W dniach 11 – 31 marca 2007 roku grupa siedemnastu uczniów i dwoje nauczycieli z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Praktycznego w Starym Lubiejewie wzięła udział w projekcie zrealizowanym w ramach programu Leonardo da Vinci. Uczniowie z Technikum Mechanicznego o specjalności obsługa i naprawa pojazdów samochodowych odbyli praktyki w Paderborn (Niemcy), których tematem było „Bezpieczeństwo jazdy i ochrona środowiska w rozwiązaniach konstrukcyjnych samochodów”. Zajęcia odbywały się w Fundacji Kształcenie i Rzemiosło (Stiftung Bildung & Handwerk) w Paderborn w Niemczech.
W czasie pobytu i odbywania stażu beneficjenci zapoznali się z nowoczesnymi przyrządami diagnostycznymi stosowanymi w warsztatach naprawczych i stacjach serwisowania pojazdów samochodowych. Tematyka zajęć skupiona była głównie na takich tematach jak:
- teoretyczne i praktyczne poznanie nowych rodzajów oprzyrządowania diagnostycznego stwierdzającego sprawność techniczną samochodu pod kątem bezpieczeństwa ruchu i ochrony środowiska stosowanego w stacjach serwisowania pojazdów samochodowych,
- analiza spalin silników benzynowych i silników Diesla,
- analiza geometrii układów zawieszenia samochodów pod kątem bezpieczeństwa ruchu drogowego,
- regulacje układów jezdnych i ich wpływ na bezpieczeństwo ruchu,
- zapoznanie z normami europejskimi dotyczącymi emisji spalin samochodowych i ich praktyczne badanie na silnikach,
- budowa i działanie układów elektronicznych wpływających na bezpieczeństwo.
W czasie pobytu uczniowie poznawali kulturę i obyczaje niemieckie. Poznali doskonale miasto, w którym przebywali - Paderborn, wzięli udział w wycieczkach turystyczno - krajoznawczych po okolicy. Młodzież była na wycieczce w Hanowerze, Kassel, Harsenwinkel, Bielefeld. W czasie weekendu zwiedzili Autostadt Volkswagen w Wolfsburgu. Na terenie zakładu znajduje się również muzeum z samochodami produkowanymi przez Volkswagena od początku istnienia firmy. Każdy budynek poświecony jest innej marce samochodu (Audi, Porsche, Seat, Lamborghini, Skoda). W czasie pobytu w Kassel zwiedzili muzeum astronomiczne. Zapoznali się tam z historią rozwoju astronomii, techniką pomiaru czasu i różnym sprzętem astronomicznym wykorzystywanym od czasów Kopernika. Kolejną wycieczką krajoznawczą był wyjazd do Detmold do muzeum etnograficznego - "Externsteine" oraz do pomnika upamiętniającego bitwę między Rzymianami i Germanami w IX wieku - "Hermansdenkmal".
Projekt i staż uczniów ze szkoły w Starym Lubiejewie zorganizowany został przy pomocy Komisji Unii Europejskiej w ramach programu Leonardo da Vinci.
Zdjęcia autorstwa: T. Budzisz, J. Taraszkiewicz
Komentarze
Dodano: 13 kwietnia 2007 11:02, ~Kulczyk
Brawo!
Droga do wykształcenia wszechstronnych obywateli prowadzi także przez interkulturację.
To dobrze, że mogli odetchnąć troszkę innym powietrzem.
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.