Młodzi uczestnicy wędrowali ulicami miasta, słuchając opowieści o bohaterach i bitwach z 1863 roku. Ostrowianie aktywnie uczestniczyli w powstańczym zrywie, walcząc pod Kietlanką, Nagoszewem i Stokiem. Nie tylko walka była ważna - mieszkańcy Ostrowi wspierali powstańców, dostarczając żywność, odzież oraz obuwie. Andrzej Mierzwiński szczególnie podkreślił rolę ostrowskich Żydów, którzy również pomagali w walce, co przywołano podczas postoju w okolicach ratusza.
Jednym z ważniejszych punktów spaceru było zatrzymanie się przy krzyżu u zbiegu ulic gen. Władysława Sikorskiego i Elizy Orzeszkowej, gdzie w czasach powstania znajdowało się miejsce straceń. Następnie grupa udała się pod obelisk z tablicą pamiątkową w miejscu, gdzie w czasie powstania styczniowego funkcjonował polowy szpital. Tam opieką nad rannymi zajmował się ks. Florian Jastrzębski, wspierany przez proboszcza ks. Leona Krzyczkowskiego oraz organistę Pawła Rymera. To właśnie w tym szpitalu pierwszą pomoc otrzymał Ludomir Benedyktowicz, malarz-pejzażysta, który stracił ręce w potyczce pod Feliksowem.
Uczestnicy spaceru wykazali się dużym zainteresowaniem oraz zaangażowaniem, co pokazuje, że pamięć o powstaniu styczniowym jest wciąż żywa wśród młodych mieszkańców Ostrowi Mazowieckiej.
Spacer historyczny był częścią projektu "Pamięci Powstańców", dofinansowanego ze środków Biura "Niepodległa" w ramach programu dotacyjnego "Powstanie Styczniowe 1863-1864".
Spacer historyczny z Andrzejem Mierzwińskim po Ostrowi Mazowieckiej (20.09.2024)
Ilość zdjęć w albumie: 9
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.