Haft białokurpiowski na wyciągnięcie ręki. Warsztaty i wystawa w ostrowskiej bibliotece (zdjęcia)

Dodano: 11 października 2024 06:02, Autor: MBP Ostrów Mazowiecka, red. Kacper Jaworowski

Haft białokurpiowski, jedna z najbardziej rozpoznawalnych tradycji ludowych Puszczy Białej, zawitał do Ostrowi Mazowieckiej. W Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyło się spotkanie inaugurujące warsztaty hafciarskie, podczas którego uczestnicy mieli okazję poznać historię tej sztuki oraz spróbować swoich sił w tworzeniu.
W piątek, 4 października 2024, w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Marii Dąbrowskiej w Ostrowi Mazowieckiej odbyło się spotkanie poświęcone haftowi białokurpiowskiemu, które zainaugurowało cykl warsztatów hafciarskich organizowanych w październiku. Wydarzenie zgromadziło miłośników kultury kurpiowskiej, którzy mieli okazję nie tylko poznać bogactwo regionalnej sztuki ludowej, ale także wziąć udział w prelekcjach oraz warsztatach.

Na spotkaniu gościły trzy osobistości związane z kulturą Puszczy Białej i sztuką ludową:
- Halina Witkowska - prezes zarządu stowarzyszenia Puszcza Biała - Moja Mała Ojczyzna,
- Sylwia Słojkowska-Affelska - etnolożka, członkini Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego (PTL), pracowniczka Muzeum Regionalnego w Pułtusku,
- Beata Pasińska - twórczyni ludowa, członkini Stowarzyszenia Twórców Ludowych oraz Puszcza Biała - Moja Mała Ojczyzna.

Podczas spotkania Sylwia Słojkowska-Affelska poprowadziła prelekcję na temat niematerialnego dziedzictwa kulturowego Puszczy Białej. Omówiła dwa szczególnie ważne elementy regionalnej tradycji - haft białokurpiowski oraz oklejankę, które wpisane są na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Słojkowska-Affelska przybliżyła uczestnikom znaczenie elementów dla tożsamości lokalnej oraz ich unikalność w skali Polski.
REKLAMA


Spotkanie w książnicy było także okazją do oficjalnej inauguracji warsztatów hafciarskich, które będą odbywać się przez cały październik. Halina Witkowska i Beata Pasińska, szczegółowo opowiedziały o technikach haftu białokurpiowskiego, który jest charakterystycznym elementem dziedzictwa Puszczy Białej. W swoich warsztatach uczestnicy będą mogli zgłębiać tajniki rękodzieła, które nie tylko zachwyca precyzją, ale także oddaje ducha regionu.

Nieodłącznym elementem spotkania był również poczęstunek kurpiowski, który pozwolił uczestnikom na degustację tradycyjnych smaków regionu. Była to okazja, by połączyć sztukę ludową z kulinarnym bogactwem Puszczy Białej, tworząc tym samym atmosferę sprzyjającą rozmowom i wymianie doświadczeń.

Spotkaniu towarzyszyła wystawa planszowa "Haft Puszczy Białej", którą można oglądać w bibliotece do 27 października br. Wystawa prezentuje najważniejsze elementy haftu białokurpiowskiego, zarówno te wykonywane na płótnie, jak i na tiulu.

Wydarzenie zostało zrealizowane w ramach zadania "Haft białokurpiowski", dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa Niematerialnego.


Zobacz również

Historia w obiektywie. Laureaci konkursu fotograficznego w Broku nagrodzeni (zdjęcia)

10 października 2024, BP Brok, red. Kacper Jaworowski

Gmina Brok i jej krajobrazy stały się inspiracją dla uczestników konkursu fotograficznego, którego rozstrzygnięcie miało miejsce 7 października. Jury wyróżniło cztery prace, które najlepiej oddały historyczny charakter kapliczek, krzyży przydrożnych oraz zabytkowej zabudowy regionu.

Nazwy, które mówią. Promocja książki o dziedzictwie powiatu ostrowskiego (zdjęcia)

3 października 2024, Kacper Jaworowski

W Starej Elektrowni, odbyła się promocja publikacji pt. "Nazwane, czyli ważne - toponimy, hydronimy i mikrotonimie powiatu ostrowskiego w ujęciu onomastycznym", która dokumentuje lokalne nazwy, będąc owocem współpracy uczniów, nauczycieli i naukowców. Książka ukazuje bogactwo lokalnego nazewnictwa i kultywuje pamięć o lokalnym dziedzictwie językowym.

Inauguracja cyklu warsztatów hafciarskich w Broku (zdjęcia)

31 sierpnia 2024, Kacper Jaworowski

W Broku zainaugurowano cykl warsztatów hafciarskich, który przez cały wrzesień będzie gościć w lokalnej bibliotece. Uczestnicy mieli okazję nie tylko zgłębić tajniki haftu kurpiowskiego, ale także poczuć wyjątkowy klimat kultury tego regionu.

Komentarze

Add comment
Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Z.U.H. SERWO Adam Uszyński

ul. Kolberga 7
07-300 Ostrów Mazowiecka

WYMIEŃ STARY KOCIOŁ GAZOWY NA NOWOCZESNY KONDENSACYJNY

SALON FIRMOWY FABRYKI MEBLI FORTE S.A.

ul. Biała 1
07-300 Ostrów Mazowiecka

Mocna strona Twojego mieszkania

ALL CLEAN

07-300 Ostrów Mazowiecka / Warszawa

Niezawodne czyszczenie domowych i przemysłowych modułów fotowoltaicznych

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]