Po co selektywnie zbierać tekstylia?
Zgodnie z danymi Parlamentu Europejskiego, odpady tekstylne wykorzystywane w gospodarstwach domowych, są obecnie traktowane jako odpady zmieszane, które trafiają na wysypiska lub są spalane. To duży problem, ponieważ nie są one odpowiednio segregowane, a ich niewłaściwe przetwarzanie przyczynia się do zanieczyszczenia środowiska. Wprowadzenie obowiązku selektywnego zbierania tekstyliów ma na celu minimalizowanie tego negatywnego wpływu poprzez ich recykling i ponowne wykorzystanie.
- Aby temu zapobiec wprowadziliśmy od 1 stycznia obowiązek zbierania odpadów tekstylnych. Prowadzone przez gminy PSZOK-i mają obowiązek przyjmować tekstylia od swoich mieszkańców, ale zachęcamy urzędy, żeby wyszły poza ten schemat. Dlatego Ministerstwo Klimatu i Środowiska wystosowało pismo do blisko 2,5 tys. gmin z sugestiami rozwiązań, jakie mogą wprowadzić na swoim terenie - powiedziała Anita Sowińska.
Działania gmin i wsparcie ministerstwa
Ministerstwo Klimatu i Środowiska, widząc potrzebę wsparcia gmin w realizacji nowych przepisów, przekazało im katalog dobrych praktyk. Gminy, które są odpowiedzialne za organizację zbiórki odpadów, powinny wyjść poza standardowe rozwiązania i wdrożyć innowacyjne metody zarządzania odpadami tekstylnymi.
Ministerstwo zachęca samorządy do organizowania dodatkowych inicjatyw, które mogą pomóc w skutecznym zbieraniu odzieży i obuwia. Wśród rekomendowanych działań znajdują się m.in. rozmieszczanie kontenerów na tekstylia w miejscach publicznych, organizowanie zbiórek mobilnych, a także współpraca z organizacjami charytatywnymi, które będą odbierać odzież bezpośrednio od darczyńców.
Katalog dobrych praktyk
Wskazówki zawarte w katalogu dobrych praktyk mają na celu zwiększenie efektywności zbiórki odpadów tekstylnych i promowanie odpowiedzialnej konsumpcji. Oto kilka propozycji:
1. Zbiórka workowa "door-to-door" - mieszkańcy mogą wystawić worki z tekstyliami przed domami w wyznaczone dni.
2. Kontenery na tekstylia w przestrzeniach miejskich - umieszczanie kontenerów w dogodnych miejscach, takich jak szkoły, centra handlowe czy place miejskie.
3. Re-butik gminny - punkty wymiany używanej odzieży, które promują jej ponowne wykorzystanie.
4. Wsparcie zbiórek charytatywnych - współpraca z organizacjami non-profit w celu przekazania odzieży osobom potrzebującym.
5. Innowacyjne formy recyklingu - współpraca z firmami, które przetwarzają tekstylia na nowe produkty, np. materiały izolacyjne.
6. Edukacja mieszkańców - kampanie promujące świadomość ekologiczną i korzyści z segregacji tekstyliów.
7. Organizacja giełd wymiany ubrań i obuwia - wydarzenia umożliwiające mieszkańcom wymianę używanych rzeczy, co zmniejsza ilość odpadów.
Przyszłość odpadów tekstylnych w Europie
Na poziomie europejskim trwają prace nad przepisami dotyczącymi Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenckiej, które mają na celu przypisanie producentom tekstyliów odpowiedzialności za produkt na każdym etapie jego życia. To oznacza, że producenci będą zmuszeni do zapewnienia, aby ich produkty po zakończeniu okresu użytkowania były łatwe do recyklingu lub ponownego wykorzystania.
Gdzie można oddać odpady tekstylne?
Punkty selektywnego zbierania odpadów komunalnych w różnych gminach w Polsce przyjmują odpady tekstylne. Wiele gmin już dostosowało swoje harmonogramy, by ułatwić mieszkańcom oddawanie zużytej odzieży. Wszystkie gminy powiatu ostrowskiego prowadzą takie punkty, najstarsze z nich mają już kilkanaście lat.
PSZOK-i w powiecie ostrowskim
Gmina Andrzejewo: Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, ul. Warszawska 1C, Andrzejewo - poniedziałek i czwartek w godz. od 8:00 do 10:00.
Gmina Boguty-Pianki: Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, ul. W. I. Godlewskiego, Boguty-Żurawie - ostatnia sobota miesiąca w godz. od 9:00 do 15:00.
Gmina Brok: Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, ul. Komorówka 19, Brok - od poniedziałku do piątku w godz. od 14:30 do 15:00.
Gmina Małkinia Górna: Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, ul. Nurska 144, Małkinia Górna - od poniedziałku do piątku w godz. od 7:00 do 15:00.
Gmina Nur: Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, Czyżewska 1, Nur - wtorek w godz. 8:00-9:00 oraz w każdy inny dzień roboczy po zgłoszeniu pod nr tel. (86) 277 99 08
Gmina miejska Ostrów Mazowiecka: Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, ul. Łąkowa 10, Ostrów Mazowiecka - od poniedziałku do piątku w godz. od 7:00 do 9:00 i od 14:00 do 19:00; sobota od 9:00 do 15:00.
Gmina wiejska Ostrów Mazowiecka: Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, ul. Wileńska 117, Ostrów Mazowiecka - od poniedziałku do piątku w godz. od 10:00 do 13:00
Gmina Stary Lubotyń: Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, przy oczyszczalni ścieków, Lubotyń-Włóki - od poniedziałku do piątku w godz. od 9:00 do godz. 15:00.
Gmina Szulborze Wielkie: Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, ul. Romantyczna 17, Szulborze Wielkie - wtorek w godz. od 10:00 do 12:00
Gmina Wąsewo: Gminny Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, ul. Lipowa 1A, Wąsewo - poniedziałek w godz. od 8:00 do 16:00
Gmina Zaręby Kościelne: Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, ul. Czyżewska 22, Zaręby Kościelne - środa w godz. od 8:00 do 10:00 po uprzednim zgłoszeniu pod nr tel (86) 276 31 12.
Źródło zdjęcia: MKiŚ
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.