Zwierzę bez domu, jak możemy pomóc?

Dodano: 27 listopada 2024 07:00, Autor: Biuro ds. Komunikacji Zewnętrznej UMWM, artykuł sponsorowany

Bezdomność zwierząt jest jednym z problemów współczesnego świata, choć jak pokazuje przykład Holandii, jest on możliwy do wyeliminowania. Jaką rolę możemy odegrać w poprawie losu bezpańskich czworonogów i jakie rozwiązania proponuje samorząd Mazowsza?

Zdjęcie poglądowe. Źródło: Getty Images/Daniela Jovanovska-Hristovska

Według danych Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii na Mazowszu działają obecnie 23 schroniska, a pod ich opieką jest ponad 13 tys. zwierząt. Do tego dodajmy jeszcze setki czworonożnych podopiecznych organizacji społecznych, które także angażują się w pomoc bezdomnym zwierzętom. Potrzebujących pomocy pupili jest sporo, a ich liczba stale rośnie. Naprzeciw temu problemowi wychodzi Sejmik Województwa Mazowieckiego.

Jak zauważa marszałek Adam Struzik, walka z bezdomnością zwierząt jest kosztowna i niezwykle trudna. - Nasz program jest skonstruowany tak, aby poza odciążeniem finansowym gmin wspierać je również w organizacji akcji edukacyjnych.

Właśnie ruszył nabór wniosków do kolejnej już edycji programu "Mazowsze dla zwierząt". Jego celem jest wsparcie finansowe gmin w działaniach dążących do ograniczenia bezdomności zwierząt, zmniejszenia niekontrolowanego rozmnażania psów i kotów oraz działania edukacyjne. Dofinansowanie może wynieść do 30 tys. zł, a wnioski można składać do 6 grudnia.
REKLAMA


Jak podkreśla członkini zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska, bez zaangażowania ludzi i uświadamiania, jak wiele zależy od ich podejścia, walka z bezdomnością zwierząt będzie trudna. - W ramach naszego programu wspieramy gminy w działaniach edukacyjnych oraz w przeciwdziałaniu bezdomności.

Jak możemy pomóc?


Najbardziej powszechną formą pomocy jest adopcja, jednak należy pamiętać, by była przemyślana. Inne wsparcie to domy tymczasowe. - W ramach domu tymczasowego osoby prywatne zobowiązują się do sprawowania pieczy nad psem lub kotem do czasu znalezienia jego opiekuna albo nowego domu. W czasie pobytu zwierzęcia w domu tymczasowym my jako stowarzyszenie pokrywamy wszystkie koszty jego pobytu: wyżywienia, leczenia weterynaryjnego czy behawiorysty, jeśli zajdzie taka potrzeba. Zapewniamy także wszelkie niezbędne akcesoria, np. podkłady, obroże, smycze, zabawki - mówi Katarzyna Borowa-Szwarc ze Stowarzyszenia Bezdomniaki Żabiowolskie. Stowarzyszenie działa na terenie gminy Żabia Wola (powiat grodziski) i jest małą organizacją wolontariacką. Każdy z jej członków pracuje na co dzień zawodowo, a po pracy oraz w weekendy zajmuje się potrzebującymi zwierzętami.

Jaką zaletę mają domy tymczasowe? - Dają to, co najważniejsze, czyli opiekę i miłość. Zwierzęta przebywające w domach tymczasowych są lepiej zaopiekowane, bo nie przeżywają traumy schroniskowej. Mieszkają w domach, przebywają z ludźmi, często też z innymi zwierzętami. Dzięki temu, że zwierzę przebywa w warunkach domowych, a nie w schronisku, jesteśmy w stanie lepiej dopasować nowy dom do temperamentu i potrzeb zwierzęcia, a także przekazać adoptującemu więcej istotnych informacji o czworonogu - wyjaśnia Katarzyna Borowa-Szwarc. Ideę domów tymczasowych zachwala także Karolina Wiewórkowska ze schroniska w Korabiewicach. - W przypadku bezdomnych zwierząt kontakt z człowiekiem jest kluczowy. Nie warto oceniać psa tylko po tym, jak zachowuje się w schroniskowym boksie.

Finansowe zaopatrzenie


Zapewnienie pokarmu, leczenia, opieki weterynaryjnej, nieprzewidziane naprawy, opłaty za rachunki generują duże koszty. Lista wydatków i potrzeb jest długa. Samorząd Mazowsza wspiera gminy w walce z bezdomnością zwierząt. W tym roku wsparł blisko 250 placówek kwotą blisko 4 mln zł.

Cały materiał dostępny jest na stronie www.mazovia.pl oraz na łamach najnowszego numeru miesięcznika "Mazowsze serce Polski".

Zobacz również

Wywieś Flagę Mazowsza

8 listopada 2024, Biuro ds. Komunikacji Zewnętrznej UMWM

Flaga Mazowsza integruje i jest symbolem dumy dla każdego Mazowszanina. Każdy z nas może z niej swobodnie korzystać i umieścić np. przed swoim domem. Dobrą okazją, by to uczynić jest 11 listopada. Obok flagi Polski wywieśmy flagę województwa mazowieckiego, regionu, w którym żyjemy.

Koła Gospodyń Wiejskich - reaktywacja

25 października 2024, Biuro ds. Komunikacji Zewnętrznej UMWM

W naszym województwie funkcjonują setki kół gospodyń wiejskich. Dziś to prężne, działające na wielu polach, stowarzyszenia. I co ciekawe - coraz częściej do KGW należą również panowie. Pomysłów maja co niemiara, a w ich realizacji pomaga także samorząd województwa mazowieckiego.

Mazowszanie dla powodzian

18 października 2024, Biuro ds. Komunikacji Zewnętrznej UMWM

Tysiące mieszkańców Mazowsza zaangażowało się w pomoc na rzecz powodzian. Brało udział w zbiórkach, organizowało je, wielu pojechało do zalanych miejscowości.

Komentarze

Add comment
Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Bank Spółdzielczy w Ostrowi Mazowieckiej

ul. 3-go Maja 32
07-300 Ostrów Mazowiecka

Jesteśmy z Wami od 1898r.!

Cezan Salon Meblowy Black Red White

ul. Mieczkowskiego 16 (Galeria TEK, II piętro)
07-300 Ostrów Mazowiecka

Szukasz mebli, które idealnie wpasują się w Twoje wnętrze? Zainspiruj się!

Canexpol Sp.z o.o.

ul. Kolejowa 25, Komorowo
07-310 Ostrów Maz.

TWORZYMY W TWORZYWIE

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]