Całkowita wartość zadania wynosi 40.516,44 zł, a kwota dofinansowania z Funduszu Solidarnościowego również wynosi 40.516,44 zł. Głównym celem programu jest poprawa jakości życia osób z niepełnosprawnościami poprzez zapewnienie dostępu do szerokiego wsparcia asystentów. Usługi te będą dostępne zarówno dla dzieci do 16. roku życia, posiadających orzeczenie o niepełnosprawności, jak i dla osób dorosłych z orzeczeniami o stopniu niepełnosprawności.
Program skierowany jest do:
- Dzieci i młodzieży do ukończenia 16. roku życia, posiadających orzeczenie o niepełnosprawności z koniecznością stałej lub długotrwałej opieki.
- Osób z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, umiarkowanym stopniu niepełnosprawności lub z orzeczeniami równorzędnymi.
W ramach programu, gmina planuje objąć wsparciem 3 osoby z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.
Uczestnicy programu będą mieli możliwość skorzystania z szerokiego zakresu usług asystenckich. Asystenci pomogą m.in. przy wyjściu, powrocie lub dojazdach do różnych miejsc, takich jak dom, gabinety lekarskie, instytucje finansowe, placówki oświatowe, placówki zdrowia, praca, urzędy czy wydarzenia kulturalne.
Będą również wspierać uczestników programu w robieniu zakupów, aktywnie uczestnicząc w procesie. Asystenci pomogą także w załatwianiu spraw urzędowych oraz nawiązywaniu kontaktów z organizacjami. Program umożliwi uczestnikom korzystanie z dóbr kultury, takich jak wizyty w muzeach, teatrach, kinach, galeriach sztuki czy wystawach. Dodatkowo, asystenci będą wspierać osoby z niepełnosprawnościami w codziennych czynnościach, co pomoże im w funkcjonowaniu na co dzień.
Dzięki realizacji programu, osoby z niepełnosprawnościami zyskają wsparcie, które pomoże im w ograniczaniu skutków niepełnosprawności, stymulowaniu aktywności społecznej i zawodowej oraz przeciwdziałaniu wykluczeniu społecznemu. Program przyczyni się do poprawy jakości życia uczestników, umożliwiając większą samodzielność i aktywność w różnych dziedzinach życia. Ważnym celem jest również przeciwdziałanie dyskryminacji osób z niepełnosprawnościami i umożliwienie im pełniejszego uczestnictwa w życiu społecznym i kulturalnym.
Realizację Programu "Asystent Osobisty Osoby z Niepełnosprawnością" w edycji 2025 nadzorować będzie Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Nurze, który zapewni dwa wykwalifikowane asystentki osobiste. Udział w programie jest całkowicie bezpłatny, co stanowi istotne wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami, umożliwiając im dostęp do potrzebnych usług. Urząd Gminy w Nurze, poprzez realizację programu, aktywnie wspiera osoby z niepełnosprawnościami, oferując im kompleksowe wsparcie, które ma na celu poprawę jakości życia oraz integrację społeczną.
Zdjęcie poglądowe. Źródło: Pixabay
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.