VI wieków parafii w Ostrowi Mazowieckiej. Opowieść o wierze, tradycji i ludziach (zdjęcia)

Dodano: 28 listopada 2024 22:50, Autor: Kacper Jaworowski

Spotkanie w ramach cyklu "Ścieżki historii i tradycji" odświeżyło znane fakty i odkryło nieznane karty historii parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Ostrowi Mazowieckiej. Andrzej Mierzwiński oraz ks. dr Jan Okuła opowiedzieli o dziejach pierwszych kościołów, szkolnictwie przyparafialnym, carze Aleksandrze III i wojennych dramatach.
W czwartek, 21 listopada 2024, w ramach cyklu "Ścieżki historii i tradycji" w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Marii Dąbrowskiej w Ostrowi Mazowieckiej odbyło się spotkanie zatytułowane "VI Wieków Parafii. 130. rocznica konsekracji kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny". Wydarzenie, którego kluczowym punktem była rozmowa Andrzeja Mierzwińskiego z ks. Janem Okułą, proboszczem parafii pw. WNMP. Wydarzenie przyciągnęło miłośników lokalnej historii, oferując bogaty wątek tematyczny dotyczący dziejów parafii oraz samego miasta.

Historyczna wędrówka po Ostrowi Mazowieckiej


Spotkanie obfitowało w ciekawostki i mniej znane fakty historyczne dotyczące parafii oraz Ostrowi Mazowieckiej. Andrzej Mierzwiński rozpoczął od przypomnienia pierwszych wzmianek o parafii i jej długiej przynależności do diecezji płockiej. Parafia została formalnie potwierdzona w 1421 roku, choć istniała już wcześniej. Rozmówcy omówili także istotne daty, w tym przyznanie Ostrowi praw miejskich w 1434 roku. Pierwszy kościół w Ostrowi Mazowieckiej, nosił wezwanie św. Jadwigi Śląskiej. Była to drewniana świątynia, która stanowiła symbol wprowadzenia chrześcijaństwa na tych terenach.

Kościół, zgodnie z przekazami, był wzorowany na innych drewnianych świątyniach Mazowsza, a jego architektura była skromna, lecz solidna. Święta Jadwiga Śląska, znana z życia pełnego miłosierdzia i pomocy ubogim, była patronką pojednania i pokoju, co dodatkowo podkreślało rolę kościoła w ówczesnej społeczności.

Ks. Jan Okuła podkreślił szczególną rolę parafii jako centrum duchowego i kulturalnego regionu przez stulecia. Wspomniał również o wyzwaniach, jakie wiązały się z odbudową i modernizacją kościoła, który spłonął w 1550 roku. Nowa świątynia, pod wezwaniem św. Stanisława Biskupa i Męczennika, została wzniesiona w 1565 roku dzięki staraniom proboszcza Jakuba Nideckiego. Był to obiekt bardziej okazały niż jego poprzednik, co odzwierciedlało rozwój Ostrowi Mazowieckiej.

Niestety, także ten budynek uległ zniszczeniu - najpierw podczas pożaru, a później na skutek burzliwych wydarzeń XVIII wieku. Drewniany budynek kościoła przetrwał i nadal istnieje, obecnie zobaczyć można go w Dąbrowie, koło Mławy, gdzie służy wiernym do dziś. Ostatecznie parafia musiała wznieść nową, bardziej trwałą świątynię, którą konsekrowano w 1894 roku. Losy kościoła doskonale obrazują zmienne koleje losu miasta i regionu.

Ludzie i wydarzenia


Ważnym elementem spotkania były opowieści o ludziach związanych z parafią. Ks. Okuła przypomniał postacie proboszczów, którzy wnieśli nieoceniony wkład w rozwój duchowy i materialny wspólnoty. Z kolei Mierzwiński zwrócił uwagę na rolę lokalnych fundatorów i mieszkańców w budowie oraz utrzymaniu świątyni.

Interesujące były również historie dotyczące szkolnictwa przyparafialnego. Już w XV wieku przy kościele funkcjonowała szkoła, co potwierdzają dokumenty z 1461 roku. Szkoła była jednym z pierwszych ośrodków edukacyjnych w regionie.
REKLAMA


Prelegenci poruszyli również temat rzeźby Matki Boskiej Łaskawej, jednego z najcenniejszych zabytków parafii. Została wyrzeźbiona przez znanego artystę, który stworzył również podobną figurę znajdującą się przed kościołem św. Krzyża w Warszawie. Choć warszawska figura jest odlewem, ostrowska rzeźba to oryginalne dzieło artysty. Ostrowskiej figury mogłoby jednak nie być, gdyby nie wypadek kolejowy cara Aleksandra III.

W 1889 roku doszło do katastrofy kolejowej, koło stacji Borki, w której władca uniknął śmierci. Wszystko spowodowane było przez niego samego - car lubił prędkość, więc nakazał maszynistom wycisnąć ostatnie soki z pociągu. Na specjalnie życzenie władcy podpięto dwie lokomotywy i rozpędzono je do granic możliwości. Pociąg jechał zdecydowanie za szybko na możliwości trasy i wykoleił się. Na miejscu zginęły 22 osoby, a na skutek odniesionych obrażeń kilka zmarło później. Śmierć tylu osób, przy jednoczesnym przeżyciu cara i jego rodziny, przyniosła władcy legendę za życia. Aleksander III zyskał opinię człowieka niezłomnego, który wymyka się śmierci. Sam twierdził, że tylko Bogu zawdzięcza swoje życie.

Cesarstwo postanowiło podziękować Opatrzności za cud, a naczelnik powiatu ostrowskiego zorganizował zbiórkę na budowę kaplicy. Zbiórka nie przyniosła jednak oczekiwanych rezultatów, co groziło kompromitacją. Wówczas proboszcz Adam Prus-Jarnutowski zaproponował zamiast kaplicy wzniesienie posągu Matki Boskiej Łaskawej przed kościołem, co zostało zaakceptowane. Rzeźba stała się symbolem podziękowania za ocalenie cara, a na jej cokole umieszczono inskrypcję w językach rosyjskim i polskim. Budowa pomnika przyspieszyła również zakończenie budowy kościoła, a rzeźba pomogła w zakończeniu trudności, które napotykał projekt z powodu lokalnych władz.

Ponadto, w trakcie rozmowy nie zabrakło odniesień do trudnych czasów wojen i okupacji, kiedy parafia była ostoją dla lokalnej społeczności. Szczególną uwagę zwrócono na pomoc udzielaną przez duchownych w czasie powstania styczniowego oraz podczas II wojny światowej.

Współczesne znaczenie parafii


Dzisiejsza parafia pw. WNMP jest nie tylko świadkiem wielowiekowej historii, ale także aktywnym centrum życia społecznego. Ks. Okuła zaznaczył, że dzięki zaangażowaniu mieszkańców udało się nie tylko zachować dziedzictwo historyczne, ale również dostosować świątynię do współczesnych potrzeb. Niedawno zakończono prace konserwatorskie, podczas których odrestaurowano między innymi zabytkowy krzyż z parafialnego ogrodu.

Spotkanie z Andrzejem Mierzwińskim i ks. Janem Okułą było niezwykle cennym wkładem w dokumentowanie lokalnej historii i przybliżenie mieszkańcom Ostrowi Mazowieckiej bogatego dziedzictwa parafii. Rozmówcy, w przystępny i interesujący sposób, przypomnieli zarówno chwalebne, jak i trudne momenty z dziejów regionu. Mimo tego, że trwało dużo dłużej niż zakładano, to uczestnicy pozostali w niedosycie. Możliwe, że niedługo zorganizowane zostanie kolejne spotkanie dotyczące najstarszej ostrowskiej parafii.


Zobacz również

Macierzyństwo w cieniu choroby. Spotkanie autorskie z Agą Piechowicz (zdjęcia)

19 listopada 2024, Kacper Jaworowski

Gminna Biblioteka Publiczna w Małkini Górnej gościła Agę Piechowicz, autorkę książki "Nazywam się Aida". Wydarzenie stało się przestrzenią do rozmów o kryzysach psychicznych, macierzyństwie i sile wsparcia, które może odmienić życie.

Andrzej Zaborski o życiu, teatrze i kulisach filmu. Wieczór pełen anegdot (zdjęcia)

9 listopada 2024, Kacper Jaworowski

Spotkanie z Andrzejem Zaborskim, cenionym aktorem i autorem książki, przyciągnęło wielu entuzjastów polskiego kina i teatru. Artysta opowiedział o swojej drodze zawodowej, przytaczając ciekawe historie z planów filmowych oraz dzieląc się osobistymi refleksjami. Publiczność chłonęła każde słowo, a na koniec ustawiła się po autografy i pamiątkowe zdjęcia.

Pamięć o przodkach i historia regionu. Maciej Falkowski w Bogutach-Piankach

22 października 2024, GOKiS Boguty-Pianki, red. Kacper Jaworowski

W październikowy wieczór mieszkańcy Bogut-Pianek mieli okazję spotkać się z Maciejem Falkowskim, który w swojej książce odkrywa historie przodków z regionu pogranicza Mazowsza i Podlasia. Autor podzielił się szczegółami dotyczącymi powstawania książki i rozmów z lokalnymi mieszkańcami.

Komentarze

Add comment
Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

PSB MRÓWKA

ul. Lubiejewska 94
07-300 Ostrów Mazowiecka

Wszystko dla domu i ogrodu!

TAXI 24 h Daniel Suchta

ul. Widnichowska 7
07-300 Ostrów Mazowiecka

TAXI 24 h/dobę

Tawerna Akropolis

ul. Małkińska 143
07-300 Ostrów Mazowiecka

Spróbuj greckiej kuchni !

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]