Kandydaci do Wojska Polskiego muszą przejść kilka kluczowych etapów przed rozpoczęciem służby. Pierwszym krokiem jest wypełnienie niezbędnej dokumentacji ewidencyjnej. Następnie kandydaci udają się na spotkanie z fryzjerem, odbierają umundurowanie, a także odbywają rozmowy z psychologiem i lekarzem.
Podczas 27-dniowego szkolenia podstawowego elewi uczą się m.in. regulaminów wojskowych, przepisów służby wojskowej oraz budowy i obsługi broni. Zajęcia obejmują także musztrę, udzielanie pierwszej pomocy, podstawowe środki łączności, a także taktykę, terenoznawstwo, ratownictwo oraz strzelanie.
Po zakończeniu podstawowego szkolenia, 28. dnia, elewi składają przysięgę wojskową. Następnie mogą przejść do szkolenia specjalistycznego, które trwa do 11 miesięcy, lub złożyć wniosek o przejście do rezerwy.
Dobrowolna Zasadnicza Służba Wojskowa wiąże się z wieloma korzyściami. Żołnierze otrzymują wynagrodzenie na poziomie żołnierzy zawodowych, które wynosi od 6.000 zł brutto. Ponadto, mają pierwszeństwo w naborze do zawodowej służby wojskowej oraz zatrudnienia w administracji publicznej, po spełnieniu określonych wymagań. Okres odbywania DZSW wliczany jest także do okresu służby wojskowej lub zatrudnienia.
Osoby zainteresowane rozpoczęciem Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej mogą zgłaszać się online poprzez portal rekrutacyjny Wojska Polskiego - zostanzolnierzem.pl. Wniosek o powołanie do DZSW można również złożyć w Wojskowym Centrum Rekrutacji w Wyszkowie, a także w dowolnym WCR na terenie całego kraju.
Kolejny turnus rozpoczęcia służby wojskowej to doskonała okazja dla wszystkich, którzy chcą wstąpić do Wojska Polskiego i rozpocząć swoją służbę.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.