- Organ stanowiący powinien w uchwale jednoznacznie określić kwotę dotacji, tak by beneficjent nie miał wątpliwości, o jaką wysokość dotacji może się ubiegać - podkreślono w uzasadnieniu.
RIO skrytykowała również przekazanie decyzji dotyczących przyznawania dotacji zarządowi powiatu. Zgodnie z ustawą Prawo wodne, to rada powiatu - jako organ stanowiący - jest zobowiązana do określenia zasad udzielania dotacji, trybu postępowania oraz sposobu ich rozliczania. Przekazanie kompetencji organowi wykonawczemu jest niezgodne z obowiązującymi przepisami prawa.
W uchwale znalazły się również inne błędy formalne. Użycie zwrotów takich jak "w szczególności" przy kryteriach oceny wniosków zostało uznane za nieprecyzyjne i potencjalnie rodzące uznaniowość. Dodatkowo RIO zauważyła, że uchwała odnosi się do nieaktualnych przepisów dotyczących katastru wodnego, który został zastąpiony systemem informacyjnym gospodarowania wodami w 2018 roku. Takie odniesienia uznano za niewłaściwe.
RIO daje powiatowi ostrowskiemu 30 dni na złożenie skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Decyzja o ewentualnym odwołaniu leży w gestii władz powiatu.
Unieważnienie uchwały może oznaczać konieczność opracowania nowych zasad przyznawania dotacji, które będą zgodne z obowiązującymi przepisami i precyzyjnie określone. Decyzja RIO podkreśla znaczenie jasności i precyzji w uchwalaniu prawa miejscowego, szczególnie w kwestiach finansowych.
Zdjęcie poglądowe. Źródło: Starostwo Powiatowe Ostrów Mazowiecka
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.