Bezpieczeństwo lokalnych społeczności priorytetem. Rozmowy wojewody mazowieckiego z samorządowcami w Ostrowi Mazowieckiej (zdjęcia)

Dodano: 6 listopada 2024 07:22, Autor: UM Ostrów Mazowiecka, red. Kacper Jaworowski

Cykl spotkań wojewody mazowieckiego z przedstawicielami mazowieckich samorządów dotarł do Ostrowi Mazowieckiej. Podczas spotkania wojewoda przedstawił samorządowcom z subregionu ostrołęckiego założenia ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej. Nowe przepisy mają wzmocnić system bezpieczeństwa lokalnego i zwiększyć rolę samorządów w ochronie mieszkańców przed zagrożeniami.
W dniu 5 listopada 2024 w Starej Elektrowni w Ostrowi Mazowieckiej, odbyło się spotkanie wojewody mazowieckiego Mariusza Rafała Frankowskiego z samorządowcami z regionu ostrołęckiego. Wydarzenie, będące częścią cyklu spotkań z mazowieckimi władzami lokalnymi, skoncentrowane było na omówieniu nowego projektu ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej. W spotkaniu udział wzięli reprezentanci miast i powiatów z subregionu ostrołęckiego, tj. miasta Ostrołęki oraz powiatów: makowskiego, ostrołęckiego, ostrowskiego, przasnyskiego i wyszkowskiego. Miasto Ostrów Mazowiecka reprezentowali: burmistrz Hubert Betlejewski i jego zastępczyni Jolanta Zadroga.

Tematem przewodnim spotkania była ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej, która jest obecnie na etapie prac legislacyjnych. Wojewoda Mariusz Frankowski przedstawił założenia i etapy prac nad ustawą, podkreślając jej nadrzędny cel, jakim jest stworzenie bezpiecznego i odpornego środowiska cywilnego wobec aktualnych zagrożeń, szczególnie militarnych, ze strony Rosji. W swoim wystąpieniu wojewoda podkreślił, że ustawa nie ograniczy swobód obywatelskich, a jedynie zwiększy poziom ochrony, co odpowiada na rosnące zapotrzebowanie społeczne na bezpieczne otoczenie w dobie współczesnych wyzwań i niepokojów. Spotkanie, jak zaznaczył, jest okazją do rozmów na temat możliwych modyfikacji ustawy, tak aby była gotowa do efektywnego wdrożenia na poziomie samorządów lokalnych, w tym powiatów i gmin.
REKLAMA


Wojewoda zwrócił uwagę na istotną rolę samorządów w nowym systemie obrony cywilnej i ochrony ludności. Podkreślił, że współpraca między poziomem wojewódzkim a gminami i powiatami jest kluczowa dla zapewnienia sprawnego działania systemu ochrony. W myśl założeń ustawy samorządy będą miały większe obowiązki związane z przygotowaniem, wdrażaniem i finansowaniem działań z zakresu bezpieczeństwa mieszkańców. Przedstawiono także możliwości pozyskania środków na realizację tych zadań oraz potencjalne zmiany w rozporządzeniach wykonawczych, które mogą wspierać szybkie wdrożenie ustawy.

Po zakończeniu spotkania wojewoda Mariusz Frankowski, w towarzystwie władz miasta, udał się na teren jednej z inwestycji miejskich - szkoły podstawowej i przedszkola przy ul. Partyzantów. To była okazja do zapoznania się z postępem prac oraz z realizacją projektów, które mają na celu poprawę warunków edukacyjnych i społecznych dla lokalnej społeczności.

Spotkanie w Ostrowi Mazowieckiej było czwartym z wielu zaplanowanych spotkań wojewody z samorządowcami województwa mazowieckiego. Cykl spotkań ma na celu szczegółowe omówienie założeń ustawy, wprowadzenie do procedur ochrony ludności oraz zacieśnienie współpracy na linii administracja wojewódzka-samorządowa. W obliczu dynamicznej sytuacji geopolitycznej, wspólne działania, które poprawią przygotowanie i odporność na ewentualne zagrożenia, są dla władz województwa priorytetowe.


Zobacz również

Gdzie odbędą się dożynki powiatowe w roku 2025? Władze powiatu wybrały

4 listopada 2024, Kacper Jaworowski

Każdego roku święto plonów gromadzi mieszkańców powiatu ostrowskiego w innej gminie. Rotacyjna formuła jest szansą dla mieszkańców na wspólne świętowanie i promowanie dorobku lokalnych rolników. Dzięki decyzji Rady Powiatu i wójtowi Dariuszowi Rafalikowi, przyszłoroczne Dożynki Powiatowo-Gminne odbędą się w gminie Małkinia Górna.

Czas na głos seniorów. Konsultacje społeczne w sprawie utworzenia Wojewódzkiej Rady Seniorów

4 listopada 2024, UMWM, red. Kacper Jaworowski

W odpowiedzi na potrzeby seniorów, zarząd województwa mazowieckiego planuje powołanie Wojewódzkiej Rady Seniorów. Mieszkańcy województwa mogą zgłaszać swoje uwagi i propozycje podczas konsultacji społecznych, które potrwają do 14 listopada 2024.

30 gmin dołącza do programu Aktywny Maluch. Wśród nich Nur i Szulborze Wielkie (zdjęcia)

30 października 2024, MUW Warszawa, red. Kacper Jaworowski

Program "Aktywny Maluch" ma na celu zmniejszenie liczby białych plam, czyli gmin bez instytucjonalnej opieki dla dzieci do lat 3. W ramach programu powstanie łącznie 660 nowych miejsc w żłobkach oraz u dziennych opiekunów, a na ten cel przeznaczono ponad 43 mln zł. Wśród 30 samorządów, które podpisały umowy, są także te z powiatu ostrowskiego - gminy Nur i Szulborze Wielkie.

Komentarze

Add comment
Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Santander Consumer Bank S.A.

Pl. Ludwika Waryńskiego 1
07-300 Ostrów Mazowiecka

BANK OD KREDYTÓW

Restauracja Tandem

ul. Henryka Trębickego 6
07-300 Ostrów Mazowiecka

U nas wyjątkowa jest nie tylko pizza!

Tawerna Akropolis

ul. Małkińska 143
07-300 Ostrów Mazowiecka

Spróbuj greckiej kuchni !

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]