Zwrot podatku - kiedy należny?
Tak jak wspomniano, ze zwrotem podatku mamy do czynienia w sytuacji, kiedy od podatnika w danym roku kalendarzowym zostały pobrane zaliczki na podatek, których łączna suma z całego roku przekracza realną wysokość należnego podatku. W jaki sposób zaliczki na podatek są pobierane od płatnika? Poprzez opodatkowanie osiąganych przez niego przychodów, od których - bez względu na rodzaj umowy - jego pracodawca czy zleceniodawca ma obowiązek odprowadzić określoną kwotę podatku do urzędu skarbowego. Skoro ten odprowadza podatek w wysokości ustalonej przez prawo podatkowe, to skąd może wynikać nadpłata podatku pit? Najczęściej z korzystania przez podatnika w rozliczeniu rocznym z przysługujących mu ulg podatkowych. Te mogą dotyczyć m.in. posiadania dzieci czy korzystania z usług internetowych. Poza tym podatnik może dokonać szeregu odliczeń od podatku, np. za darowizny charytatywne lub na cele kultu religijnego czy z tytułu honorowego krwiodawstwa. Na zwrot wpłaconych zaliczek na podatek mogą również liczyć ci podatnicy, których roczna wysokość dochodów nie przekroczyła tzw. kwoty wolnej od podatku. Ta w 2024 r. wynosi 30 tys. zł.
Nadpłata podatku - zasady zwrotu
Skoro roczne rozliczenie podatkowe wykazało nadpłatę podatku, w jakim terminie i w jakiej formie można spodziewać się jego zwrotu? Okres, w jakim urząd skarbowy zwróci nadpłatę podatku, jest zależny od formy złożenia zeznania. W przypadku rozliczeń podatkowych złożonych w formie papierowej w urzędzie skarbowym zwrot nadpłaty podatku powinien nastąpić w ciągu max. 90 dni liczonych. Czas oczekiwania na zwrot podatku jest skrócony o połowę w przypadku zeznań podatkowych złożonych drogą elektroniczną, np. za pośrednictwem serwisu Twój e-PIT. Biorąc pod uwagę, że to właśnie tam w lutym każdego roku pojawiają się deklaracje wstępnie rozliczone przez pracowników urzędu skarbowego, to w niektórych przypadkach do wysłania PIT drogą elektroniczną wystarczy potwierdzenie zawartych w nim danych przez podatnika. Warto jednak pamiętać, że nie zawsze rozliczenie dostępne w e-PIT uwzględnia przysługujące podatnikowi ulgi, np. dla dzieci. Dlatego przed zatwierdzeniem i wysyłką deklaracji warto się upewnić czy zostały w niej uwzględnione wszystkie należne ulgi i odliczenia.
W przypadku PIT złożonych drogą elektroniczną warto też zaznaczyć, że podatnicy posiadający Kartę Dużej Rodziny mogą liczyć na jeszcze szybszy zwrot podatku. W praktyce może on wynieść nawet tydzień od daty złożenia rozliczenia.
Zwrot podatku - na konto bankowe czy przekazem?
To, jaką droga trafi do podatnika jego nadpłata podatku, zależy od niego samego. W składanym zeznaniu podatkowym można wskazać numer rachunku bankowego, na który mają zostać przelane pieniądze. Warto w tym przypadku jednak pamiętać, że jeśli w ciągu roku numer rachunku uległ zmianie, trzeba go zaktualizować w aktualnym zeznaniu podatkowym, aby te trafiły na właściwe konto.
Osoby, które nie wskazały rachunku bankowego, otrzymają zwrot podatku przekazem pocztowym. Wówczas należna kwota zwrotu zostanie pomniejszona o koszty nadania przekazu.
Zwrot podatku a zadłużenie
Jednak nie w każdym przypadku nadpłata podatku trafi do podatnika. Chociaż mu się należy, to w sytuacji wszczętej egzekucji komorniczej czy zaległych mandatów urząd skarbowy ma obowiązek przekazać kwotę nadpłaty na rzecz nieuregulowanych zobowiązań. Oczywiście podatnik zostaje o tym poinformowany, jednak wielu dłużników zapomina o takiej możliwości egzekucji zadłużenia i fakt przekazania nadpłaty podatku wierzycielowi bywa dla nich ogromnym zaskoczeniem. Z drugiej strony w przypadku dłużników unikających odpowiedzialności za nieuregulowane zobowiązania egzekucja należności z nadpłaty podatku PIT jest często jedyna możliwością odzyskania przez wierzyciela należnych pieniędzy. Zobowiązanie urzędu skarbowego do przekazania nadpłaty podatku wierzycielowi podatnika powinno być również przestrogą dla wszystkich tych, którym wydaje się, że niezapłacony mandat czy niespłacone zadłużenie ulegną szybkiemu przedawnieniu.
Rozliczenie PIT - nie zawsze nadpłata podatku
Rozliczając PIT za dany rok, warto pamiętać, że niekiedy może pojawić się niedopłata podatku. Ta ma miejsce najczęściej w sytuacji, kiedy w ciągu roku dochody podatnika znacznie wzrosły a były rozliczane według niższej skali podatkowej. Ta powinna być uregulowana najpóźniej do 30 kwietnia roku następnego niż rok rozliczanych dochodów (czyli w przypadku zeznania za 2024 r. termin wynosi 30 kwietnia 2025 r.). O powstałej nadpłacie informuje też urząd skarbowy, a po otrzymaniu takiej informacji podatnik powinien uregulować niedopłatę podatku w ciągu 7 dni.
Zdjęcie poglądowe. Źródło: Pexels/Nataliya Vaitkevich
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.