Mistrzostwa świata w teqballu 2024, zorganizowane przez Międzynarodową Federację Teqballa, zgromadziły najlepszych zawodników z całego świata. W tegorocznej edycji wzięli udział reprezentanci ponad 50 krajów, co świadczy o rosnącej popularności tej dyscypliny sportowej. Turniej odbył się na specjalnie zaprojektowanych stołach, które - dzięki swojej zakrzywionej konstrukcji - wymagają od zawodników wyjątkowej precyzji, szybkości i refleksu. Rozgrywki odbywały się w pięciu kategoriach: singlu kobiet, singlu mężczyzn, deblu kobiet, deblu mężczyzn oraz deblu mieszanym.
Teqball, który powstał z inicjatywy grupy węgierskich pasjonatów sportu w 2014 roku, to połączenie elementów piłki nożnej i tenisa stołowego. W ciągu zaledwie kilku lat dyscyplina zyskała globalne uznanie, a mistrzostwa świata stały się jednymi z najciekawszych zawodów w kalendarzu sportowym.
Polska drużyna na mistrzostwach świata w Wietnamie wystartowała w pięcioosobowym składzie, prezentując się w wszystkich kategoriach turniejowych:
- singiel kobiet - Paulina Łężak
- singiel mężczyzn - Adrian Duszak
- debel kobiet - Alicja Bartnicka i Żaneta Cygora
- debel mężczyzn - Adrian Duszak i Marek Pokwap
- debel mieszany - Alicja Bartnicka i Marek Pokwap
O przygotowania polskich zawodników dbali specjaliści, w tym menedżer drużyny Jan Ochędalski oraz fizjoterapeuta Zbigniew Kiryk, którzy zapewniali wsparcie w kwestiach regeneracji i strategii. Partnerem głównym reprezentacji Polski podczas mistrzostw świata było województwo lubelskie, którego logo znalazło się na strojach zawodników.
Polska ekipa osiągnęła historyczny sukces w kategoriach singlowych. Paulina Łężak, powracająca na międzynarodową scenę po kilkuletniej przerwie spowodowanej kontuzjami, zdobyła brązowy medal w singlu kobiet. Dla Łężak - na co dzień piłkarki Ostrovii - która zdobyła już srebro w 2021 roku, medal był szczególnie cenny. Z racji braku meczów o trzecie miejsce, każdy kto dotarł do półfinałów, zdobywał brązowy krążek. Mimo porażki w półfinale z Jutatip Kuntatong z Tajlandii, Paulina Łężak udowodniła swoją klasę i utrzymała pozycję w ścisłej czołówce światowego teqballa.
Również Adrian Duszak, jeden z najbardziej utytułowanych zawodników w historii tej dyscypliny, zdobył brąz w singlu mężczyzn. W półfinale stoczył emocjonujący, trzysetowy pojedynek z Serbem Nikolą Mitro, który zakończył się minimalną porażką Duszaka. To już szósty z rzędu medal Duszaka na mistrzostwach świata w tej kategorii, co stanowi dowód na jego wysoką i stabilną formę.
Największym osiągnięciem Polaków na mistrzostwach świata 2024 było srebro w kategorii debla mężczyzn, które zdobyli Adrian Duszak i Marek Pokwap. Sukces ma szczególne znaczenie, ponieważ to pierwszy medal w tej kategorii w historii Polski. Polacy w półfinale pokonali faworyzowany duet węgierski - Csabę Bányika oraz Balázsa Katza, co było wielką sensacją turnieju. W finale spotkali się z reprezentantami Tajlandii, Jiratim Chanliangiem i Sorrasakiem Thaosirim. Mimo wyrównanego meczu, Tajowie ostatecznie wygrali 2:1, ale Polacy pozostawili na boisku serce, walcząc o każdy punkt. Dla Marka Pokwapa było to pierwsze w karierze medalowe osiągnięcie na imprezie rangi światowej.
Chociaż Polacy nie zdobyli medali w innych kategoriach deblowych, ich występy wciąż były bardzo udane. W deblu kobiet para Alicja Bartnicka i Żaneta Cygora dotarły do ćwierćfinałów, kończąc rywalizację w najlepszej ósemce. Podobny wynik osiągnęli Alicja Bartnicka i Marek Pokwap w deblu mieszanym, również kończąc turniej na etapie ćwierćfinałów. Wyniki potwierdzają wysoką jakość polskich zawodników i ich konkurencyjność na arenie międzynarodowej.
Źródło zdjęcia: PZTeq/Jacek Prondzynski
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.