Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. poseł na Sejm RP Mariusz Popielarz, dyrektor Ostrołęckiej Delegatury Urzędu Marszałkowskiego Radosław Parzych, ksiądz dr Jan Okuła - dziekan dekanatu ostrowskiego, przewodniczący Rady Miasta Ostrów Mazowiecka Łukasz Chojnowski oraz jej członkowie, a także wójtowie i burmistrzowie z powiatu ostrowskiego. Swoją obecnością zaszczycili także dyrektorzy szkół muzycznych z regionu, dyrektorzy i prezesi jednostek miejskich oraz przedstawiciele związków zawodowych. Jednak najważniejszymi osobami tego dnia byli uczniowie nowo otwartej szkoły muzycznej wraz z ich rodzicami i opiekunami.
Uroczystość rozpoczęła się od przemówienia burmistrza miasta Ostrów Mazowiecka, Huberta Betlejewskiego, który w swoim wystąpieniu podkreślił ogromne znaczenie utworzenia szkoły muzycznej w lokalnej społeczności. Wyraził przekonanie, że szkoła stanie się nie tylko miejscem edukacji, ale również ośrodkiem rozwijania talentów muzycznych oraz promowania kultury muzycznej nie tylko w mieście, a całym regionie. Burmistrz wręczył kwiaty dyrektorce Samorządowej Szkoły Muzycznej Dorocie Pliszce, życząc jej pracy pełnej satysfakcji oraz wielu sukcesów zawodowych.
Po części oficjalnej przyszedł czas na wyjątkowy koncert, który okazał się prawdziwą ucztą dla miłośników muzyki. Uczennica Samorządowej Szkoły Muzycznej I stopnia, Marika Jarka, zapowiedziała występ Ostrołęckiej Orkiestry Kameralnej pod dyrekcją Kamila Fluksa. Choć orkiestra istnieje dopiero od września 2023 roku, już zdążyła zdobyć uznanie za swoje wysokiej jakości występy. Program koncertu obejmował takie utwory jak "Obój Gabriela" Ennio Morricone z solową partią Zofii Pons, "Serenadę na orkiestrę smyczkową" Normana Leydena, "Caro mio ben" Giuseppe Giordaniego, "Alleluja" Wolfganga Amadeusza Mozarta oraz "Bal maskowy" Giuseppe Verdiego, wykonane przez Annę Cichocką.
Subtelne, a zarazem ożywcze brzmienia, jakie zaprezentowała Ostrołęcka Orkiestra Kameralna, poruszyły serca wszystkich obecnych. Szczególny zachwyt wzbudził poruszający wokal Anny Cichockiej oraz ekspresyjna dyrygentura Kamila Fluksa, co sprawiło, że koncert stał się niezapomnianym punktem programu tego wieczoru. Wydarzenie na długo zapadnie w pamięci nie tylko uczniów i ich rodziców, ale także wszystkich miłośników muzyki, którzy mieli okazję uczestniczyć w uroczystości.
Po koncercie głos zabrali kolejni goście, w tym poseł Mariusz Popielarz, starosta Jerzy Bauer, a także dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół muzycznych - Dorota Rypina-Gałązka z Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Zygmunta Noskowskiego oraz Aneta Mroczek z Szkoły Muzycznej I stopnia im. Michała Kleofasa Księcia Ogińskiego. W swoich przemówieniach wyrazili uznanie dla powstania nowej szkoły, podkreślając jej rolę w rozwijaniu talentów młodych muzyków oraz wzmocnieniu kultury muzycznej. Podziękowali również wszystkim osobom, które przyczyniły się do realizacji tego projektu, a na ręce dyrektorki Doroty Pliszki złożono drobne upominki.
W czasie uroczystości odczytano także list gratulacyjny od Urszuli Januszewskiej, wizytatorki Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie, w którym podkreślono determinację i skuteczność władz miasta w dążeniu do utworzenia Samorządowej Szkoły Muzycznej. Był to wyraz uznania dla wysiłków i zaangażowania, jakie włożono w projekt.
Kulminacyjnym momentem uroczystości było oficjalne rozpoczęcie roku szkolnego. Dorota Pliszka przedstawiła zebranym kadrę pedagogiczną, która będzie odpowiedzialna za edukację muzyczną uczniów. Następnie nauczyciele spotkali się z uczniami i ich rodzicami, aby omówić najważniejsze kwestie organizacyjne związane z rozpoczynającym się rokiem szkolnym. Była to okazja do pierwszych rozmów i nawiązania kontaktów, które będą kluczowe dla współpracy w nadchodzących miesiącach.
Do nowej szkoły uczęszczać będzie 32 uczniów, podzielonych na dwa cykle C-4 oraz C-6, w każdym po 16 osób. Każdy z uczniów będzie w klasie wybranego instrumentu (flet, fortepian, klarnet, skrzypce itd.).
Inauguracja roku szkolnego w Samorządowej Szkole Muzycznej I stopnia w Ostrowi Mazowieckiej była nie tylko formalnym rozpoczęciem edukacji w nowej placówce, ale także wielkim świętem muzyki i kultury. Wydarzenie symbolizuje nowy rozdział w historii miasta, które zyskało kolejne, po Społecznej Szkole Muzycznej, miejsce na mapie polskiej edukacji artystycznej.
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2024/2025 w Samorządowej Szkole Muzycznej w Ostrowi Mazowieckiej (02.09.2024)
Ilość zdjęć w albumie: 56
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.