Podróż z "Kordianem". Szkoła w Rząśniku Włościańskim świętowała Narodowe Czytanie (zdjęcia)

Dodano: 29 października 2024 17:47, Autor: SP Rząśnik Włościański, red. Kacper Jaworowski

Narodowe Czytanie po raz trzynasty zagościło w murach szkoły w Rząśniku Włościańskim, gromadząc społeczność wokół twórczości Juliusza Słowackiego. W wydarzeniu wzięli udział uczniowie, nauczyciele oraz zaproszeni goście, którzy odczytali fragmenty "Kordiana" w ramach ogólnopolskiej akcji.
W Publicznej Szkole Podstawowej w Rząśniku Włościańskim po raz trzynasty obchodzono Narodowe Czytanie, promując miłość do literatury i przypominając o wartości narodowego dziedzictwa literackiego. Tegoroczna edycja upłynęła pod znakiem "Kordiana" Juliusza Słowackiego - dramatu romantycznego, który stał się okazją do głębszej refleksji nad polską literaturą i historią. Świętowanie czytelnictwa w placówce nie powinno dziwić, w końcu nosi ona imię Marii Konopnickiej - polskiej poetki, autorki licznych utworów patriotycznych i społecznych.

Organizatorką wydarzenia była - jak co roku - Bożena Rupińska, która zadbała o oprawę i zaangażowanie gości, podkreślając, jak ważne jest wspólne czytanie w kształtowaniu tożsamości narodowej. Do udziału w tegorocznej uroczystości zaproszenie przyjęli przedstawiciele władz i lokalnych instytucji: wójt gminy Wąsewo - Urszula Nadratowska, sekretarz gminy Wąsewo i dyrektorka Gminnej Biblioteki Publicznej w Wąsewie - Marta Wójcik, prezes Stowarzyszenia Ziemia Wąsewska - Cezary Pałubiński, prezes Gminnej Spółdzielni w Wąsewie - Dariusz Czarnecki oraz wiceprezes zarządu Banku Spółdzielczego w Wąsewie - Michał Mścichowski.

Podczas uroczystości wszyscy goście nie tylko zaszczycili szkołę swoją obecnością, ale także aktywnie włączyli się w czytanie, wcielając się w role postaci dramatu. Symboliczne zjednoczenie młodzieży z przedstawicielami dorosłych przypomniało o roli współpracy międzypokoleniowej w pielęgnowaniu narodowego dziedzictwa literackiego. Fragmenty "Kordiana" przeczytali także dyrektorka szkoły Magdalena Konieczko oraz uczniowie, którzy z wielkim zaangażowaniem uczestniczyli w wydarzeniu, wcielając się w bohaterów Słowackiego i interpretując ich słowa.
REKLAMA


Narodowe Czytanie odbyło się pod hasłem "Podróże małe i duże z Kordianem", a szkoła, biorąc udział w ogólnopolskiej inicjatywie, kolejny raz dołączyła do licznych placówek celebrujących tę wyjątkową akcję. Dzięki wspólnemu czytaniu placówka mogła przyczynić się do wzmacniania poczucia wspólnoty, łączącego Polaków nie tylko w kraju, ale także poza jego granicami.

- Cieszymy się, że kolejny raz nasza szkoła dołączyła do pokaźnej liczby miejsc, które podjęły się uczestnictwa w Narodowym Czytaniu. Bardzo dziękujemy wszystkim gościom, uczniom i nauczycielom za udział i zaangażowanie w tym wspaniałym wydarzeniu, łączącym Polaków w całej Polsce, a nawet na świecie - informuje szkoła na portalu Facebook.

Narodowe Czytanie w Rząśniku Włościańskim pokazuje, że literatura nie tylko łączy pokolenia, ale także podtrzymuje ducha patriotyzmu i buduje więzi lokalne. Dzięki zaangażowaniu szkoły i lokalnych liderów uczniowie mogą odkrywać polskie arcydzieła oraz wzrastać w duchu wartości, które kształtują tożsamość narodową i przynależność kulturową.


Zobacz również

Uroczystość ślubowania w Komorowie. Chwila, która pozostanie w sercach pierwszoklasistów (zdjęcia)

29 października 2024, SP Komorowo, red. Kacper Jaworowski

Ślubowanie na ucznia to szczególny moment dla każdego dziecka. W Komorowie pierwszoklasiści, pod bacznym okiem rodziców i nauczycieli, złożyli przysięgę i zostali pasowani na pełnoprawnych uczniów szkoły.

Pamięć o przodkach i historia regionu. Maciej Falkowski w Bogutach-Piankach

22 października 2024, GOKiS Boguty-Pianki, red. Kacper Jaworowski

W październikowy wieczór mieszkańcy Bogut-Pianek mieli okazję spotkać się z Maciejem Falkowskim, który w swojej książce odkrywa historie przodków z regionu pogranicza Mazowsza i Podlasia. Autor podzielił się szczegółami dotyczącymi powstawania książki i rozmów z lokalnymi mieszkańcami.

Nazwy, które mówią. Promocja książki o dziedzictwie powiatu ostrowskiego (zdjęcia)

3 października 2024, Kacper Jaworowski

W Starej Elektrowni, odbyła się promocja publikacji pt. "Nazwane, czyli ważne - toponimy, hydronimy i mikrotonimie powiatu ostrowskiego w ujęciu onomastycznym", która dokumentuje lokalne nazwy, będąc owocem współpracy uczniów, nauczycieli i naukowców. Książka ukazuje bogactwo lokalnego nazewnictwa i kultywuje pamięć o lokalnym dziedzictwie językowym.

Komentarze

Add comment
Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

VeloBank - Placówka Partnerska w Ostrowi Mazowieckiej

ul. 3 Maja 74
07-300 Ostrów Mazowiecka

Szkoła Wyższa im. Pawła Włodkowica w Płocku

Al. Kilińskiego 12
09-402 Płock

Dajemy więcej! Otwórz drzwi do swojej kariery!

Z.U.H. SERWO Adam Uszyński

ul. Kolberga 7
07-300 Ostrów Mazowiecka

WYMIEŃ STARY KOCIOŁ GAZOWY NA NOWOCZESNY KONDENSACYJNY

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]