W ciągu ostatnich dwóch dekad, region ostrołęcki otrzymał łącznie ponad 1,1 mld zł z funduszy Unii Europejskiej. Środki pozwoliły na realizację ponad 600 projektów, które wpłynęły na niemal każdy aspekt życia mieszkańców - od edukacji, przez infrastrukturę, aż po kulturę. Wicemarszałek Wiesław Raboszuk podkreślił, że każda inwestycja współfinansowana z funduszy unijnych przyczynia się do ogólnego rozwoju województwa mazowieckiego oraz podnosi standard życia lokalnych społeczności.
Tylko w samej - ostatniej - perspektywie finansowej na lata 2014-2020, region ostrołęcki uzyskał ponad 534 mln zł, co umożliwiło realizację przeszło 350 inwestycji. Projekty przyniosły korzyści różnym grupom społecznym, w tym lekarzom, nauczycielom, przedszkolakom, seniorom, uczniom, a także osobom z niepełnosprawnościami.
Podczas konferencji regionalnej "Rozwój Mazowsza w kontekście 20-letniej obecności Polski w Unii Europejskiej", która odbyła się w Starej Elektrowni w Ostrowi Mazowieckiej, przedstawiciele lokalnych samorządów i organizacji podsumowali korzyści płynące z członkostwa oraz przedstawili zrealizowane projekty, które poprawiły jakość życia mieszkańców.
Konferencja rozpoczęła się o godz. 10:00 od uroczystego otwarcia, w którym uczestniczyli wicemarszałek województwa mazowieckiego Wiesław Raboszuk, zastępczyni dyrektora Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych Elżbieta Szymanik oraz burmistrz miasta Ostrów Mazowiecka Hubert Betlejewski.
Pierwszą prelegentką była Elżbieta Szymanik, która przedstawiła szczegółową prezentację na temat wpływu 20-letniego członkostwa Polski w Unii Europejskiej na rozwój województwa. Prezentacja skupiła się na liczbach i przykładach, pokazując, jak ogromny wpływ miały środki unijne na modernizację infrastruktury, rozwój edukacji, ochronę środowiska oraz podniesienie jakości życia mieszkańców.
Następnie lokalne przykłady pokazali kolejni prelegenci: burmistrz Ostrowi Mazowieckiej Hubert Betlejewski, wójt gminy Wąsewo Urszula Nadratowska oraz prezes LGD "Zielone Sioło" Adriana Rukat. Samorządowcy przedstawili najważniejsze projekty, takie jak modernizacja infrastruktury drogowej, termomodernizacja budynków użyteczności publicznej, oraz inwestycje w odnawialne źródła energii. Adriana Rukat pokazała przykłady inicjatyw wspierających rozwój lokalnych społeczności.
Ostatnia część konferencji, była nie tylko podsumowaniem teoretycznych rozważań, ale również praktyczną demonstracją efektów wsparcia unijnego. Uczestnicy wyruszyli "Szlakiem Funduszy Europejskich", odwiedzając zmodernizowaną Starą Elektrownię oraz Galerię Sztuki Jatki w Ostrowi Mazowieckiej. Obiekty, odrestaurowane dzięki funduszom z Unii Europejskiej, stanowią doskonały przykład, jak inwestycje w kulturę mogą tchnąć nowe życie w tkankę miejską i lokalną społeczność.
20 lat członkostwa Polski w Unii Europejskiej przyniosło województwu mazowieckiemu, tak jak regionowi ostrołęckiemu, ogromne korzyści, które wpłynęły na rozwój regionu oraz podniosły jakość życia jego mieszkańców. Dzięki dalszemu wykorzystaniu funduszy unijnych, nasze województwo ma szansę na kontynuowanie tego dynamicznego rozwoju, stając się jeszcze bardziej nowoczesnym i przyjaznym miejscem do życia.
Zapis z konferencji, można obejrzeć na kanale Fundusze Europejskie dla Mazowsza w serwisie YouTube.
Konferencja "Rozwój Mazowsza w kontekście 20-letniej obecności Polski w Unii Europejskiej" (06.09.2024)
Ilość zdjęć w albumie: 37
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.