Bezpieczeństwo na przejeździe kolejowym w głównej mierze zależy od zachowania kierowców. Niestety wielokrotnie w mediach mogliśmy zobaczyć nagrania z kierowcami aut w roli głównej, którzy swoim zachowaniem ryzykowali zdrowiem/życiem wjeżdżając gdy zapory były opuszczane/podnoszone ale nadal nadawany był czerwony sygnał STOP.
W powiecie ostrowskim jest co najmniej kilka przejazdów kolejowych oznaczonych znakiem STOP, nie brakuje również wyposażonych w zapory i sygnalizację. Ignorowanie tych znaków może mieć tragiczne skutki dla kierowcy i podróżujących z nim pasażerów.
"Wiecznie spóźnieni kierowcy" nie zatrzymujący się przed znakiem STOP lub wjeżdżający na przejazd w momencie gdy jest czerwone światło i zapory są już opuszczane to niestety częsty obrazek na naszych drogach. Przypominamy również, że znak STOP sygnalizuje o bezwzględnym obowiązku zatrzymania się przed przejazdem i upewnieniem się czy nie nadjeżdża pociąg. Pośpiech zawsze jest złym doradcą, minuta nas nie zbawi a może kosztować nasze życie i podróżujących z nami pasażerów. Niestety gdy dochodzi do zderzenia auta z kilkudziesięciu tonowym składem pociągu, kierowca pojazdu i jego pasażerowie mają niewielkie szanse na przeżycie, dlatego ponownie przypominamy o zasadach ruchu drogowego obowiązujących podczas przejeżdżania przez przejazdy kolejowe.
Zgodnie z art art. 28. Ustawy Prawo o ruchu drogowym:
(Obowiązki kierującego pojazdem przy zbliżaniu się do przejazdu kolejowego oraz przejeżdżaniu przez przejazd)
1. Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejazdu kolejowego oraz przejeżdżając przez przejazd, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność. Przed wjechaniem na tory jest on obowiązany upewnić się, czy nie zbliża się pojazd szynowy, oraz przedsięwziąć odpowiednie środki ostrożności, zwłaszcza jeżeli wskutek mgły lub z innych powodów przejrzystość powietrza jest zmniejszona.
2. Kierujący jest obowiązany prowadzić pojazd z taką prędkością, aby mógł go zatrzymać w bezpiecznym miejscu, gdy nadjeżdża pojazd szynowy lub gdy urządzenie zabezpieczające albo dawany sygnał zabrania wjazdu na przejazd.
3. Kierującemu pojazdem zabrania się:
1) objeżdżania opuszczonych zapór lub półzapór oraz wjeżdżania na przejazd, jeżeli opuszczanie ich zostało rozpoczęte lub podnoszenie nie zostało zakończone;
2) wjeżdżania na przejazd, jeżeli po drugiej stronie przejazdu nie ma miejsca do kontynuowania jazdy;
3) wyprzedzania pojazdu na przejeździe kolejowym i bezpośrednio przed nim;
4) omijania pojazdu oczekującego na otwarcie ruchu przez przejazd, jeżeli wymagałoby to wjechania na część jezdni przeznaczoną dla przeciwnego kierunku ruchu.
4. W razie unieruchomienia pojazdu na przejeździe kolejowym, kierujący jest obowiązany niezwłocznie usunąć go z przejazdu, a jeżeli nie jest to możliwe, ostrzec kierującego pojazdem szynowym o niebezpieczeństwie.
Źródło zdjęcia: KPP Ostrów Mazowiecka
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.