Nietoperze w centrum uwagi

Dodano: 22 sierpnia 2024 15:44, Autor: Nadleśnictwo Ostrów Mazowiecka, red. Kacper Jaworowski

Nietoperze to jedne z najbardziej niedocenianych, a jednocześnie fascynujących zwierząt, które zamieszkują nasze lasy. W ostatni weekend sierpnia Lasy Państwowe organizują "Las do góry nogami" - wydarzenie, które pozwoli spojrzeć na las z perspektywy nocnych strażników natury.
Jak nietoperze przyczyniają się do równowagi w ekosystemie? Fascynujące stworzenia, często niedoceniane i budzące lęk, odgrywają kluczową rolę w ochronie lasów i zdrowia człowieka. Dzięki organizowanej przez Lasy Państwowe akcji "Las do góry nogami" w ramach Międzynarodowej Nocy Nietoperzy ochotnicy mogą poznać ich sekrety.

Nietoperze to jedne z najbardziej niesamowitych ssaków na Ziemi. W ciągu jednej nocy potrafią zjeść aż 3 tysiące komarów i meszek Dzięki nim możemy cieszyć się letnimi wieczorami bez uporczywego bzyczenia wokół głowy. Ale to nie wszystko - wiele tropikalnych owoców, takich jak banany czy mango, istnieje dzięki zapylaniu przez nietoperze. Mało kto wie, że podczas hibernacji serce nietoperzy bije zaledwie kilka razy na minutę, co pozwala im przetrwać zimę w stanie minimalnego zużycia energii.

Na świecie żyje około 1400 gatunków nietoperzy, z czego w Polsce można spotkać 28 z nich. Wszystkie gatunki są objęte ścisłą ochroną. Lasy Państwowe, we współpracy z różnymi partnerami, aktywnie działają na rzecz ochrony tych unikalnych zwierząt. W ramach działań powstają specjalnie zaprojektowane schronienia dla nietoperzy, a naturalne miejsca ich zimowisk są zabezpieczane. Ponadto regularnie przeprowadzane są akcje liczenia zimujących nietoperzy, które pozwalają monitorować stan ich populacji.
REKLAMA


- Chcemy upowszechniać wiedzę o polskich gatunkach nietoperzy, ale także pokazać, jak ważne dla zdrowia naszych ekosystemów są te często wzbudzające niepokój ssaki. Akcja "Las do góry nogami" to nasz wkład w rozbudzanie wrażliwości przyrodniczej społeczeństwa - mówi Witold Koss, dyrektor generalny Lasów Państwowych.

Międzynarodowa Noc Nietoperzy odbywa się co roku w ostatni weekend sierpnia, w ramach międzynarodowego porozumienia Eurobats, mającego na celu ochronę europejskich populacji nietoperzy. Akcja edukacyjna Lasów Państwowych "Las do góry nogami" również odbędzie się w tym czasie, w kilkudziesięciu nadleśnictwach na terenie Polski. W programie przewidziano warsztaty, spacery przyrodnicze, a także zajęcia edukacyjne prowadzone przez chiropterologów - specjalistów zajmujących się badaniem nietoperzy.

Lasy Państwowe zachęcają do zanurzenia się w tajemniczy, nocny świat nietoperzy i odkrycia, jak wiele znaczą one dla naszej przyrody. To niepowtarzalna okazja, aby spojrzeć na las i jego mieszkańców z zupełnie nowej perspektywy - do góry nogami!

Nadleśnictwo Ostrów Mazowiecka serdecznie zaprasza na wydarzenie dnia 29 sierpnia 2024. Chętni proszeni są o zgłoszenia i potwierdzenie udziału do dnia 23 sierpnia 2024, u Marka Nowickiego, pod nr tel. 539 778 099. Szczegółowe informacje na temat miejsca i czasu wydarzenia będą dostosowane do liczby osób zainteresowanych.

Zdjęcie poglądowe. Źródło: Pixabay/Simon Berstecher

Zobacz również

Mieszkańcy Ugniewa mogą w końcu poruszać się bezpiecznym ciągiem pieszo-rowerowym (zdjęcia)

20 sierpnia 2024, Starostwo Powiatowe Ostrów Mazowiecka, red. Kacper Jaworowski

Ugniewo podzielone jest na dwie, oddalone od siebie, części. Po wielu latach mieszkańcy doczekali się ciągu pieszo-rowerowego, który zwiększy bezpieczeństwo poruszania się między częściami miejscowości.

Leśna Dycha po raz 11. Wystartowało ponad 140 osób! (zdjęcia)

11 sierpnia 2024, Kacper Jaworowski

Leśna Dycha św. Rocha w Kalinowie-Parcelach po raz jedenasty zgromadziła pasjonatów biegania i nordic walking. Wydarzenie, które cieszy się niesłabnącą popularnością, nie tylko promuje zdrowy tryb życia, ale również wspiera lokalne inicjatywy charytatywne, tym razem pomagając małej Klarze Gałązce.

Porozumienie międzygminne. Nowa strategia rozwoju gmin dolnego Bugu na lata 2024-2030

11 sierpnia 2024, UG Małkinia Górna, red. Kacper Jaworowski

Wspólne działanie czterech nadbużańskich gmin może odmienić przyszłość. W Małkini Górnej odbyło się spotkanie, które zainicjowało prace nad strategią ponadlokalnego rozwoju. Celem porozumienia jest zwiększenie szans na pozyskanie środków unijnych i dynamiczny rozwój gospodarczy oraz turystyczny powiatu ostrowskiego.

Komentarze

Add comment
Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Grabowy Design Producent Mebli Na Wymiar

ul. Podstoczysko 20
07-300 Ostrów Mazowiecka

ALIOR BANK S.A.

ul. Mieczkowskiego 6
07-300 Ostrów Mazowiecka

Cezan-Meble

ul. Okrzei 6
07-300 Ostrów Mazowiecka

Studio mebli kuchennych, szafy, garderoby, zabudowy wnętrz.

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]