Polska moda początku XIX wieku. Niezwykła podróż z Jean-Pierre'em Norblinem w Galerii Sztuki Jatki (zdjęcia)

Dodano: 15 listopada 2024 21:03, Autor: Kacper Jaworowski

Bogactwo tradycji, kunszt artystyczny i historyczna moda z epoki - wystawa "Zbiór rozmaitych strojów polskich 1817 r." otworzyła swoje podwoje w Galerii Sztuki Jatki. Podczas wernisażu goście mogli przenieść się w czasy, gdy każdy detal stroju mówił o tożsamości, statusie i kulturze.
W ostrowskiej Galerii Sztuki Jatki odbył się wernisaż wystawy pt. "Zbiór rozmaitych strojów polskich 1817 r.". Wydarzenie przyciągnęło miłośników historii, mody i sztuki, oferując uczestnikom niezapomnianą podróż w przeszłość. Bogactwo detali, kunszt artystyczny oraz historyczne tło zaprezentowane na wystawie pozwoliły zbliżyć się do świata polskiej szlachty z początku XIX wieku.

Wernisaż otworzył występ Zespołu Pieśni i Tańca BezWianka, który odtworzył klimat epoki. Ubrani w tradycyjne stroje członkowie zespołu zaprezentowali tańce oddające ducha epoki romantyzmu i XIX-wiecznej Polski. Występ nie tylko uświetnił wieczór, ale również stanowił idealne wprowadzenie do tematyki wystawy, podkreślając znaczenie tradycji w budowaniu narodowej tożsamości.

Centralnym punktem wystawy są dzieła autorstwa Jean-Pierre'a Norblina de La Gourdaine'a - francuskiego malarza i rysownika. Norblin, spędzając znaczną część życia w Polsce, uwieczniał życie codzienne, obyczaje oraz modę tamtych czasów. Na wystawie zaprezentowano szkice, rysunki i akwarele, które wiernie odwzorowują stroje z początku XIX wieku, takie jak kontusze czy żupany. Wyjątkową uwagę poświęcono detalom - bogatym haftom, tkaninom i ozdobom, które świadczą o kunszcie ówczesnych rzemieślników. Detale nie tylko oddają estetykę epoki, ale również ilustrują hierarchię społeczną, w której ubiór pełnił rolę kluczowego komunikatu o statusie i przynależności.
REKLAMA


Norblin de La Gourdaine był artystą, którego prace są nieocenionym źródłem wiedzy o Polsce końca XVIII i początku XIX wieku. Przybywszy do Polski na zaproszenie księcia Adama Kazimierza Czartoryskiego, szybko zaangażował się w dokumentowanie życia codziennego i wydarzeń historycznych. Jego twórczość obejmuje zarówno sceny historyczne, jak i obrazy przedstawiające codzienne życie polskiej szlachty, mieszczan czy chłopów.

Dzięki swojej wrażliwości na szczegóły Norblin zyskał uznanie jako kronikarz kultury polskiej. Jego dzieła stały się podstawą badań nad modą, obyczajami i społeczną dynamiką epoki. Szczególnie cenione są jego szkice ukazujące konfederację barską oraz insurekcję kościuszkowską, gdzie moda i sztuka stanowią świadectwo tamtych wydarzeń.

Partnerem wystawy jest Muzeum Narodowe we Lwowie im. Andrzeja Szeptyckiego, które udostępniło eksponaty i wsparło organizację wydarzenia. W czasie wernisażu goście mieli okazję porozmawiać z pracowniczkami ukraińskiego muzeum o wpływie sztuki Norblina na kulturę wizualną Rzeczypospolitej. Dyskusje podkreśliły znaczenie zachowania dziedzictwa kulturalnego i jego roli w budowaniu narodowej tożsamości.

Wernisaż odbył się 13 listopada 2024 o godz. 18:00. Wystawa jest dostępna do zwiedzania w godzinach pracy galerii, do 12 stycznia 2025. Wstęp wolny.


Zobacz również

Oliwia Borowa tryumfuje w konkursie "Młodzi śpiewają dla Niepodległej" (zdjęcia)

15 listopada 2024, ZS nr 2 Ostrów Mazowiecka, red. Kacper Jaworowski

"Ekonomik" ma powody do dumy. Oliwia Borowa, uczennica tej szkoły, tryumfowała w konkursie muzycznym, prezentując niezwykłą interpretację utworu "Uwierz Polsko".

Patriotyczny koncert w hołdzie niepodległej Polsce (zdjęcia)

14 listopada 2024, UG Andrzejewo, red. Kacper Jaworowski

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości, po niedzielnej mszy w kościele w Andrzejewie, odbył się koncert patriotyczny. Pieśni i wiersze wykonane przez chór z Klubu Seniora uczciły pamięć o tych, którzy walczyli o wolność ojczyzny.

Wystawa Małgorzaty Jabłońskiej "Człowiek - Projekt" zachwyci jeszcze przez tydzień (zdjęcia)

24 października 2024, MDK Ostrów Mazowiecka, red. Kacper Jaworowski

Galeria Sztuki Jatki w Ostrowi Mazowieckiej gości wystawę Małgorzaty Jabłońskiej, która łączy delikatność materiałów z głęboką refleksją nad przemianą człowieka. Prace artystki przyciągają uwagę swoim nowatorskim podejściem do rzeźby i malarstwa. Wystawa będzie trwała do 30 października br.

Komentarze

Add comment
Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Kort tenisowy w Komorowie

07-300 Ostrów Mazowiecka

Zajęcia indywidualne i grupowe dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Zapraszamy!

Cezan Salon Meblowy Black Red White

ul. Mieczkowskiego 16 (Galeria TEK, II piętro)
07-300 Ostrów Mazowiecka

Szukasz mebli, które idealnie wpasują się w Twoje wnętrze? Zainspiruj się!

TERRAZYT - ROLETY, OKNA, DRZWI

ul. 11 Listopada 1/1
07-300 Ostrów Mazowiecka

UWAGA! NOWA KOLEKCJA RZYMSKICH ROLET I ZASŁON !

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]