Koszty pompy ciepła - zakupu i montażu
Zakup pompy ciepła, wchodzącej w skład technologii OZE zapewniającej pobieranie ciepła z wiatru, ziemi lub wód gruntowych to rozwiązanie optymalne w zakresie zrównoważonego pobierania energii do własnego domu. Po instalacji fotowoltaicznej, dającej szansę na generowanie niezależnej energii elektrycznej przyszedł czas na pompę ciepła.
Zdjęcie poglądowe. Źródło: Publikacje masalski.pl
Ile kosztuje pompa ciepła? Do ostatecznych wyliczeń niezbędne będzie uwzględnienie nie tylko zakup urządzenia, ale także montaż i potencjalne dodatkowe prace ziemne, które mogą okazać się niezbędne. W zależności od kilku czynników, o których opowiemy za chwilę, całkowity koszt instalacji może wahać się od 30.000 do nawet 70.000 złotych. Warto jednak pamiętać, że lwią część kosztów inwestycji możemy uzyskać z tytułu rządowego programu Moje Ciepło, który został stworzony właśnie z myślą o zachęceniu Polaków do inwestycji w pompę ciepła.
Co wchodzi w skład ceny instalacji pompy ciepła?
Od czego zależy finalna cena inwestycji w pompę ciepła? Przede wszystkim od takich elementów, jak:
- typ urządzenia;
- rodzaj pompy - źródło pobierania energii cieplnej;
- moc grzewcza urządzenia;
- marka pompy ciepła;
- sposób projektu instalacji pompy ciepła;
- liczba domowników mieszkających w budynku;
- zapotrzebowanie energetyczne budynku.
Pompa ciepła to nie tylko samo urządzenie, ale także jego instalacja, która w zależności od różnych sytuacji może wynieść od 4 do nawet 10 tysięcy złotych. Tutaj pod uwagę należy wziąć koszty instalacji hydraulicznej, koszty prac budowlanych, a także potencjalne prace elektryczne, które mogą okazać się konieczne, by w sposób bezpieczny i efektywny podłączyć pompę ciepła do instalacji elektrycznej naszego gospodarstwa.
Zdjęcie poglądowe. Źródło: Publikacje masalski.pl
Warto wspomnieć jeszcze o kosztach eksploatacji, które nie wchodzą już w skład obliczeń inwestycji początkowej. Pompa ciepła do zasilania wykorzystuje energię elektryczną. Wiele osób właśnie w tym obszarze dopatruje się słabości tej inwestycji. Warto jednak pamiętać, że pompa ciepła, w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną może zapewnić doskonałe efekty i znaczące oszczędności w obu tych obszarach.
Kiedy inwestycja w pompę ciepła się zwróci?
Kiedy pompa ciepła się zwróci? Do precyzyjnego wyznaczenia daty będziemy musieli uwzględnić także koszty pochodne, związane z usługami takimi jak serwis pompy ciepła, czy dodatkowe, okazjonalne koszty. Na szczęście nie ma ich dużo, a w obliczu zalet wynikających z instalacji tej technologii możemy z grubsza ocenić, że zwrot z inwestycji zrealizuje się w ciągu 5-10 lat. Dokładniejszy czas zwroty z inwestycji musiałby uwzględnić w swoich obliczeniach moc grzewczą i zapotrzebowanie cieplne budynku, jednak ten przedział czasowy 5-10 lat wydaje się bezpiecznym założeniem.
Oszczędności, wygoda, zgodność z normami środowiskowymi, a także długa żywotność pompy ciepła - to wszystko, w połączeniu z atrakcyjnym dofinansowaniem rządowym powinno zachęcić nas do skorzystania z inwestycji w odnawialne źródło energii cieplnej w naszym domu.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.