Bożonarodzeniowa szopka w parafii pw. WNMP w Ostrowi Mazowieckiej (zdjęcia)

Dodano: 26 grudnia 2024 13:55, Autor: Kacper Jaworowski

Najstarszy kościół w Ostrowi Mazowieckiej został przyozdobiony w świąteczne ozdoby. Po prawej stronie ołtarza stanęła szopka, która przedstawia scenę Narodzenia Pańskiego.
W kościołach rzymskokatolickich tradycja stawiania szopek jest nieodłącznie związana z okresem Adwentu i Bożego Narodzenia. W wielu parafiach szopki pojawiają się już na początku grudnia i pozostają do Objawienia Pańskiego, symbolizując początek zbawczego dzieła Jezusa. W liturgii katolickiej szopka ma wymiar teologiczny, przypominając o uniwersalnym znaczeniu narodzin Chrystusa, który przyszedł na świat, aby zbawić ludzkość. Ustawienie żłóbka w kościele stanowi zaproszenie do medytacji nad tajemnicą wcielenia Boga.

Historia szopki sięga XIII w., kiedy to św. Franciszek z Asyżu, pragnąc ukazać tajemnicę narodzin Jezusa w sposób bliski ludziom, stworzył pierwszą szopkę w jaskini Greccio. Wówczas to po raz pierwszy przedstawiono w formie żywej scenę betlejemską z postaciami Matki Boskiej, św. Józefa, Dzieciątka Jezus, pasterzy oraz zwierząt. Idea szybko się rozpowszechniła, a szopki zaczęły pojawiać się w domach, kościołach oraz na rynkach miast.
REKLAMA


Szopki bożonarodzeniowe przybierają różne formy, od prostych, skromnych kompozycji, po wielkie, okazałe konstrukcje, które stają się atrakcjami turystycznymi. W Polsce tradycja tworzenia szopek jest bardzo silna, a w niektórych miastach, jak Kraków, organizowane są nawet konkursy na najpiękniejszą szopkę. Unikalne dzieła sztuki, często wykonane z drewna, tektury, szkła czy wstążek, łączą w sobie elementy religijne i ludowe, a ich detale nawiązują do tradycji regionu, w którym powstają. Szopki, oprócz swojej symboliki, mają także funkcję edukacyjną, przybliżając historię narodzin Jezusa dzieciom i dorosłym. Współczesne szopki, poza tradycyjnymi scenami betlejemskimi, coraz częściej zawierają także elementy współczesne, takie jak postacie współczesnych bohaterów, elementy nawiązujące do lokalnych zwyczajów, historii czy aktualnych wydarzeń.

Choć forma się zmienia, sens szopki pozostaje niezmienny. Najstarszy kościół w Ostrowi Mazowieckiej, pw. Najświętszej Maryi Panny, postawił na szopkę, w której przedstawiona jest jej klasyczna forma, a więc Narodzenie Pańskie. Głównym kolorem szopki, jest niebieski i jego odcienie. Szopka dobrze kontrastuje z bielą kościelnych ścian i żółcią choinkowych lampek, tworząc ciekawą kompozycję. Więcej zobaczyć można w poniższej galerii.


Zobacz również

Bożonarodzeniowa szopka w parafii pw. Opatrzności Bożej w Ostrowi Mazowieckiej (zdjęcia)

26 grudnia 2024, Kacper Jaworowski

Parafia przy ul. Małkińskiej, podobnie jak inne kościoły, wystawiła szopkę bożonarodzeniową. Ponadto, w świątyni nie brakuje świątecznych ozdób i choinek.

Bożonarodzeniowa szopka w parafii pw. Chrystusa Dobrego Pasterza w Ostrowi Mazowieckiej (zdjęcia)

26 grudnia 2024, Kacper Jaworowski

Szopka przestawiająca scenę Narodzenia Pańskiego stanęła w kościele przy ul. Pasterskiej. Podobnie jak w latach ubiegłych, osioł dźwiga słodkie upominki dla najmłodszych wiernych.

Bożonarodzeniowa szopka w parafii pw. WNMP w Ostrowi Mazowieckiej (zdjęcia)

25 grudnia 2023, Kacper Jaworowski

Zobacz, jak wygląda szopka w "starym kościele", czyli parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Komentarze

Add comment
Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Okręgowa Stacja Kontroli Pojazdów Marek Michalik i Spółka s.c.

Małkińska 186
07-300 Ostrów Mazowiecka

Oferujemy pełny zakres badań technicznych pojazdów!

ALL CLEAN

07-300 Ostrów Mazowiecka / Warszawa

Niezawodne czyszczenie domowych i przemysłowych modułów fotowoltaicznych

Tawerna Akropolis

ul. Małkińska 143
07-300 Ostrów Mazowiecka

Spróbuj greckiej kuchni !

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]