Podczas spotkania zaplanowano dwie prelekcje. Pierwszą z nich wygłosi dr Ewa Rogalewska, specjalistka współpracująca z Muzeum Podlaskim w Białymstoku, która podzieli się swoją wiedzą i refleksjami na temat działalności ks. Jerzego Popiełuszki. Ks. Popiełuszko był postacią wyjątkową, kapelanem "Solidarności", który przez swoje niezłomne postawy i głoszenie prawdy stał się symbolem oporu wobec reżimu komunistycznego, co przypieczętował swoją męczeńską śmiercią w 1984 roku.
Kolejną prelekcję wygłosi Waldemar Pałys, działacz ostrowskiej "Solidarności". Jego wystąpienie poświęcone będzie ks. Stanisławowi Gadomskiemu, kapelanowi, który wspierał lokalne struktury "Solidarności" w trudnych latach stanu wojennego, stając się ważnym duchowym przewodnikiem i wsparciem dla walczących o wolność robotników.
Centralnym punktem uroczystości będzie otwarcie dwóch wystaw, które pogłębią zrozumienie wkładu obu księży w walkę o wolność i sprawiedliwość w Polsce. Pierwsza z wystaw, zatytułowana "Zdawałoby się im, że go unicestwili, a to on przeszedł do nieśmiertelności", poświęcona będzie biografii ks. Jerzego Popiełuszki. Ekspozycja, wypożyczona z Instytutu Pamięci Narodowej, przedstawi życie i działalność kapelana "Solidarności", jego misję w trudnych latach komunizmu oraz historię męczeńskiej śmierci.
Drugą wystawą będzie ekspozycja pamiątek po ks. Stanisławie Gadomskim, przygotowana przez pracowników Muzeum Dom Rodziny Pileckich. Będzie to okazja, by poznać bliżej postać, która odegrała ważną rolę w lokalnych strukturach opozycyjnych, niosąc wsparcie duchowe i moralne dla wielu osób zaangażowanych w walkę z poprzednim systemem.
Źródło zdjęć: Muzeum Dom Rodziny Pileckich
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.