Dożynki Powiatowo-Gminne w Starym Lubotyniu. Gromee gwiazdą wieczoru (zdjęcia, wideo)

Dodano: 27 sierpnia 2024 23:55, Autor: Kacper Jaworowski

Mieszkańcy powiatu ostrowskiego zebrali się w Starym Lubotyniu, by wspólnie podziękować za tegoroczne plony. Uroczyste dożynki, pełne symbolicznych momentów i radosnej zabawy, na długo pozostaną w pamięci uczestników.
W niedzielę, 25 sierpnia 2024, mieszkańcy powiatu ostrowskiego mieli okazję wziąć udział w wyjątkowym wydarzeniu, jakim były Dożynki Powiatowo-Gminne. Tegoroczna edycja odbyła się w Starym Lubotyniu, na terenie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II - Papieża Polaka. Uroczystości były nie tylko okazją do podziękowania rolnikom za ich ciężką pracę, ale również możliwością do integracji społeczności lokalnej w atmosferze wspólnego świętowania.

Dożynki to jedno z najważniejszych świąt rolniczych, które ma długą tradycję w polskiej kulturze. W powiecie ostrowskim co roku odbywają się one w innej gminie, która pełni rolę współgospodarza wydarzenia. Choć zwyczaj organizowania dożynek powiatowych trwa już dłuższy czas, bo organizowane były np. w Szulborzu Wielkim, Ugniewie czy Zuzeli, to dopiero niedawno dożynki w powiecie ostrowskim zyskały formalną nazwę "powiatowo-gminne". Wszystko po to, by podkreślić rolę gmin, ich władz i mieszkańców, w przygotowanie wydarzenia.

Świętowanie tegorocznych dożynek rozpoczęło się od uroczystej mszy świętej dziękczynnej za plony, która odbyła się w kościele pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Starym Lubotyniu. Msza miała symboliczny charakter, gdyż podczas jej trwania poświęcono chleby dożynkowe oraz wieńce, które są tradycyjnym wyrazem uznania dla ciężkiej pracy rolników. Po zakończeniu nabożeństwa, barwny korowód dożynkowy, w którym uczestniczyli mieszkańcy, zaproszeni goście oraz delegacje z wieńcami, udał się na boisko przy Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II - Papieża Polaka.

W dożynkowym korowodzie gminy powiatu ostrowskiego, tj. wszystkie gminy wiejskie, gmina miejsko-wiejska Brok oraz gmina miejska (miasto) Ostrów Mazowiecka, zaprezentowały własne, misternie wykonane wieńce dożynkowe. Wieńce, wykonane z tegorocznych plonów, ozdobiły miejsce przed sceną, stając się symbolicznym centrum uroczystości. Podkreślały nie tylko bogactwo tegorocznych zbiorów, ale również związek człowieka z ziemią, której plony stanowią podstawę życia.

Chleb, jako jeden z najważniejszych symboli dożynek, został złożony na ręce przedstawicieli władz przez starostów tegorocznych dożynek: Milenę i Radosława Legackich. Następnie wójt Ireneusz Gumkowski oraz starosta ostrowski Jerzy Bauer podzielili się nim z uczestnikami, podkreślając wagę wspólnoty i wdzięczności za dary natury. Obrzęd chleba prowadził Zespół Pieśni i Tańca "Oberek" z Wyszkowa.

Podczas oficjalnej części uroczystości, wójt gminy Stary Lubotyń, Ireneusz Gumkowski, oraz starosta ostrowski, Jerzy Bauer, serdecznie powitali wszystkich zgromadzonych, dziękując rolnikom za ich trud i poświęcenie. W swoich przemówieniach podkreślili znaczenie rolnictwa jako fundamentu ludzkiej egzystencji oraz rolę, jaką odgrywa w życiu codziennym każdego z nas.

- Dożynki to zasłużona radość po tak ciężkiej pracy jaką są żniwa. Cieszymy się, że ominęły nas klęski, gradobicia, wielkie nawałnice, które niszczą prace rolnika. Dożynki w dawnych czasach - tak jak i obecnie - winny być ważne dla każdego człowieka, winny przypominać to, że właśnie dzięki ciężkiej pracy rolnika codziennie na nasze stoły trafia polski chleb. Praca rolnika jest wciąż podstawą egzystencji ludzkiej i nikt tego nie przekreśli. Szanowni zebrani, o rolnikach tak pięknie, wymownie, powiedział Jan Paweł II. Pozwólcie, że przytoczę te słowa. "Oddaję dziś hołd spracowanym rękom polskiego rolnika. Tym rękom, które z trudnej, ciężkiej ziemi wydobywały chleb dla kraju, a w chwilach zagrożenia były gotowe tej ziemi strzec i bronić." Jakże prawdziwe i wciąż aktualne są te słowa - mówił wójt Ireneusz Gumkowski.

- Tak jak zostało powiedziane podczas mszy świętej - chleb, ale przecież nie tylko - jest symbolem wielkiego wysiłku wielu ludzi. Tak też i my bardzo serdecznie chcemy podziękować rolnikom, którzy wprost trudzą się na swoich gospodarstwach, ale również całej rzeszy osób, które pracują w sektorach współpracujących z rolnikami i działających na ich rzecz. To cały segment przemysłu produkującego maszyny i urządzenia, ale również cały segment usług: od usług o charakterze finansowym przez usługi o charakterze ubezpieczeniowym i wszystkim tym, z czym wiąże się nasze codzienne życie - powiedział starosta Jerzy Bauer.
REKLAMA


W ramach uroczystości wręczono także odznaki honorowe Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi "Zasłużony dla rolnictwa". Odznaczeni rolnicy z różnych gmin powiatu ostrowskiego zostali uhonorowani za swoją długoletnią pracę na roli, która przyczynia się do rozwoju lokalnej społeczności i gospodarki.

Odznaki otrzymali:
- Krzysztof Adamczyk, gm. Stary Lubotyń
- Łukasz Borowy, gm. Małkinia Górna
- Agnieszka Brzózka, gm. Andrzejewo
- Jarosław Gocłowski, gm. Stary Lubotyń
- Zbigniew Grodzki, gm. Nur
- Danuta Jabłonka-Grabowska, gm. Brok
- Grzegorz Jasionek, gm. Stary Lubotyń
- Marcin Kacprzyk, gm. Stary Lubotyń
- Radosław Kietliński, gm. Zaręby Kościelne
- Daniel Krasowski, gm. Stary Lubotyń
- Janusz Kozioł, gm. Ostrów Mazowiecka
- Radosław Legacki, gm. Stary Lubotyń
- Piotr Piskowski, gm. Wąsewo
- Bogdan Terlikowski, gm. Stary Lubotyń

Po części oficjalnej nadszedł czas na kulturalno-rozrywkową część dożynek. Rozpoczęła ją grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej w Starym Lubotyniu, którzy przygotowali specjalne występy dla zgromadzonej publiczności. Następnie na scenie pojawił się teatrzyk ABC Dziecka, który zaprezentował spektakl "Bałagan w lesie", bawiąc zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Organizatorzy zadbali również o bogatą ofertę gastronomiczną. Na uczestników czekały liczne stoiska, gdzie można było skosztować zarówno tradycyjnych dań, jak i słodkich przysmaków. Koła Gospodyń Wiejskich z całego powiatu przygotowały różnorodne potrawy, takie jak babka ziemniaczana, gulasz, pierogi, a także ciasta, w tym blok czekoladowy, jagodzianki, karpatkę, sernik i szarlotkę. Do picia serwowano kompoty, lemoniadę oraz piwo kozienicowe, które cieszyło się dużym powodzeniem.

Popołudniową część uroczystości uświetniły występy zespołów muzycznych, w tym Maluba, Elza & Cygańskie Gwiazdy oraz Brok Folk. Gwiazdą wieczoru był Gromee, którego koncert zgromadził liczną publiczność i dostarczył niezapomnianych wrażeń. Na zakończenie dożynek, wszyscy zebrani bawili się przy muzyce zespołu Topky, a wydarzenie zakończyło się wspólną dyskoteką.

Organizatorzy zadbali o to, aby każdy uczestnik znalazł coś dla siebie - zarówno w bogatej ofercie kulturalnej, jak i gastronomicznej. Dzięki wspólnemu świętowaniu, mieszkańcy powiatu ostrowskiego mogli nie tylko podziękować rolnikom za ich trud, ale także cieszyć się owocami ich ciężkiej pracy. Tegoroczne dożynki z pewnością pozostaną w pamięci uczestników jako pełne radości i wzajemnej życzliwości wydarzenie.







Zobacz również

Za nami pełne zabawy XXIII Dni Kukurydzy w Andrzejewie. Na scenie w roli głównej - grupa Mejk (zdjęcia, wideo)

19 sierpnia 2024, Kacper Jaworowski

Tegoroczne Dni Kukurydzy w Andrzejewie znów dostarczyły niezapomnianych wrażeń. Zawody wędkarskie, pokazy maszyn rolniczych, koncerty i atrakcje dla najmłodszych sprawiły, że każdy znalazł coś dla siebie. Na scenie wystąpiły zarówno lokalne zespoły ludowe, jak i gwiazda wieczoru - zespół Mejk.

XV Dożynki Gminno-Parafialne w Wąsewie. Zagrali: D-Bomb, Etna, Markus P i New Project (zdjęcia, wideo)

16 sierpnia 2024, Kacper Jaworowski

Wąsewo po raz piętnasty uczciło swoje dożynki, łącząc mieszkańców w duchu wdzięczności i wspólnej zabawy. Uroczystości, które rozpoczęły się od mszy świętej, obfitowały w wyróżnienia dla zasłużonych rolników, występy lokalnych talentów, dobrą zabawę podczas turnieju sołectw i zakończyły się koncertami na stadionie gminnym.

Tegoroczne Dożynki Powiatowe odbyły się w Bogutach-Piankach. Gwiazdą wieczoru - Rafał Brzozowski (zdjęcia, wideo)

28 sierpnia 2023, Kacper Jaworowski

Starostwo Powiatowe w Ostrowi Mazowieckiej oraz Urząd Gminy w Bogutach-Piankach zorganizowały Dożynki Gminno-Powiatowe. Święto Plonów odbyło się przy świetnej pogodzie, przyciągając tłumy.

Komentarze

Add comment
Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

MI-4 Anna Jagodzińska

ul. Plac Ks. Anny Mazowieckiej 4
07-300 Ostrów Mazowiecka

Nowe kserokopiarki - gwarancja jakości!

Zespół Szkół Powiatowych im. Papieża Jana Pawła II w Czerwinie

ul. Piastowska 23 A
07-407 Czerwin

Wszystkie szkoły są bezpłatne!!! Zapraszamy!!!

Góralczyk Nieruchomości

07-300 Ostrów Mazowiecka

Zapraszamy!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]