Podróż z "Kordianem". Szkoła w Rząśniku Włościańskim świętowała Narodowe Czytanie (zdjęcia)

Dodano: 29 października 2024 17:47, Autor: SP Rząśnik Włościański, red. Kacper Jaworowski

Narodowe Czytanie po raz trzynasty zagościło w murach szkoły w Rząśniku Włościańskim, gromadząc społeczność wokół twórczości Juliusza Słowackiego. W wydarzeniu wzięli udział uczniowie, nauczyciele oraz zaproszeni goście, którzy odczytali fragmenty "Kordiana" w ramach ogólnopolskiej akcji.
W Publicznej Szkole Podstawowej w Rząśniku Włościańskim po raz trzynasty obchodzono Narodowe Czytanie, promując miłość do literatury i przypominając o wartości narodowego dziedzictwa literackiego. Tegoroczna edycja upłynęła pod znakiem "Kordiana" Juliusza Słowackiego - dramatu romantycznego, który stał się okazją do głębszej refleksji nad polską literaturą i historią. Świętowanie czytelnictwa w placówce nie powinno dziwić, w końcu nosi ona imię Marii Konopnickiej - polskiej poetki, autorki licznych utworów patriotycznych i społecznych.

Organizatorką wydarzenia była - jak co roku - Bożena Rupińska, która zadbała o oprawę i zaangażowanie gości, podkreślając, jak ważne jest wspólne czytanie w kształtowaniu tożsamości narodowej. Do udziału w tegorocznej uroczystości zaproszenie przyjęli przedstawiciele władz i lokalnych instytucji: wójt gminy Wąsewo - Urszula Nadratowska, sekretarz gminy Wąsewo i dyrektorka Gminnej Biblioteki Publicznej w Wąsewie - Marta Wójcik, prezes Stowarzyszenia Ziemia Wąsewska - Cezary Pałubiński, prezes Gminnej Spółdzielni w Wąsewie - Dariusz Czarnecki oraz wiceprezes zarządu Banku Spółdzielczego w Wąsewie - Michał Mścichowski.

Podczas uroczystości wszyscy goście nie tylko zaszczycili szkołę swoją obecnością, ale także aktywnie włączyli się w czytanie, wcielając się w role postaci dramatu. Symboliczne zjednoczenie młodzieży z przedstawicielami dorosłych przypomniało o roli współpracy międzypokoleniowej w pielęgnowaniu narodowego dziedzictwa literackiego. Fragmenty "Kordiana" przeczytali także dyrektorka szkoły Magdalena Konieczko oraz uczniowie, którzy z wielkim zaangażowaniem uczestniczyli w wydarzeniu, wcielając się w bohaterów Słowackiego i interpretując ich słowa.
REKLAMA


Narodowe Czytanie odbyło się pod hasłem "Podróże małe i duże z Kordianem", a szkoła, biorąc udział w ogólnopolskiej inicjatywie, kolejny raz dołączyła do licznych placówek celebrujących tę wyjątkową akcję. Dzięki wspólnemu czytaniu placówka mogła przyczynić się do wzmacniania poczucia wspólnoty, łączącego Polaków nie tylko w kraju, ale także poza jego granicami.

- Cieszymy się, że kolejny raz nasza szkoła dołączyła do pokaźnej liczby miejsc, które podjęły się uczestnictwa w Narodowym Czytaniu. Bardzo dziękujemy wszystkim gościom, uczniom i nauczycielom za udział i zaangażowanie w tym wspaniałym wydarzeniu, łączącym Polaków w całej Polsce, a nawet na świecie - informuje szkoła na portalu Facebook.

Narodowe Czytanie w Rząśniku Włościańskim pokazuje, że literatura nie tylko łączy pokolenia, ale także podtrzymuje ducha patriotyzmu i buduje więzi lokalne. Dzięki zaangażowaniu szkoły i lokalnych liderów uczniowie mogą odkrywać polskie arcydzieła oraz wzrastać w duchu wartości, które kształtują tożsamość narodową i przynależność kulturową.


Zobacz również

Uroczystość ślubowania w Komorowie. Chwila, która pozostanie w sercach pierwszoklasistów (zdjęcia)

29 października 2024, SP Komorowo, red. Kacper Jaworowski

Ślubowanie na ucznia to szczególny moment dla każdego dziecka. W Komorowie pierwszoklasiści, pod bacznym okiem rodziców i nauczycieli, złożyli przysięgę i zostali pasowani na pełnoprawnych uczniów szkoły.

Pamięć o przodkach i historia regionu. Maciej Falkowski w Bogutach-Piankach

22 października 2024, GOKiS Boguty-Pianki, red. Kacper Jaworowski

W październikowy wieczór mieszkańcy Bogut-Pianek mieli okazję spotkać się z Maciejem Falkowskim, który w swojej książce odkrywa historie przodków z regionu pogranicza Mazowsza i Podlasia. Autor podzielił się szczegółami dotyczącymi powstawania książki i rozmów z lokalnymi mieszkańcami.

Nazwy, które mówią. Promocja książki o dziedzictwie powiatu ostrowskiego (zdjęcia)

3 października 2024, Kacper Jaworowski

W Starej Elektrowni, odbyła się promocja publikacji pt. "Nazwane, czyli ważne - toponimy, hydronimy i mikrotonimie powiatu ostrowskiego w ujęciu onomastycznym", która dokumentuje lokalne nazwy, będąc owocem współpracy uczniów, nauczycieli i naukowców. Książka ukazuje bogactwo lokalnego nazewnictwa i kultywuje pamięć o lokalnym dziedzictwie językowym.

Komentarze

Add comment
Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Arkadia Piękna Salon & SPA

ul. T. Kościuszki 40
07-300 Ostrów Mazowiecka

Pozwól sobie na relaks i odprężenie w Arkadii Piękna!

TERRAZYT - OKNA, DRZWI, BRAMY

ul. Lubiejewska 48
07-300 Ostrów Mazowiecka

Drzwi, okna, rolety od 1996 roku!

Gabinet Stomatologiczny KOCHDENT

ul. Leśna 16B/21
07-320 Małkinia Górna

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]