7 września 2024 r. na terenie Muzeum Treblinka odbyły się uroczystości patriotyczno-religijne ku czci ofiar niemieckiego obozu pracy Treblinka I oraz II wojny światowej. Wydarzenie zorganizowane przez parafię pw. Trójcy Przenajświętszej i św. Anny w Prostyni oraz Muzeum Treblinka zgromadziło licznych uczestników, którzy oddali hołd ofiarom brutalnych działań nazistowskich w latach 1941-1944.
Uroczystości rozpoczęły się przy Żwirowni, gdzie więźniowie Treblinki I pracowali w nieludzkich warunkach. Stamtąd wyruszyła Droga Krzyżowa pod przewodnictwem ks. kanonika Józefa Poskrobko, proboszcza parafii w Prostyni, w intencji pamięci o ofiarach.
W wydarzeniu uczestniczyli także członkowie Klubu Motocyklowego "Stajnia", którzy złożyli symboliczny gest, sadząc drzewko w Lesie Korczakowskim, jako znak pamięci i szacunku dla ofiar.
Na Miejscu Straceń, gdzie zakończyła się Droga Krzyżowa, wszystkich zgromadzonych powitali Dyrektor Muzeum Treblinka, dr Edward Kopówka, oraz ks. proboszcz z Prostyni. Ważnym momentem uroczystości była homilia wygłoszona przez ks. Biskupa Seniora Tadeusza Pikusa, który przypomniał o tragicznych wydarzeniach, jakie miały miejsce w Treblince.
"Treblinka - to słowo napełnia nas smutnym przerażeniem, ale także obowiązkiem pamięci. Nie wolno zabić pamięci," mówił ks. Biskup, podkreślając, jak ważne jest, aby historia tego miejsca nigdy nie została zapomniana.
Uroczystości w Treblince stanowiły nie tylko wyraz szacunku dla ofiar, ale także przypomnienie o obowiązku pamięci, który należy pielęgnować i przekazywać przyszłym pokoleniom.
Uroczystości patriotyczno-religijne ku czci ofiar niemieckiego obozu pracy Treblinka (07.09.2024)
Ilość zdjęć w albumie: 13
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.