Ból kręgosłupa szyjnego - zmiany zwyrodnieniowe
Za przewlekły ból kręgosłupa w odcinku szyjnym zazwyczaj odpowiadają zmiany zwyrodnieniowe, które są efektem naszych długotrwałych zaniedbań - siedzącego trybu życia, niskiej aktywności fizycznej czy braku ergonomicznej pozycji podczas pracy na komputerze. Z tego względu z bólem kręgosłupa szyjnego mają do czynienia coraz młodsi pacjenci - nie pomaga w tym przypadku fakt, że coraz więcej wolnego czasu spędzamy na korzystaniu z elektronicznych urządzeń. Z medycznego punktu widzenia zwyrodnienie stanowi przedwczesne zużycie się tkanek zlokalizowanych pomiędzy poszczególnymi kręgami. Brak naturalnej amortyzacji w postaci chrząstki sprawia, że kręgi zaczynają się o siebie ocierać, wywołując ból oraz wiele innych, przykrych dolegliwości.
Bóle w odcinku szyjnym - dyskopatia szyjna
Najczęściej występującym rodzajem zwyrodnienia kręgosłupa szyjnego jest dyskopatia szyjna, czyli uszkodzenie krążka międzykręgowego, prowadzące do powstania przepukliny. W efekcie dochodzi do ucisku i drażnienia nerwów rdzeniowych, które wywołują silny ból w odcinku szyjnym. Ponadto bólowi bardzo często towarzyszy objaw drętwienia kończyn oraz zawroty głowy. Ryzyko dyskopatii szyjnej wzrasta u osób, które zmagają się z nadmierną masą ciała, przyjmują nieprawidłową pozycję podczas snu, posiadają wady postawy lub mają za sobą urazy kręgosłupa szyjnego np. po wypadku, kontuzji typu whiplash (smagnięcie biczem), naderwaniu i skręceniu więzadeł.
Pozostałe przyczyny bólu kręgosłupa szyjnego
Zmiany zwyrodnieniowe to najczęstsza przyczyna przewlekłego bólu kręgosłupa szyjnego. Jednak nie zawsze ból w tym miejscu musi oznaczać poważne zaburzenia układu kostno-stawowo-mięśniowego. Przyczynę bólu kręgosłupa w odcinku szyjnym mogą stanowić także:
- nadmierny stres, powodujący mimowolne napięcie mięśni w tej okolicy,
- nadwyrężenie mięśni podczas intensywnego treningu fizycznego,
- praca z przymusowym ustawieniem tułowia lub głowy w złej pozycji,
- proces starzenia się organizmu,
- choroby niezwiązane z narządem ruchu, np. choroby zakaźne, nowotworowe lub infekcje górnych dróg oddechowych w skupiskach węzłów chłonnych w tym obszarze.
Ból kręgosłupa szyjnego - diagnostyka i leczenie
Przewlekły lub nawracający ból w odcinku szyjnym kręgosłupa powinien być dla nas jednoznacznym sygnałem, że czas odwiedzić lekarza. Wnikliwa diagnostyka pozwoli lekarzowi dobrać najskuteczniejszą metodę leczenia zmian powodujących ból kręgosłupa szyjnego. Diagnostyka obejmuje w pierwszej kolejności wywiad lekarski. Lekarz dokonuje także wzrokowej oceny ustawienia kręgów, pomiarów siły mięśniowej i zakresu ruchomości. Jeśli zachodzi taka potrzeba, zleca także komplet badań laboratoryjnych. Ponadto bardzo często wykorzystuje się w tym przypadku badania obrazowe, by potwierdzić zmiany zwyrodnieniowe i poziom ucisku na kręgi.
Przy łagodnych zmianach w okolicy kręgosłupa szyjnego leczenie zwykle opiera się na procedurach zachowawczych, czyli podawaniu odpowiednich środków farmakologicznych. Redukują one ból i zmniejszają procesy zapalne. Dodatkowo, jeśli ból kręgosłupa szyjnego wynika z siedzącego trybu życia, nadwagi czy nadmiaru stresu, specjalista zaleca zmianę codziennych nawyków, by uniknąć nawrotu tych dolegliwości. Jednak w wielu przypadkach niezbędne okazuje się wdrożenie rehabilitacji kręgosłupa szyjnego, by przywrócić pełną sprawność tej części ciała. W tym zakresie wykorzystuje się sprawdzone metody terapii manualnej, fizykoterapii czy fizjoterapii czynnościowej. Niestety, zdarza się również, że zmiany w kręgosłupie szyjnym są na tyle zaawansowane, że jedynym, słusznym rozwiązaniem okazuje się leczenie operacyjne.
Zdjęcie poglądowe. Źródło: Publikacje masalski.pl
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.