Obrady V sesji Rady Miasta

Dodano: 5 kwietnia 2007 06:59, Autor: Urząd Miasta


Głównym tematem obrad była analiza stanu bezpieczeństwa w mieście przedstawiona przez instytucje uczestniczące w realizacji programu „Bezpieczne Miasto – Ostrów Mazowiecka 2006”.

Obrady V sesji Rady Miasta 28 marca 2007 r. rozpoczęto minutą ciszy dla uczczenia pamięci Wielkiego Polaka Papieża Jana Pawła II, w drugą rocznicę Jego śmierci.
Głównym tematem obrad była analiza stanu bezpieczeństwa w mieście przedstawiona przez instytucje uczestniczące w realizacji programu „Bezpieczne Miasto – Ostrów Mazowiecka 2006”. Program oparty jest na zasadach stałego współdziałania policji ze społeczeństwem, poprzez skoordynowaną współpracę z: organami administracji samorządowej i rządowej, Komisją Oświaty, Kultury Fizycznej, Zdrowia i Spraw Socjalnych oraz Porządku Publicznego, Miejską Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Kuratorium Oświaty i szkołami, przedstawicielami wymiaru sprawiedliwości, przedstawicielami mediów, a także z różnymi instytucjami, organizacjami i innymi podmiotami życia społecznego działającego w mieście. Ośrodkiem koordynującym działania w zakresie programu jest Rada Programowa, natomiast koordynatorem i realizatorem działań ze strony policji Komenda Powiatowa Policji w Ostrowi Mazowieckiej poprzez swoje struktury organizacyjne. Program ma na celu: ograniczenie przestępczości; podniesienie poziomu bezpieczeństwa; stworzenie bezpiecznego miasta, osiedli do prowadzenia działalności gospodarczej i życia społecznego. Raz w roku realizatorzy programu składają obszerne sprawozdanie będące analizą faktycznego stanu bezpieczeństwa w mieście oraz działań podejmowanych w celu jego poprawy. Na posiedzenie Rady Miasta przybyli m.in.: komendant Powiatowy Policji Andrzej Choromański, były komendant Sławomir Lewandowski, zastępca komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej Józef Warchoł, wiceprezes Sądu Rejonowego Grażyna Przewoźna, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny Andrzej Andersz, dyrektorzy przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjów, przewodniczący Rady Programowej „Bezpieczne Miasto” Dariusz Chmielewski oraz przedstawiciele innych instytucji z terenu miasta.
Komisja Oświaty, Kultury Fizycznej, Zdrowia i Spraw Socjalnych oraz Porządku Publicznego pozytywnie oceniła realizację programu za 2006 rok. Przewodniczący komisji Krzysztof Łukaszewski, przedstawiając ocenę stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego w mieście podkreślił, że mieszkańcy mogą czuć się w nim bezpiecznie. W ocenie komisji stała poprawa bezpieczeństwa jest wynikiem pełnej zaangażowania pracy policji i pozostałych służb, a także wprowadzenia monitoringu i działalności profilaktycznej wśród młodzieży. Zwrócono uwagę na pilną potrzebę dosprzętowienia Straży Pożarnej w nowoczesny sprzęt m.in. w 25 metrowy podnośnik do prowadzenia akcji na wysokościach, na częste zjawisko niszczenia mienia w mieście, a także przekroczenia dopuszczalnych norm niektórych związków chemicznych w powietrzu. Burmistrz Mieczysław Szymalski dziękował wszystkim za pracę, która przełożyła się na zwiększenie poczucia bezpieczeństwa przez mieszkańców. Szczególne podziękowania wraz z wiązanką kwiatów władze miasta złożyły na ręce komendanta S. Lewandowskiego. – 3 lata i 15 dni pracowałem w Ostrowi – powiedział odchodzący na emeryturę komendant. Dziękuję za tak konstruktywną współpracę z Radą, burmistrzem i stałe wsparcie ze strony miasta we wszystkich działaniach. – Wiem, że przyszedłem do bardzo dobrej jednostki, jednej z najlepszych na Mazowszu – powiedział nowy komendant A. Choromański. Zrobimy wszystko, by utrzymać wysoki stan bezpieczeństwa w mieście, a nawet go poprawić. Zawsze znajdzie się jeszcze coś do zrobienia. Na zakończenie omawianego tematu burmistrz przedstawił koncepcję przeniesienia działalności „Zieleniaka” z ul. 11 Listopada na targowisko przy ul. Broniewskiego, tak by zapewnić bezpieczeństwo działalności straży pożarnej. Przewodniczący K. Laska postulował, by okresowo zwiększać ilość ludzi sprzątających miasto, zwrócił również uwagę na odpowiedzialność wszystkich mieszkańców za czystość w mieście. W ramach prowadzonej akcji „Posesja” przedstawiciel ZGKiM sprawdzi, czy wszyscy właściciele nieruchomości mają podpisane umowy na wywóz nieczystości.
Przedstawiamy ważniejsze informacje zawarte w sprawozdaniach poszczególnych instytucji realizujących program „Bezpieczne Miasto – Ostrów Mazowiecka 2006”.
Komenda Powiatowa Policji – charakterystyka wybranych kategorii przestępstw (dane dotyczące powiatu lub miasta i gminy Ostrów Mazowiecka) – w sekcji kryminalnej KPP w Ostrowi Mazowieckiej wszczęto w 2006 roku 930 postępowań przygotowawczych, stwierdzono 1189 czynów. Czyny o charakterze kryminalnym stanowiły 65,85% na tle wszystkich stwierdzonych czynów i wyniosły 783. Do najczęściej popełnianych przestępstw na podległym służbowo terenie Komendy Powiatowej Policji w Ostrowi Mazowieckiej zaliczyć należy: kradzież cudzej rzeczy - wszczęto 202 postępowania (wzrost o 19 postępowań w stosunku do 2005.); kradzież i kradzież z włamaniem do samochodu - wszczęto 19 postępowań (spadek o 10 w stosunku do 2005 r.); kradzieże z włamaniem mienia - wszczęto 100 postępowań (spadek o 19 w stosunku do 2005 r.); rozboje i wymuszenia rozbójnicze - wszczęto 35 postępowań, (spadek o 4 w stosunku do 2005 r.), rozbój z bronią - wszczęto 4 postępowania (wzrost o 3 w stosunku do 2005 r.). W 2006 r. policjanci z KPP w Ostrowi Mazowieckiej zatrzymali 166 nietrzeźwych uczestników dróg, co stanowi wyraźny spadek z 318 w roku 2005. Ilość przestępstw zgłoszonych w 2006 r. (1146) zmniejszyła się w stosunku do 2005 roku (1334) o 188. W niektórych kategoriach (bójki i pobicia, rozboje, włamania i kradzieże pojazdów) nastąpił znaczny spadek ilości przestępstw zgłoszonych przy jednoczesnym wzroście w innych kategoriach (uszkodzenia pojazdów, uszkodzenia mienia). Ze statystyki wynika, że 88 nieletnich popełniło 110 czynów. Nastąpił wzrost ujawniania przestępstw popełnianych przez nieletnich, a w szczególności przestępstw narkotykowych, rozbojów i kradzieży. Zmniejszyła się natomiast agresja rówieśnicza, a świadczy o tym spadek bójek i pobić z 8 na 3. Niepokojącym zjawiskiem jest obniżenie się granicy wieku sprawców. Nie stwierdzono zorganizowanych grup przestępczych. Niektóre czyny miały charakter zamierzony, większość zaś okazjonalny. Spektakularnych spraw z udziałem osób nieletnich nie stwierdzono. Nie odnotowano zjawiska tzw. „fali”.
Statystycznie w całym powiecie przeprowadzono 910 interwencji domowych, w tym dotyczących przemocy w rodzinie – 237, z czego 185 w środowisku wiejskim a 52 w mieście. Największą liczbę ofiar przemocy domowej stanowią kobiety – 217, następnie małoletni do 13 roku życia – 171, osoby małoletnie od 13 do 18 lat – 84, oraz 28 mężczyzn. Ogółem liczba pokrzywdzonych w wyniku przemocy domowej to 500 osób. Wśród sprawców dominują mężczyźni – na ogólną liczbę 241 sprawców jest ich 231. Nie ujawniono nieletnich sprawców przemocy domowej. Pod wpływem alkoholu było ogółem 217 sprawców, w tym 3 kobiety. Wszczęto 67 spraw o znęcanie się nad rodziną. Głównie ze współpracy z nauczycielami i rozpoznania policyjnego wynika, iż aktualnie na terenie powiatu ostrowskiego nie funkcjonują subkultury młodzieżowe. Nie otrzymywano informacji czy sygnałów o działalności sekt na terenie szkół. Nie zaobserwowano działalności sekt skupiających dorosłych, dzieci bądź młodzież. Nie stwierdzono zjawiska prostytucji wśród nieletnich. Nie ujawniono nieletnich sprawców czynów karalnych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności.
Według danych szacunkowych na obszarze powiatu ostrowskiego zaistniały: 94 wypadki drogowe (2004 r. -94, 2005 r. -75), śmierć w nich poniosło 21 osób (2004 r. -15, 2005 r. -16), a 97 osób zostało rannych (2004 r. -115, 2005 r. – 76). Jednocześnie do Komendy Powiatowej Policji w Ostrowi Mazowieckiej zgłoszono 725 kolizji drogowych (2004 r. – 880, 2005 r. – 778).
Straż Miejska – w 2006 roku podjęto 2900 interwencji, które zakończyły się wnioskiem do sądu, mandatem karnym lub pouczeniem ustnym. W trakcie interwencji strażnicy nałożyli 1050 mandatów karnych na ogólną kwotę 234.930 zł.
Prokuratura Rejonowa – w prowadzonych postępowaniach w 764 sprawach skierowano do Sądu akty oskarżenia, w 25 sprawach skierowano wnioski o warunkowe umorzenie postępowania, w 1112 sprawach umorzono postępowania z czego w 580 przypadkach wobec niewykrycia sprawcy przestępstwa, zaś w 348 sprawach odmówiono wszczęcia postępowania. Spośród osób, wobec których skierowano akty oskarżenia, 866 zostało osądzonych, w tym 822 osoby zostały skazane, 6 osób zostało prawomocnie uniewinnionych. W toku prowadzonych lub nadzorowanych postępowań przygotowawczych w 2006 r wobec 56 osób Sąd Rejonowy w Ostrowi Mazowieckiej zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania, zaś wobec 33 osób stosowano środek zapobiegawczy w postaci dozoru policji. W 55 sprawach rozpoznanych przez Sąd Prokuratura Rejonowa w Ostrowi Mazowieckiej wywiodła apelacje, oceniające zapadłe wyroki jako niesłuszne. Dominowały m.in.: przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, tj. kierowanie pojazdami w stanie nietrzeźwości - 373 akty oskarżenia oraz wypadki komunikacyjne - skierowano 34 akty oskarżenia. Prowadzono 2 postępowania i skierowano do Sądu Okręgowego w Ostrołęce akty oskarżenia w sprawach o zabójstwo.
Sąd Rejonowy o przestępczości nieletnich – przestępczość nieletnich w 2006 roku na terenie działania Sądu Rejonowego w Ostrowi Mazowieckiej wzrosła w stosunku do roku 2005. Do Wydziału Rodzinnego i Nieletnich w 2006 roku wpłynęło ogółem 159 spraw przeciwko nieletnim, w tym z terenu miasta 91. Do postępowania opiekuńczo-wychowawczego przekazano 127 spraw, w tym z terenu miasta 50. W wyżej wymienionych sprawach orzeczono 96 środków wychowawczych. Sąd orzekł nadzór kuratora wobec 39 sprawców w tym z terenu miasta 22, wobec 3 nieletnich zastosowano środek wychowawczy w postaci umieszczenia w młodzieżowym ośrodku wychowawczym, w internacie szkoły specjalnej i zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Upomnieniem ukarano 38 nieletnich, wobec 16 zastosowano środek wychowawczy w postaci nadzoru odpowiedzialnego rodziców, w tym z terenu miasta 6. Do postępowania poprawczego skierowano 1 osobę.
Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej o analizie pożarowej miasta – w roku 2006 na terenie miasta miało miejsce ogółem 105 pożarów oraz 101 miejscowych zagrożeń, jeden alarm fałszywy. Liczba pożarów wzrosła z 99 w 2005 r. do 105 w 2006 r.
Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny o stanie bezpieczeństwa sanitarnego w mieście – głównym celem działania Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Ostrowi Mazowieckiej jest ochrona zdrowia ludzkiego przed niekorzystnym wpływem szkodliwości i uciążliwości środowiskowych oraz zapobieganie powstawania chorób zakaźnych i zawodowych na terenie miasta, który realizowany jest poprzez analizę stanu zdrowia i ustalenie potrzeb zdrowotnych ludności oraz inicjowanie i organizowanie przedsięwzięć oświatowo-zdrowotnych i promocji zdrowia prowadzących do poprawy jakości życia ludności.
W 2006 r. na terenie miasta rozpoznano i zgłoszono 326 przypadków chorób zakaźnych. 23,93% ogólnej liczby chorób stanowiły zachorowania na choroby zakaźne wieku dziecięcego tj. ospa wietrzna, świnka i różyczka. Na terenie miasta Ostrów Mazowiecka w 2006 roku funkcjonowało 4 placówki SPZZOZ, 14 NZOZ, 6 IPL, 31 ISPL i 1 Grupowa praktyka Lekarska. W 2006 roku powstały w Ostrowi Mazowieckiej trzy ISPL przy ul. Słowackiego 6 oraz jedna ISL. Przy ul. Małkińskiej 108. Nowopowstałe praktyki zajmują pomieszczenia w obiektach przebudowanych spełniających zalecane wymagania sanitarne. Odnowienia wymagają pomieszczenia SPZZOZ w Ostrowi Maz. Powiatowa Przychodnia Zdrowia ul. Okrzei 8.
Podstawowym źródłem wody w Ostrowi Mazowieckiej jest wodociąg publiczny ujmujący wodę z sześciu studni głębinowych, zaopatrujący 95% ludności miasta. Nie stwierdzono przekroczeń parametrów fizykochemicznych i mikrobiologicznych wody. Ponadto mieszkańcy korzystają z dwóch studni publicznych i 12 awaryjnych, z których jakość wody pod względem bakteriologicznym jest dobra. Wysypisko śmieci w Lubiejewie przyjmuje odpady stałe z miasta i gminy Ostrów Mazowiecka. Nadal na obrzeżach miasta spotyka się „dzikie” wysypiska śmieci, które przeważnie pochodzą z osiedli domków jednorodzinnych. Oczyszczalnia ścieków to obiekt o dużej wydajności oczyszczania mechanicznego i mikrobiologicznego ścieków miejskich. Jego eksploatacja pod względem sanitarnym jest prawidłowa. Stan sanitarno-higieniczny obiektów komunalnych i użyteczności publicznej w Ostrowi Mazowieckiej, będących pod nadzorem PIS nie budzi istotnych zastrzeżeń. Są to m.in. publiczne i niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej, zakłady fryzjerskie i kosmetyczne itp., w których inspekcja ocenia stan techniczno-funkcjonalny, gospodarkę wodno-ściekową, gospodarkę odpadami (w tym niebezpiecznymi).Stan higieniczno-sanitarny i porządkowy ulic i placów zabaw w mieście ocenia się jako dobry.
Nadal aktualne pozostają zastrzeżenia, co do warunków handlu żywnością na targowisku przy ul. Broniewskiego, na którym w dalszym ciągu prowadzona jest sprzedaż środków spożywczych na nieutwardzonej części placu, z narażeniem ich na zanieczyszczenie, bez wydzielonych stanowisk do tego rodzaju handlu. Stężenie formaldehydu i fenolu minimalnie przekroczyła dopuszczalne normy, przekroczenia fenolu odnotowywane są od lat. W 2006 roku rozpoczęto badania rtęci, wartość średnioroczna nie przekroczyła norm dopuszczalnych, podobnie jak zanieczyszczenia pyłowe.
Wszystkie instytucje, w tym również miejskie szkoły realizowały liczne akcje, programy edukacyjne i profilaktyczne, m.in. „Bezpieczna szkoła”, „Jak żyć z ludźmi”, „Zanim spróbujesz”.
Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w zakresie zwiększenia dostępności pomocy terapeutycznej przeprowadziła 183 rozmowy motywacyjno-interwencyjne z osobami uzależnionymi od alkoholu, w wyniku których 39 osób zgodziło się na podjęcie leczenia odwykowego. W Punkcie Konsultacyjnym i Przeciwdziałaniu Przemocy udzielono pomocy 473 osobom. Łącznie Komisja prowadzi działania wobec 360 osób. W świetlicy socjoterapeutycznej zorganizowano pomoc dla 45 dzieci. Punkt Konsultacyjny dla osób uzależnionych od alkoholu, oraz Punkt Porad Prawnych dla ofiar przemocy w rodzinie w Urzędzie Miasta wchodzi w skład Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy ,, Niebieska Linia”. W Punkcie Konsultacyjnym udzielono łącznie 146 porad prawnych. W zakresie prowadzenia profilaktycznej działalności informatycznej i edukacyjnej zorganizowano i sfinansowano m.in.: 9-dniową wycieczkę profilaktyczną do Gilczarowa Dolnego dla dzieci ze świetlicy socjoterapeutycznej, dofinansowano organizację zajęć sportowych dla uczniów podczas ferii zimowych, sfinansowano koszt przejazdu grupy dzieci ze świetlicy socjoterapeutycznej do Ogniska Środowiskowo-Wychowawczego TPD w Małkini, dofinansowano zakup strojów piłkarskich dla drużyny Klubu Abstynenta TANTAL. W zakresie kontroli i przestrzegania zasad obrotu napojami alkoholowymi Zespół Kontrolny przeprowadził 90 kontroli w punktach sprzedaży napojów alkoholowych w mieście w zakresie przestrzegania ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Właściciele i sprzedawcy kontrolowanych punktów zostali poinformowani o obowiązku bezwzględnego przestrzegania przepisów ustawy oraz sankcjach grożących za łamanie tych przepisów.

Pełna informacja o realizacji Programu w Biuletynie Informacji Publicznejhttp://www.bip.ostrowmaz.pl

Ponadto radni w związku ze zwiększeniem przez Ministerstwo Finansów kwoty subwencji oświatowej o 87.457 zł, podjęli decyzję o przeznaczeniu jej na remonty – wewnątrz budynku „małej” SzP nr 1, klatki schodowej budynku SzP nr 3, pieca w kotłowni SzP nr 4 i cyklinowanie sali gimnastycznej SzP nr 1. Z subwencji sfinansowana zostanie również podwyżka dodatku funkcyjnego za wychowawstwo w miejskich szkołach i przedszkolach, która zgodnie z zatwierdzonym przed Radę regulaminem wynagradzania nauczycieli wzrośnie z kwoty 48 na 58 zł (brutto miesięcznie).
Przyjęto Roczny Program Współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na 2007 rok. Na realizację tego programu Rada Miasta przeznaczyła 50 tys. zł. Program będzie realizowany w formie konkursów. Priorytetowo będą traktowane zadania określone przez zespół konsultacyjny powołany zgodnie z przyjętą w 2005 r. uchwałą o Rocznym Planie Współpracy: nowatorskie formy organizacji czasu wolnego społeczności lokalnej; przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu; aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu; rozwijanie uzdolnień sportowych dzieci i młodzieży.
Podjęto uchwałę w sprawie zaciągnięcia długoterminowego kredytu w Banku Spółdzielczym w Ostrowi Mazowieckiej (oferta wyłoniona w drodze przetargu) w kwocie 5 381 500 zł na sfinansowanie wydatków związanych z budową krytej pływalni. Ogólny koszt budowy pływalni w bieżącym roku to kwota ponad 8 milionów zł. Pozostałą kwotę 3 milionów zł miasto pokryje ze środków własnych. Spłata kredytu nastąpi w latach 2009-2013, począwszy od 31 marca 2009 r.

Katalog firm promowane

TERRAZYT - ROLETY, OKNA, DRZWI

ul. 11 Listopada 1/1
07-300 Ostrów Mazowiecka

UWAGA! NOWA KOLEKCJA RZYMSKICH ROLET I ZASŁON !

Busy do Niemiec 24 - Przewozy do Niemiec

Dworzec autobusowy
07-300 Ostrów Mazowiecka

Busy do Niemiec z adresu na adres!

UNI-STER

ul. Wiosenna 7
07-300 Ostrów Mazowiecka

INSTALACJE ELEKTRYCZNE I TELETECHNICZNE, AUTOMATYKA PRZEMYSŁOWA

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]