Historia szopki sięga XIII w., kiedy to św. Franciszek z Asyżu, pragnąc ukazać tajemnicę narodzin Jezusa w sposób bliski ludziom, stworzył pierwszą szopkę w jaskini Greccio. Wówczas to po raz pierwszy przedstawiono w formie żywej scenę betlejemską z postaciami Matki Boskiej, św. Józefa, Dzieciątka Jezus, pasterzy oraz zwierząt. Idea szybko się rozpowszechniła, a szopki zaczęły pojawiać się w domach, kościołach oraz na rynkach miast.
Szopki bożonarodzeniowe przybierają różne formy, od prostych, skromnych kompozycji, po wielkie, okazałe konstrukcje, które stają się atrakcjami turystycznymi. W Polsce tradycja tworzenia szopek jest bardzo silna, a w niektórych miastach, jak Kraków, organizowane są nawet konkursy na najpiękniejszą szopkę. Unikalne dzieła sztuki, często wykonane z drewna, tektury, szkła czy wstążek, łączą w sobie elementy religijne i ludowe, a ich detale nawiązują do tradycji regionu, w którym powstają. Szopki, oprócz swojej symboliki, mają także funkcję edukacyjną, przybliżając historię narodzin Jezusa dzieciom i dorosłym. Współczesne szopki, poza tradycyjnymi scenami betlejemskimi, coraz częściej zawierają także elementy współczesne, takie jak postacie współczesnych bohaterów, elementy nawiązujące do lokalnych zwyczajów, historii czy aktualnych wydarzeń.
Choć forma się zmienia, sens szopki pozostaje niezmienny. Najstarszy kościół w Ostrowi Mazowieckiej, pw. Najświętszej Maryi Panny, postawił na szopkę, w której przedstawiona jest jej klasyczna forma, a więc Narodzenie Pańskie. Głównym kolorem szopki, jest niebieski i jego odcienie. Szopka dobrze kontrastuje z bielą kościelnych ścian i żółcią choinkowych lampek, tworząc ciekawą kompozycję. Więcej zobaczyć można w poniższej galerii.
Bożonarodzeniowa szopka w parafii pw. WNMP w Ostrowi Mazowieckiej (26.12.2024)
Ilość zdjęć w albumie: 14
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.