Organizatorką wydarzenia była - jak co roku - Bożena Rupińska, która zadbała o oprawę i zaangażowanie gości, podkreślając, jak ważne jest wspólne czytanie w kształtowaniu tożsamości narodowej. Do udziału w tegorocznej uroczystości zaproszenie przyjęli przedstawiciele władz i lokalnych instytucji: wójt gminy Wąsewo - Urszula Nadratowska, sekretarz gminy Wąsewo i dyrektorka Gminnej Biblioteki Publicznej w Wąsewie - Marta Wójcik, prezes Stowarzyszenia Ziemia Wąsewska - Cezary Pałubiński, prezes Gminnej Spółdzielni w Wąsewie - Dariusz Czarnecki oraz wiceprezes zarządu Banku Spółdzielczego w Wąsewie - Michał Mścichowski.
Podczas uroczystości wszyscy goście nie tylko zaszczycili szkołę swoją obecnością, ale także aktywnie włączyli się w czytanie, wcielając się w role postaci dramatu. Symboliczne zjednoczenie młodzieży z przedstawicielami dorosłych przypomniało o roli współpracy międzypokoleniowej w pielęgnowaniu narodowego dziedzictwa literackiego. Fragmenty "Kordiana" przeczytali także dyrektorka szkoły Magdalena Konieczko oraz uczniowie, którzy z wielkim zaangażowaniem uczestniczyli w wydarzeniu, wcielając się w bohaterów Słowackiego i interpretując ich słowa.
Narodowe Czytanie odbyło się pod hasłem "Podróże małe i duże z Kordianem", a szkoła, biorąc udział w ogólnopolskiej inicjatywie, kolejny raz dołączyła do licznych placówek celebrujących tę wyjątkową akcję. Dzięki wspólnemu czytaniu placówka mogła przyczynić się do wzmacniania poczucia wspólnoty, łączącego Polaków nie tylko w kraju, ale także poza jego granicami.
- Cieszymy się, że kolejny raz nasza szkoła dołączyła do pokaźnej liczby miejsc, które podjęły się uczestnictwa w Narodowym Czytaniu. Bardzo dziękujemy wszystkim gościom, uczniom i nauczycielom za udział i zaangażowanie w tym wspaniałym wydarzeniu, łączącym Polaków w całej Polsce, a nawet na świecie - informuje szkoła na portalu Facebook.
Narodowe Czytanie w Rząśniku Włościańskim pokazuje, że literatura nie tylko łączy pokolenia, ale także podtrzymuje ducha patriotyzmu i buduje więzi lokalne. Dzięki zaangażowaniu szkoły i lokalnych liderów uczniowie mogą odkrywać polskie arcydzieła oraz wzrastać w duchu wartości, które kształtują tożsamość narodową i przynależność kulturową.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.