.
Zdjęcie poglądowe. Źródło: Wikimedia Commons/NIAID
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.