W ramach przeprowadzonej modernizacji teren wokół "Ekonomika" przeszedł znaczącą metamorfozę. Kluczowym elementem prac było usunięcie starego asfaltowego placu i zastąpienie go nową nawierzchnią z kostki betonowej, co nadało miejscu nowoczesny i estetyczny wygląd. Ułożono również trawnik z naturalnej trawy z rolki oraz nasadzono ponad 900 sztuk roślin - od drzew, przez krzewy, aż po zioła i kwiaty. Zróżnicowana roślinność, jak podkreślał dyrektor szkoły, Bogusław Konrad, ma nie tylko podnosić estetykę otoczenia, ale również służyć edukacyjnym celom.
- W ramach realizacji zadania został wykonany trawnik, trzy altany, które są za nami. Przebudowany został podjazd do budynku szkoły dla osób niepełnosprawnych. Mamy dwa boiska do gry w badmintona, naukową stację meteorologiczną - uczymy geografii w zakresie rozszerzonym - zostało posadzonych 900 sztuk kilkunastu gatunków roślin, drzew, krzewów, kwiatów i ziół. Jest ławka solarna, są nowe chodniki. Realizacja tego projektu mocno przyczyni się do podniesienia atrakcyjności "Ekonomika". Na to bardzo liczymy. Jestem przekonany, że przy sprzyjającej aurze wiele lekcji z różnych przedmiotów: zawodowych i ogólnych będzie mogło być realizowanych na świeżym powietrzu. To z pewnością wpłynie pozytywnie na ilość przyswojonej wiedzy, ale co jest równie ważne, pomoże zbudować dobre relacje pomiędzy uczniami, ale też i nauczycielami - zaznaczył dyrektor Bogusław Konrad.
Dyrektor podziękował także wszystkim, którzy przyczynili się do powstania nowego terenu dookoła szkoły. Dodał, że przed szkołą, jej kadrą pedagogiczną, pracownikami nienaukowymi i uczniami, stoi teraz wyzwanie, by jak najdłużej utrzymać nowe przestrzenie w nienagannym stanie. - 7 czerwca 2025 planowana jest uroczystość 85-lecia powstania szkoły i zjazd absolwentów. Liczymy, że uczestnicy tego wydarzenia będą zachwyceni przede wszystkim możliwością spędzenia wspólnie czasu, a zmodernizowana szkoła i otoczenie dopełnią aury radości i szczęścia. Raz jeszcze dziękuję, że jesteście państwo z nami, że możemy wspólnie tworzyć lepsze warunki niż były wcześniej - zakończył swoją wypowiedź.
W trakcie uroczystości otwarcia głos zabrał także radny sejmiku województwa mazowieckiego Rafał Kowalczyk, który złożył gratulacje dyrekcji szkoły oraz wszystkim zaangażowanym w realizację projektu - Dzisiaj słowo "gratulacje" będzie odmieniane pewnie przez wszystkie przypadki - i słusznie, ponieważ te gratulacje się należą w 100%. Pięknie zagospodarowana przestrzeń waszej szkoły, pomysłowo bardzo, gdzie można znaleźć miejsce do odpoczynku, jakiś relaks na sportowo itd. To wszystko się wpisuje w to, co pan dyrektor bardzo ładnie powiedział - mówił Kowalczyk. Nastepnie odczytał list od marszałka Adama Struzika.
Starosta ostrowski Jerzy Bauer, zwracając uwagę na zmianę trendów w zagospodarowaniu przestrzeni publicznych, również wyraził zadowolenie z realizacji tego projektu. - To co widzimy jest rozwiązaniem bardzo oryginalnym a powiem nawet, że z naszego punktu widzenia - osób, które dawno, dawno temu skończyły szkołę - może nawet i nietypowym. Zupełnie nowa forma. Te współczesne trendy, w których stawia się na zieleń, na takie zagospodarowanie terenu, które daje komfort albo zwiększa komfort, dzisiaj należy do rozwiązań pożądanych i docenianych niemal przez całe społeczeństwo. Temu służy to rozwiązanie, tutaj w "Ekonomiku", i takiemu postrzeganiu muszą służyć rozwiązania w innych miejscach, w których jeszcze króluje beton i asfalt. To co do niedawna jeszcze - możemy powiedzieć, w tamtej perspektywie finansowej Unii Europejskiej - było realizowane z wielkim rozmachem, mamy na to bardzo wiele przykładów w kraju, czyli beton od brzega do brzega, nie dość, że się nie sprawdza, mimo że dużo kosztowało, to jest po zmianie trendów, po zmianie postrzegania społecznego troszeczkę krytykowane. Z jednej strony możemy powiedzieć ładnie, ale z drugiej strony - właśnie, czemu służy? - zastanawiał się starosta Jerzy Bauer.
Nowe tereny wokół szkoły szczególnie docenili uczniowie, którzy już teraz widzą w nich miejsce nie tylko do nauki, ale także do spędzania wolnego czasu i integracji. Przewodnicząca samorządu szkolnego, Amelia Borkowska, w imieniu uczniów podziękowała wszystkim osobom zaangażowanym w powstanie inwestycji. - Mamy teraz przestrzeń, w której możemy się rozwijać, organizować wydarzenia, a także cieszyć się chwilami spędzonymi razem. Zachęcam was do korzystania z nowego placu, do uczestniczenia w organizowanych zabawach, aktywnościach i wydarzeniach. Niech stanie się on sercem naszej szkoły, miejscem, gdzie będą rodzić się wspaniałe wspomnienia - podsumowała krótko.
Projekt rewitalizacji terenu przy Zespole Szkół nr 2 w Ostrowi Mazowieckiej jest przykładem nowoczesnego podejścia do zagospodarowania przestrzeni szkolnej. Przykład inwestycji pokazuje, jak szkoły mogą iść z duchem czasu, dbając nie tylko o infrastrukturę, ale także o estetykę i komfort codziennego życia uczniów i nauczycieli. Wprowadzone rozwiązania mają nie tylko praktyczny wymiar - jak nowe altany, boiska czy podjazd - ale także wzmacniają edukacyjny potencjał szkoły, oferując nowoczesne narzędzia do nauki, takie jak stacja meteorologiczna.
Wydarzenie zakończyło się zwiedzaniem wystawy opracowanej przez Warszawskie Towarzystwo Dante Alighieri pt. "Viva la Polonia! Braterstwo Narodów w Powstaniu Styczniowym", która przedstawia etapy wydarzeń wspólnej historii Włochów i Polaków, którzy od czasów napoleońskich szukali dróg, które mogłyby doprowadzić do odzyskania niepodległości. Tematyka nie powinna dziwić, w końcu szkoły wchodzące w skład Zespołu Szkół nr 2, noszą imię Powstańców Styczniowych.
Odbiór inwestycji pn. "Zagospodarowanie terenu przy Zespole Szkół nr 2 w Ostrowi Mazowieckiej" (16.10.2024)
Ilość zdjęć w albumie: 54
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.