W dniu 11 listopada 2024 w Zarębach Kościelnych odbyły się podniosłe, parafialno-gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości, będące hołdem dla tych, którzy oddali życie za wolność ojczyzny. Obchody rozpoczęła uroczysta msza w kościele pw. Najświętszego Imienia Jezus i św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza. Liturgii towarzyszyli zaproszeni goście, przedstawiciele władz, w tym wójt gminy Urszula Wołosiewicz, poczty sztandarowe OSP z Zaręb Kościelnych i Świerż, lokalne szkoły, zespoły ludowe, nauczyciele, dzieci i młodzież szkolna, oraz licznie zgromadzeni parafianie.
Po wspólnym odśpiewaniu hymnu narodowego, ks. Łukasz Wawro wygłosił kazanie o wolności i potrzebie modlitwy za kraj. Następnie odbyły się przemówienia, podczas których płk Zenon Kruchelski przypomniał historyczne znaczenie odzyskania niepodległości, a wójt Urszula Wołosiewicz opowiedziała o obchodach Narodowego Święta Niepodległości w Wilnie, w których uczestniczyła w ubiegłym roku wraz z zespołami "Zapominajka" i "Kwiaty Polskie".
Kluczowym elementem uroczystości był koncert pieśni i piosenek patriotycznych, prowadzony przez uczniów Magdalenę Nowacką i Dominika Niemirę. Koncert rozpoczęła absolwentka zarębskiej szkoły, Nadia Tyl, która zaśpiewała utwór "Da Bóg kiedyś zasiąść w Polsce wolnej", wprowadzając zebranych w atmosferę patriotycznej refleksji. W dalszej części wystąpił zespół ludowy "Kwiaty Polskie" z Chmielewa z utworami takimi jak "Ułani, ułani" i "Wolność". Swoje muzyczne interpretacje przedstawili również młodzi artyści: Wiktoria Zakrzewska zaśpiewała "Ojczyzno ma", a Zuzanna Biernacka wykonała na skrzypcach "Rotę". Do koncertu przyłączyły się także Lena Rafalik, Anna Kietlińska, Maja Wilk, Kalina Krupa, Gabriela Zawistowska i Kamila Karpińska z utworem "Taki Kraj".
Występ kontynuował zespół ludowy "Zapominajka" z Zaręb Kościelnych, który wykonał takie pieśni jak "Modlitwa obozowa" i "Jak długo w sercach naszych", wplatając w koncert poruszającą interpretację wiersza Adama Asnyka "Chłopca mi zabrali". Na zakończenie wystąpiły Patrycja Marcinowska i Zofia Zawistowska z pieśnią "Rozkwitły pąki białych róż" oraz Julia Nienałtowska, recytując wiersz Tadeusza Różewicza "Oblicze Ojczyzny". Ostatnim utworem, "Póki Polska żyje w nas", wykonanym przez grupę uczennic, zakończono pełen wzruszeń koncert. Całość była doskonałym wyrazem przywiązania do ojczyzny, a zaangażowanie uczestników podkreśliło wagę tego wydarzenia.
Po wspólnym odśpiewaniu hymnu Polski, wysłuchaniu pięknego kazania księdza Łukasza Wawro o wolności i modlitwie za nasz kraj nastąpiły przemówienia gości. Pułkownik Zenon Kruchelski odniósł się do wydarzeń związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości, a Wójt Gminy Urszula Wołosiewicz opowiedziała o wzruszających obchodach Narodowego Święta Niepodległości w Wilnie na cmentarzu na Rossie, w których uczestniczyła w roku 2023 wraz z zespołem Zapominajka i Kwiaty Polskie.
Po przemówieniach rozpoczął się międzypokoleniowy Koncert Pieśni i Piosenek Patriotycznych, który podkreślił wagę tego szczególnego dnia. Prowadzili go uczniowie - Magdalena Nowacka i Dominik Niemira. Jako pierwsza przed zgromadzonymi wystąpiła absolwentka zarębskiej szkoły, Nadia Tyl, która zaprezentowała utwór "Da Bóg kiedyś zasiąść w Polsce wolnej". Po niej wystąpił zespół ludowy Kwiaty Polskie z Chmielewa pod kierownictwem Barbary Łojek, z pieśniami "Ułani, ułani", "Maszerują strzelcy" i "Wolność". Artyści oddali głos bohaterom przeszłości, budując atmosferę pełną patriotycznej dumy i refleksji. Jako kolejna zaprezentowały się Wiktoria Zakrzewska, ze wzruszającą interpretacją pieśni patriotycznej "Ojczyzno ma", Zuzanna Biernacka, która zagrała na skrzypcach "Rotę" oraz Lena Rafalik, Anna Kietlińska, Maja Wilk, Kalina Krupa, Gabriela Zawistowska i Kamila Karpińska, które wspólnie wykonały utwór "Taki Kraj". Po uczennicach wystąpił zespół ludowy Zapominajka z Zarąb Kościelnych pod kierunkiem Gabrieli Rojek, prezentując zebranym pieśni "Modlitwa obozowa", "Wojenko, wojenko", "Jak długo w sercach naszych", w które wpleciona została piękna interpretacja wiersza Adama Asnyka pt. "Chłopca mi zabrali". Jako kolejne wystąpiły Patrycja Marcinowska oraz Zofia Zawistowska w utworze "Rozkwitły pąki białych róż" i Julia Nienałtowska, która wyrecytowała wiersz Tadeusza Różewicza - "Oblicze Ojczyzny". Koncert zakończył się wymownym utworem "Póki Polska żyje w nas" w wykonaniu Kamili Gieryk, Emilii Młynarczuk, Kingi Piskowskiej i Magdaleny Nowackiej. Całość koncertu, zorganizowanego przez zespoły ludowe oraz dyrekcję i nauczycieli przygotowujących dzieci i młodzież szkolną, stanowiła wzruszające świadectwo miłości do Ojczyzny, które wykonawcy przekazali z dumą i wielkim zaangażowaniem.
Ostatnim punktem obchodów Narodowego Święta Niepodległości był uroczysty przemarsz pod Dąb Pamięci połączony ze złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy, któremu przewodniczył zarębski Proboszcz, Ks. Kan. dr. Andrzej Dmochowski. Na koniec zebrani odśpiewali modlitwę "Anioł Pański" w intencji poległych za Ojczyznę. Wspólne chwile, pełne wzruszeń i nostalgii, stały się pięknym dowodem na to, że pamięć o walce o niepodległość pozostaje żywa w sercach wszystkich pokoleń.
Uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości w Zarębach Kościelnych (11.11.2024)
Ilość zdjęć w albumie: 27
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.