Już w najbliższą środę, 22 stycznia 2025 o godz. 17:00 w Muzeum Domu Rodziny Pileckich odbędzie się kolejne spotkanie w ramach Muzealnego Klubu Nauczyciela pt. "Niech przemówią dowody... świadkowie i świadectwa Zbrodni Katyńskiej". Wydarzenie stanowi doskonałą okazję do pogłębienia wiedzy na temat jednej z najtragiczniejszych kart w historii Polski oraz do poznania nowatorskich metod edukacji historycznej i upamiętniania ofiar.
Podczas spotkania zaplanowano trzy prelekcje, które pozwolą uczestnikom lepiej zrozumieć zarówno samą zbrodnię katyńską, jak i współczesne podejście do edukacji o tym tragicznym wydarzeniu:
1. "Wspólna pamięć, rozproszone historie..." - opowieść o Muzeum Katyńskim, oddziale martyrologicznym Muzeum Wojska Polskiego. Instytucja od ponad 30 lat angażuje się w badania, upamiętnianie i edukację na temat zbrodni katyńskiej.
2. "Dowody zbrodni - relikwie katyńskie..." - analiza artefaktów związanych ze zbrodnią katyńską i jej ofiarami. Prelekcja skupi się na roli materialnych dowodów w procesie przywracania pamięci o ofiarach, ukazując ich znaczenie w dokumentowaniu historii.
3. "By przetrwał człowiek" - prezentacja unikalnej kolekcji pamiątek po płk. dypl. Kazimierzu Burczaku, która stanowi świadectwo niezłomności i siły ducha w obliczu tragedii.
Spotkanie poprowadzi dr Bartłomiej Bydoń, kustosz dyplomowany i kierownik sekcji naukowej Muzeum Katyńskiego. Jako wybitny specjalista w dziedzinie historii, dr Bydoń podzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem badawczym, a także pasją do odkrywania oraz popularyzowania historii zbrodni katyńskiej.
Wydarzenie skierowane jest przede wszystkim do nauczycieli i osób zainteresowanych historią oraz edukacją patriotyczną. Zostało certyfikowane przez Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli, co zwiększa jego wartość edukacyjną i atrakcyjność dla osób związanych z nauczaniem.
Spotkanie w ramach Muzealnego Klubu Nauczyciela to nie tylko możliwość poszerzenia wiedzy o zbrodni katyńskiej, ale także okazja do zapoznania się z najnowszymi metodami pracy z materiałami historycznymi oraz do refleksji nad wspólną pamięcią i odpowiedzialnością za jej pielęgnowanie.
Źródło zdjęcia: Muzeum Dom Rodziny Pileckich
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.