Lis jest zwierzęciem najbardziej podatnym na zakażenie wirusem wścieklizny, dlatego regularne szczepienia są niezbędne dla skutecznej profilaktyki. Do szczepienia zostanie wykorzystana doustna szczepionka Rabadrop w formie przynęty, która zawiera żywy, atenuowany szczep wirusa wścieklizny. Jej skuteczność została potwierdzona w wieloletnich badaniach.
Szczepionki będą dystrybuowane poprzez zrzuty z samolotów oraz ręczne wykładanie na terenach leśnych, łąkach i polach. W celu uniknięcia przypadkowego spożycia przez ludzi, przynęty nie będą rozkładane w pobliżu akwenów wodnych, dróg oraz obszarów zabudowanych.
Osoby, które miałyby bezpośredni kontakt ze szczepionką, powinny niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Właściciele zwierząt domowych powinni zachować szczególną ostrożność i unikać sytuacji, w których ich pupile mogłyby mieć styczność z przynętami. W przypadku podejrzenia kontaktu zwierzęcia ze szczepionką należy niezwłocznie zgłosić ten fakt lekarzowi weterynarii.
Działania profilaktyczne podejmowane przez Mazowieckiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii są kluczowe dla utrzymania zdrowia zwierząt dzikich oraz ochrony przed potencjalnym zagrożeniem dla ludzi. Akcja szczepienia lisów wolno żyjących jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.