Po raz 10. odbył się Zlot Samochodów Klasycznych i Zabytkowych (zdjęcia)

Dodano: 7 października 2024 20:24, Autor: Kacper Jaworowski

Zespół Szkół nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej po raz kolejny stał się areną wyjątkowego zlotu samochodowego. Kilkadziesiąt pojazdów, w tym znane klasyki i rzadkie okazy, wzięły udział w paradzie przez miasto, zakończonej przyznaniem nagród.
W niedzielę, 6 października 2024, miłośnicy motoryzacji zjechali się do Ostrowi Mazowieckiej, aby wziąć udział w zlocie samochodów zabytkowych i klasycznych. Impreza miała miejsce przy Zespole Szkół nr 1 im. rtm. Witolda Pileckiego przy ul. R. Rubinkowskiego i była to jej jubileuszowa, dziesiąta edycja.

Zlot został oficjalnie otwarty przez dyrektora szkoły, Piotra Siwka, oraz Tomasza Gałązkę - jednego z pomysłodawców wydarzenia. Tegoroczna edycja odbyła się nieco później niż zazwyczaj, co spowodowane było pracami przy szkolnym boisku. Mimo tego, frekwencja i zainteresowanie zlotem nie zawiodły. Chociaż zlot przy "Rubinku" zagościł na stałe w kalendarzu imprez motoryzacyjnych w powiecie ostrowskim, to gdy nie mógł się odbyć, inni nie próżnowali. W między czasie odbył się zlot motocyklistów i samochodów amerykańskich przy Muzeum Kresów i Ziemi Ostrowskiej, czy rajd turystyczny w Nurze. Fani motoryzacji mogą być zadowoleni, bo imprez w okolicy przybywa.

Chociaż pogoda nie była sprzyjająca, na placu przed szkołą pojawiło się kilkadziesiąt pojazdów, zarówno tych zabytkowych, jak i nowoczesnych oraz tuningowanych. Nie zabrakło aut, które zmotoryzowały Europę - był dwukolorowy Citroen 2CV, który idealnie pasował do barw miasta, Fiat 500 i jego następca Fiat 126 oraz Volkswagen Typ 1, a więc popularny "Garbus". Do kompletu pojazdów, które zmotoryzowały nasz kontynent, zabrakło jedynie brytyjskiego Mini. Duże zainteresowanie wzbudziły rzadko spotykane modele, takie jak Nissan Silvia S15 Spec-R, Ford Mustang II generacji, Dodge Viper STR-10 czy nietypowy Azak, a więc Moskwicz 408 w wersji dla dzieci - mały samochodzik na pedały.

- W poprzednim roku nie mogłem brać udziału w zlocie, ostatnio brałem udział w ósmej edycji - powiedział Karol, jeden z uczestników zlotu. - Dziś miałem przyjechać moim Polonezem, jednak odmówił posłuszeństwa. Kilka dni temu oddałem go do warsztatu, dlatego jestem w roli widza - kontynuował. Przyznał, że w zlotach najbardziej podoba mu się miła, wręcz rodzinna, atmosfera.
REKLAMA


W samo południe, o godz. 12:00, rozpoczęła się jedna z głównych atrakcji - parada samochodów. Kolumna pojazdów przemieszczała się ulicami Ostrowi Mazowieckiej. Przejazd odbywał się pod czujnym okiem straży miejskiej oraz funkcjonariuszy ostrowskiej policji, którzy dbali o bezpieczeństwo na trasie.

Po zakończeniu parady, uczestnicy powrócili na parking przy szkole, gdzie nastąpił kolejny ważny punkt programu - wręczenie nagród. Komisja, w skład której wchodzili Piotr Siwek, Rafał Hartman oraz Tomasz Gałązka, wybrała zwycięzców w kilku kategoriach. Uczestnicy i widzowie mogli podziwiać nie tylko pięknie odrestaurowane samochody, ale także docenić wysiłek właścicieli, którzy poświęcają mnóstwo czasu na pielęgnowanie motoryzacyjnych perełek.

Najstarszy samochód - Tomasz Iwanicki, FSO Warszawa M20, 1959
Polski klasyk - Tomasz Roguski, FSO Warszawa 223, 1973
Klasyk z importu - Tadeusz Matusiak, Trabant 600, 1963
Auto zlotu - Tadeusz Kozak, Jaguar XJS, 1990
Postać zlotu - Bogdan Różycki, Wartburg 353, 1975

- Dziękuję, że jesteście tutaj z nami - zaczął swoje przemówienie Piotr Siwek. - Październik, aczkolwiek pogoda jak na tę porę roku, całkiem przyzwoita. Ja chciałbym bardzo serdecznie - tutaj, na państwa oczach - podziękować i pogratulować. Proszę o brawa dla pana Tomka, bo dzięki panu Tomkowi, to wszystko odbywa się od lat. Wielkie brawa, dziękuję panu - powiedział krótko.

Wydarzenie cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem i będzie kontynuowane w przyszłych latach. Tomasz Gałązka zapowiedział, że w przyszłym roku zlot odbędzie się, jak wcześniej, w maju. Dodał, że organizatorzy chcieliby zadbać też o dodatkowe atrakcje dla uczestników zlotu, jak np. piknik w leśniczówce Orło.


Zobacz również

Niezapomniany I Zlot Samochodów Amerykańskich i Zabytkowych oraz Motocyklistów w Ostrowi Mazowieckiej (zdjęcia, wideo)

22 lipca 2024, Kacper Jaworowski

Niezwykłe pojazdy, pasjonaci motoryzacji i wyjątkowa atmosfera - tak w skrócie można opisać I Zlot Samochodów Amerykańskich i Zabytkowych oraz Motocyklistów na terenie ogrodu Hotelu 17 oraz Muzeum Kresów i Ziemi Ostrowskiej. Mieszkańcy miasta i przyjezdni mieli okazję podziwiać piękno zabytkowych maszyn i uczestniczyć w licznych atrakcjach.

Fani motoryzacji spotkali się na XIII wystawie "Legendy PRL-u" (zdjęcia)

10 czerwca 2024, Elżbieta Krajewska

Gratka dla fanów motoryzacji, szczególnie motocykli. Organizatorzy przewidzieli konkursy dla uczestników zlotu, m.in. motocykl wystawy, kultowy motocyklista, najstarszy motocykl, czy też motorower wystawy.

Zabytkowe i klasyczne samochody zjechały się na zlot do Ostrowi Mazowieckiej (zdjęcia)

14 maja 2023, Elżbieta Krajewska

Samochody można było obejrzeć przy Zespole Szkół nr 1 im. rtm. W. Pileckiego w Ostrowi Mazowieckiej przy ulicy R. Rubinkowskiego i podczas parady po ulicach miasta.

Komentarze

Add comment
Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Wyższa Szkoła Agrobiznesu w Łomży

ul. Studencka 19
18-400 Łomża

Czołowe lokaty w ogólnopolskich rankingach szkół wyższych!

Miód Malina Catering Dietetyczny

07-300 Ostrów Mazowiecka

ALL CLEAN

07-300 Ostrów Mazowiecka / Warszawa

Niezawodne czyszczenie domowych i przemysłowych modułów fotowoltaicznych

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]