Uczestnicy rajdu, podzieleni na sześć zespołów, pokonali dystans od 22 do 27 kilometrów, wędrując trasami prowadzącymi przez Łączkę, Stok i Kietlankę. W miejscach pamięci, gdzie odbywały się bitwy i potyczki, zapalili znicze, oddając hołd powstańcom styczniowym.
Finał rajdu miał miejsce pod pomnikiem potyczki pod Feliksowem, gdzie przyszły wybitny malarz, Ludomir Benedyktowicz, stracił obie ręce w walce o niepodległość.
Organizatorzy nie kryją satysfakcji - uczestnicy z entuzjazmem przyjęli inicjatywę, co zachęca do realizacji kolejnych podobnych przedsięwzięć. Muzeum Dom Rodziny Pileckich już teraz zapowiada kolejne wydarzenia o charakterze historyczno-edukacyjnym.
W organizację rajdu zaangażowało się Starostwo Powiatowe w Ostrowi Mazowieckiej, a na jego zakończeniu obecny był wicestarosta Bartłomiej Pieńkowski, który wsparł inicjatywę i docenił jej znaczenie dla kultywowania lokalnej historii.
Rajd śladami Powstania Styczniowego to nie tylko sportowa przygoda, ale przede wszystkim żywa lekcja historii, pozwalająca lepiej zrozumieć i uczcić bohaterów walk o wolność Polski.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.