Inicjatywa, która przywróciła pamięć o powstaniu styczniowym (zdjęcia)

Dodano: 30 grudnia 2024 18:33, Autor: MBP Ostrów Mazowiecka, red. Kacper Jaworowski

Miejska Biblioteka Publiczna w Ostrowi Mazowieckiej w 2024 roku zrealizowała projekt "Pamięci Powstańców", który pozwolił mieszkańcom na nowo odkryć historie powstańców walczących o wolność Polski. Poprzez koncerty, konkursy, gry miejskie, spotkania oraz warsztaty rękodzielnicze, projekt zintegrował różne pokolenia wokół wspólnej pamięci o powstaniu styczniowym i jego lokalnych bohaterach.
Projekt "Pamięci Powstańców", który otrzymał dofinansowanie ze środków biura "Niepodległa" w ramach programu dotacyjnego "Powstanie Styczniowe 1863-1864", był realizowany w roku 2024 przez Miejską Biblioteką Publiczną im. Marii Dąbrowskiej w Ostrowi Mazowieckiej. Celem przedsięwzięcia było przywrócenie pamięci o wydarzeniach powstania styczniowego na ostrowskiej ziemi oraz upowszechnienie wiedzy o lokalnych bohaterach, którzy walczyli o niepodległość Polski. Projekt okazał się wydarzeniem angażującym mieszkańców Ostrowi Mazowieckiej w każdym wieku oraz zachęcającym ich do poznania i kultywowania lokalnej historii.

Konkurs "Regionalny leksykon powstania styczniowego"


Jednym z pierwszych etapów realizacji projektu był konkurs historyczny "Regionalny leksykon powstania styczniowego", który odbył się w maju 2024. Konkurs skierowany był do uczniów szkół podstawowych oraz średnich z powiatu ostrowskiego. Jego celem było nie tylko pogłębienie wiedzy historycznej, ale również zacieśnienie więzi społecznych i pobudzenie młodzieży do twórczego myślenia o lokalnej historii. Uczestnicy mieli za zadanie stworzyć prezentacje multimedialne, które zawierały hasła opisujące wydarzenia, osoby i miejsca związane z powstaniem styczniowym na ziemi ostrowskiej. Konkurs spotkał się z dużym zainteresowaniem - wzięło w nim udział 17 uczniów, a 13 czerwca odbyła się uroczystość wręczenia nagród dla laureatów.

Miejska gra "Powstańczy patrol"


Jednym z najciekawszych wydarzeń w ramach projektu była gra miejska "Powstańczy patrol", zorganizowana 9 maja 2024 przez bibliotekę. Młodzież z ostrowskich szkół podstawowych miała okazję wcielić się w detektywów, którzy poszukiwali zaginionych dokumentów oraz skarbu powstańczego ukrytego przez Feliksa Szabłowskiego, burmistrza Ostrowi Mazowieckiej. Gra połączyła elementy edukacji historycznej z zabawą, angażując młodych uczestników w rozwiązywanie zagadek, łamanie kodów i analizowanie starych fotografii. Ostatecznie grupy odnalazły ukryty skarb - replikę cennych klejnotów, które miały być przeznaczone na rzecz powstańców. Wydarzenie przybliżyło młodzieży historię powstania, a także pozwoliło na interaktywne poznanie lokalnych wątków powstańczych, które miały znaczenie w kontekście całego zrywu niepodległościowego.

Spacery historyczne po mieście


W ramach projektu odbyła się także seria spacerów historycznych po Ostrowi Mazowieckiej, które miały miejsce w maju, czerwcu i wrześniu. Wędrówki po mieście pozwoliły mieszkańcom, a zwłaszcza uczniom szkół średnich, poznać historię miasta z okresu powstania styczniowego. Pod przewodnictwem Andrzeja Mierzwińskiego uczestnicy spacerów odkrywali ważne miejsca związane z wydarzeniami powstańczymi. Wśród nich znalazły się takie lokalizacje jak polowy szpital powstańczy, miejsce straceń powstańców, a także miejsca związane z bitwami pod Kietlanką, Nagoszewem i Stokiem. W trakcie spacerów odwiedzono także cmentarz parafialny, gdzie zapalono znicze na grobach powstańców.
REKLAMA


Warsztaty rękodzielnicze - międzypokoleniowa integracja


Projekt "Pamięci Powstańców" obejmował także warsztaty rękodzielnicze, które miały charakter międzypokoleniowy, angażując dzieci, dorosłych i seniorów w twórczą działalność. Warsztaty, które odbyły się 12 lipca 2024 w budynku Starej Elektrowni, były okazją do wykonania patriotycznych kotylionów, biało-czerwonych chorągiewek oraz kwiatów z bibuły. Zajęcia poprowadziła Elżbieta Zapisek, ostrowska artystka, która nauczyła uczestników technik rękodzielniczych. Wytworzone przez uczestników prace zostały następnie wykorzystane podczas koncertu pieśni patriotycznych "Pamięci Powstańców". 16 lipca br. odbyły się kolejne warsztaty, podczas których uczestnicy tworzyli "czarną biżuterię" - elementy biżuterii noszonej przez kobiety w XIX w. na znak żałoby po ofiarach stłumienia manifestacji z 27 lutego 1861. Zajęcia prowadziła Karolina Kolbuszewska, dyrektorka Muzeum Dom Rodziny Pileckich.

Piknik historyczny i koncert pieśni patriotycznych


Jednym z najważniejszych wydarzeń projektu był piknik historyczny z elementami rekonstrukcji, który odbył się 23 sierpnia 2024 w ogrodzie biblioteki. Współorganizowany z Muzeum 2 Korpusu Polskiego w Józefowie, przeniósł uczestników w czasy powstania styczniowego. W ramach wydarzenia zaprezentowano pokazy strzelania z broni czarnoprochowej, wystawę przedmiotów z epoki, w tym mundurów i broni, oraz rekonstrukcję obozu powstańczego. Dla najmłodszych przygotowano atrakcje takie jak gra w krokieta czy strzelnica. W ramach pikniku odbyły się także warsztaty tworzenia patriotycznych chorągiewek i tatuaży.

Tego samego dnia w ogrodzie ostrowskiej książnicy odbył się koncert pieśni patriotycznych "Pamięci Powstańców", w którym wzięli udział mieszkańcy Ostrowi Mazowieckiej, wspólnie śpiewając pieśni z okresu powstania styczniowego, takie jak "Hej, strzelcy wraz" czy "Ostatni mazur". Wspólne śpiewanie wzmocniło poczucie integracji międzypokoleniowej oraz więzi z historią narodową. Uczestnicy wydarzenia otrzymali śpiewniki, chorągiewki oraz kotyliony.

Podsumowanie projektu


Projekt zakończył się 17 października 2024 spotkaniem podsumowującym w Miejskiej Bibliotece Publicznej, podczas którego historyk, dr Kamil Kartasiński, poprowadził prelekcję pt. "Bitwy i potyczki powstania styczniowego". W swojej prelekcji opowiedział o działaniach powstańczych w rejonie Puszczy Białej oraz o skutkach i znaczeniu zrywu niepodległościowego. Spotkanie miało także charakter praktyczny, gdyż uczestnicy mieli okazję zapoznać się z funkcjonalnością wirtualnej mapy bitew powstania styczniowego, która pozwala na wirtualną wędrówkę po polach bitew z 1863 roku.

Dzięki szerokiemu wachlarzowi wydarzeń edukacyjnych, warsztatów i inicjatyw kulturalnych, mieszkańcy Ostrowi mieli okazję pogłębić swoją wiedzę o regionalnej historii, a także zintegrować się wokół wspólnej pamięci narodowej, która wciąż jest aktualna i pełna znaczenia. Relacje ze wszystkich wydarzeń można znaleźć na Ostrowskim Portali Internetowym, a także na oficjalnej stronie internetowej biblioteki.


Zobacz również

Powstanie styczniowe odkryte na nowo. Spotkanie z Kamilem Kartasińskim w Miejskiej Bibliotece Publicznej (zdjęcia)

19 października 2024, Kacper Jaworowski

Jak wyglądały miejsca walk powstańców styczniowych na współczesnej mapie Polski? Uczestnicy spotkania z dr Kamilem Kartasińskim w Ostrowi Mazowieckiej mieli szansę to odkryć, poznając jednocześnie tajniki genealogii przodków walczących o niepodległość.

Powrót do XIX wieku. Piknik powstańczy i koncert "Pamięci Powstańców" w Miejskiej Bibliotece Publicznej (zdjęcia, wideo)

25 sierpnia 2024, Kacper Jaworowski

Ogród Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Marii Dąbrowskiej w Ostrowi Mazowieckiej zamienił się w scenę pełną historii. Dzięki starannie przygotowanemu piknikowi powstańczemu, mieszkańcy mogli przenieść się w czasy powstania styczniowego, a następnie oddać hołd bohaterom tamtych dni podczas wzruszającego koncertu "Pamięci Powstańców".

Otwarty spacer historyczny po Ostrowi Mazowieckiej. Echa Powstania Styczniowego (zdjęcia)

28 maja 2024, Kacper Jaworowski

Miłośnicy lokalnej historii mieli okazję uczestniczyć w otwartym spacerze historycznym po ulicach Ostrowi Mazowieckiej. Pod przewodnictwem Andrzeja Mierzwińskiego, pasjonata historii, uczestnicy zgłębiali tajemnice miasta związane z powstaniem styczniowym.

Komentarze

Add comment
Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Cezan Salon Meblowy Black Red White

ul. Mieczkowskiego 16 (Galeria TEK, II piętro)
07-300 Ostrów Mazowiecka

Szukasz mebli, które idealnie wpasują się w Twoje wnętrze? Zainspiruj się!

Novdom Sp. z o.o.

ul. Krótka 5 lok. 2
07-300 Ostrów Mazowiecka

Osiedle Ostrovia - Mieszkania w samym sercu miasta!

Santander Consumer Bank S.A.

Pl. Ludwika Waryńskiego 1
07-300 Ostrów Mazowiecka

BANK OD KREDYTÓW

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]