Mężczyźni coraz bardziej dbają o zdrowie, ale do kobiet wciąż im daleko

Dodano: 22 listopada 2024 23:17, Autor: Enel-Med, NFZ, red. Kacper Jaworowski

Liczba wykonywanych badań USG jąder i testów PSA wśród polskich mężczyzn rośnie w szybkim tempie - odpowiednio o 84% i 140% w ciągu pięciu lat. Mimo to panowie nadal znacznie rzadziej korzystają z profilaktyki niż kobiety, które badania piersi wykonują aż 12,5 razy częściej. Co stoi za tymi różnicami?
Każdego roku w Polsce diagnozuje się ponad tysiąc przypadków nowotworów jąder. To choroba, która najczęściej dotyka mężczyzn w wieku 15-40 lat, ale jej profilaktyka wciąż pozostawia wiele do życzenia. Dane zebrane przez sieć medyczną Enel-Med wskazują jednak na pozytywne zmiany. W ciągu ostatnich pięciu lat liczba wykonywanych badań USG jąder wzrosła o 84%, a badania PSA całkowitego, służącego diagnozowaniu raka prostaty, zwiększyły się o 140%. Mimo to świadomość zdrowotna wśród mężczyzn pozostaje dużo niższa niż w przypadku kobiet.

Profilaktyka mężczyzn rośnie, ale wciąż za mało


Kampanie edukacyjne, takie jak Movember - miesiąc poświęcony szerzeniu wiedzy o nowotworach męskich - przynoszą wymierne efekty. Mężczyźni coraz częściej zgłaszają się na badania profilaktyczne, choć nadal robią to rzadziej niż kobiety. Statystyki pokazują, że w 2024 roku kobiety wykonywały USG piersi aż 12,5 razy częściej niż mężczyźni USG jąder.

Mimo zauważalnego wzrostu zainteresowania profilaktyką wśród mężczyzn, różnice w podejściu do badań między płciami są wyraźne. U kobiet badania profilaktyczne, takie jak USG piersi czy cytologia, są już stałym elementem troski o zdrowie. U mężczyzn motywacją do badań często jest strach, na przykład wynikający z choroby bliskiej osoby, a nie świadoma profilaktyka.

- Niestety, główną motywacją do wykonania badań profilaktycznych jest strach, a nie świadomość konieczności dbania o własne zdrowie. Dopiero zetknięcie się z realnym przypadkiem choroby skłania mężczyzn do zastanowienia się nad sobą - zauważa dr Nelson Ramiro Aponte Navas, urolog w Enel-Med.
REKLAMA


Samobadanie jako klucz do zdrowia


Eksperci podkreślają, iż regularne samobadanie jąder powinno być nawykiem każdego mężczyzny już od 18. roku życia, tak jak samobadanie piersi stało się nawykiem u kobiet. To prosty i szybki proces, który pozwala wykryć niepokojące zmiany. Najlepiej przeprowadzać go co 3-4 tygodnie, po kąpieli, gdy skóra moszny jest rozluźniona.

- Jeśli zauważymy coś niepokojącego, należy niezwłocznie udać się na konsultację z urologiem. Dodatkowo, mężczyźni powinni raz w roku wykonywać test PSA całkowity, aby profilaktyka była naturalnym procesem, a nie czymś, co odkładamy w nieskończoność - dodaje Aponte Navas.

Czemu tak ważna jest wczesna diagnostyka?


Nowotwory jąder i prostaty są jednymi z najbardziej uleczalnych nowotworów, pod warunkiem wczesnej diagnozy. Wczesne wykrycie nie tylko zwiększa szanse na pełne wyleczenie, ale pozwala uniknąć poważnych powikłań. Niestety, nadal wielu mężczyzn zgłasza się na badania za późno, kiedy objawy są już widoczne lub choroba jest zaawansowana.

Dane za 2024 rok pokazują jednak obiecujące zmiany. Liczba badań PSA wzrosła o 21% w porównaniu z 2023 rokiem, a wyniki USG jąder za pierwsze 10 miesięcy roku niemal zrównały się z całym poprzednim rokiem. To sygnał, że kampanie edukacyjne zaczynają przynosić efekty, choć jest jeszcze wiele do zrobienia.

Panie wciąż prowadzą


Kobiety od lat dominują w statystykach badań profilaktycznych. W 2024 roku cytologię wykonano prawie dwa razy częściej niż mężczyźni badanie PSA, a liczba badań USG piersi była wielokrotnie wyższa niż USG jąder. Różnica jasno pokazuje, iż edukacja zdrowotna wśród mężczyzn wymaga dalszego rozwoju.

Regularne badania, zarówno laboratoryjne, jak i obrazowe, mogą uratować życie. Dla mężczyzn kluczowe jest przełamanie barier związanych z wstydem czy strachem. Profilaktyka zdrowotna nie powinna być traktowana jako temat tabu, lecz jako naturalny element troski o siebie i swoich bliskich.

Wzrost liczby badań profilaktycznych wśród mężczyzn jest obiecujący, ale do wyrównania różnic w porównaniu z kobietami droga jest jeszcze daleka. Movember to świetna okazja, by przypomnieć, że zdrowie mężczyzn jest równie ważne jak zdrowie kobiet. Regularne badania, samobadanie jąder i testy PSA powinny stać się rutyną, a nie reakcją na zagrożenie. Pamiętajmy - wczesna diagnoza to najlepsza broń w walce z nowotworami.

Zdjęcie poglądowe. Źródło: Pixabay/Darko Djurin

Zobacz również

Już za tydzień bezpłatne badania mammograficzne w Ostrowi Mazowieckiej

20 listopada 2024, Um Ostrów Mazowiecka

Badania mammograficzne, odbędą się w mobilnym mammo-busie w Ostrowi Mazowieckiej, na parkingu za ratuszem.

Macierzyństwo w cieniu choroby. Spotkanie autorskie z Agą Piechowicz (zdjęcia)

19 listopada 2024, Kacper Jaworowski

Gminna Biblioteka Publiczna w Małkini Górnej gościła Agę Piechowicz, autorkę książki "Nazywam się Aida". Wydarzenie stało się przestrzenią do rozmów o kryzysach psychicznych, macierzyństwie i sile wsparcia, które może odmienić życie.

Mammobus już wkrótce w Ostrowi Mazowieckiej

2 listopada 2024, NFZ, red. Kacper Jaworowski

Każda kobieta powinna wiedzieć, jak ważne jest regularne badanie mammograficzne. Już 7 listopada w Ostrowi Mazowieckiej pojawi się mammobus - nie zwlekaj i zrób krok w stronę zdrowia!

Komentarze

Add comment
Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Bank Spółdzielczy w Ostrowi Mazowieckiej

ul. 3-go Maja 32
07-300 Ostrów Mazowiecka

Jesteśmy z Wami od 1898r.!

Góralczyk Nieruchomości

07-300 Ostrów Mazowiecka

Zapraszamy!

Szkoła Wyższa im. Pawła Włodkowica w Płocku

Al. Kilińskiego 12
09-402 Płock

Dajemy więcej! Otwórz drzwi do swojej kariery!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]