Pamięć o bohaterach i tragedii wsi Lipniak Majorat
Dziś przypada 80. rocznica bitwy pod Pecynką, która miała miejsce w ostatnich dniach sierpnia 1944 roku. Była to jedna z najważniejszych potyczek partyzanckich na północno-wschodnim Mazowszu, gdzie żołnierze III batalionu 13. Pułku Piechoty Armii Krajowej zmierzyli się z niemieckim Wehrmachtem. Decydujące walki rozegrały się 31 sierpnia 1944 roku w okolicach Leśniczówki Pecynka. Wówczas oddział dowodzony przez podporucznika Alfreda Wieczorka, ps. "Tatar", liczący około 150 żołnierzy, został otoczony przez siły niemieckie i stoczył kilkugodzinny bój o wyjście z okrążenia. Niestety, straty po stronie polskiej były ogromne - zginęło 60 partyzantów.
Bitwa pod Pecynką była największą bitwą partyzancką na północno-wschodnim Mazowszu, a jej pamięć jest żywa do dziś. Co roku organizowane są uroczystości upamiętniające te wydarzenia, w których Muzeum Dom Rodziny Pileckich bierze aktywny udział. W tym roku także złożyliśmy kwiaty przy mauzoleum upamiętniającym ofiary pacyfikacji wsi Lipniak Majorat, która miała miejsce 2 września 1944 roku. W odwecie za walkę partyzantów, Niemcy zamordowali tam około 440 osób, co stanowiło jedno z najbardziej brutalnych wydarzeń tego okresu.
Trwają prace nad nowym wydaniem książki Zbigniewa Kempistego "Bitwa pod Pecynką", która wkrótce trafi do rąk czytelników. Ta publikacja będzie kolejnym krokiem w utrwalaniu pamięci o tych, którzy oddali życie za wolność Polski.
zdjęcia: Muzeum Dom Rodziny Pileckich
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.