Odkryj historię Kaczkowa z prof. Jadwigą Sadowską

Dodano: 20 marca 2025 10:33, Autor: MBP Ostrów Mazowiecka, red. Elżbieta Krajewska

Miejska Biblioteka Publiczna w Ostrowi Mazowieckiej zaprasza na wydarzenie, które przeniesie uczestników w odległe czasy. Odbędzie się spotkanie autorskie z prof. Jadwigą Sadowską, autorką książki pt. "Z historii Kaczkowa Starego i Nowego w parafii Brok (od XV wieku)", która odkrywa przed czytelnikami fascynującą historię tych dwóch miejscowości.
Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Dąbrowskiej w Ostrowi Mazowieckiej zaprasza wszystkich pasjonatów historii lokalnej na spotkanie autorskie, które odbędzie się 10 kwietnia 2025 o godz. 17:00. Wydarzenie jest okazją, by poznać najnowszą książkę prof. Jadwigi Sadowskiej, zatytułowaną "Z historii Kaczkowa Starego i Nowego w parafii Brok (od XV wieku)". Spotkanie stanowi część cyklu "Ścieżki historii i tradycji", który przyciąga mieszkańców Ostrowi Mazowieckiej i okolic. Autorka książki, jako ekspertka w dziedzinie historii regionalnej, odkrywa przed nami niezwykłą przeszłość Kaczkowa, która miała wpływ na życie tutejszych mieszkańców przez stulecia.

Najnowsza publikacja prof. Sadowskiej to prawdziwa skarbnica wiedzy o Kaczkowie Starym i Nowym, dwóch miejscowościach, które mają bogatą historię i tradycje. Książka zawiera informacje o ponad 1.500 mieszkańcach tych wsi, ich losach oraz o wydarzeniach, które wpływały na kształtowanie się ich codziennego życia. Autorka szczegółowo przedstawia życie społeczności wiejskiej, uwzględniając różnorodne aspekty, od służby wojskowej w carskim wojsku, przez emigrację do Stanów Zjednoczonych, aż po tradycje ludowe, które miały istotne znaczenie dla tożsamości mieszkańców.
REKLAMA


W książce nie zabrakło również wątków dotyczących szkolnictwa, które w Kaczkowie rozwijało się od XIX wieku, ani dramatycznych wydarzeń II wojny światowej, przedstawionych z perspektywy samych uczestników tych wydarzeń. Prof. Sadowska z dużą starannością przygląda się także codziennemu życiu mieszkańców, pokazując jak różne czynniki historyczne, społeczne i polityczne kształtowały ich losy. Dzięki jej badaniom czytelnicy mogą lepiej zrozumieć historię lokalną i znaczenie poszczególnych wydarzeń w życiu społeczności.

Promocja książki prof. Sadowskiej to również okazja do spotkania z autorką, która podzieli się swoimi doświadczeniami związanymi z pracą badawczą oraz procesem powstawania książki. Będzie to moment do dyskusji o historii regionu, w której mieszkańcy Kaczkowa oraz pasjonaci historii lokalnej będą mieli okazję wziąć czynny udział. Spotkanie, oprócz walorów edukacyjnych, z pewnością będzie również okazją do nawiązania nowych kontaktów i wymiany doświadczeń z osobami, które podobnie jak autorka, zgłębiają dzieje tych ziem.

Źródło zdjęcia: MBP Ostrów Mazowiecka

Zobacz również

Spotkanie z przeszłością w ramach cyklu "Małkinia mniej znana"

19 marca 2025, GBP Małkinia Górna, red. Elżbieta Krajewska

Miłośnicy historii Małkini i okolic będą mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę o miejscowych wydarzeniach i ludziach podczas spotkania prowadzonego przez Krzysztofa Ościłowskiego. Cykl "Małkinia mniej znana" to doskonała okazja do poznania nieznanych aspektów lokalnej historii .

Poetyckie wspomnienia i historia Kaczkowa. Zaproszenie na literackie wydarzenie

19 marca 2025, UMiG Brok, red. Kacper Jaworowski

Kultura i historia Kaczkowa Starego oraz Nowego będą głównym tematem wydarzenia. Mieszkańcy gminy Brok spotkają się z twórczością ks. Stanisława Skarzyńskiego oraz książką prof. Jadwigi Sadowskiej, która zabierze ich w podróż przez historię parafii Brok.

Poezja w sercu najmłodszych. Konkurs recytatorski w Bogutach-Piankach

15 marca 2025, BPG Boguty-Pianki, red. Kacper Jaworowski

Konkurs recytatorski "Przyjaciele dzieci wierszem do nich piszą" to doskonała okazja, by uczniowie z Bogut-Pianek odkryli piękno polskiej poezji. W rywalizacji wezmą udział uczniowie różnych klas, którzy zaprezentują utwory takich poetów jak Wanda Chotomska, Zbigniew Herbert oraz Maria Pawlikowska-Jasnorzewska.

Komentarze

Add comment
Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

ALL CLEAN

07-300 Ostrów Mazowiecka / Warszawa

Niezawodne czyszczenie domowych i przemysłowych modułów fotowoltaicznych

INVEST DOM Andrzej Buczyński

ul. Plac Księżnej Anny Mazowieckiej 4/2
07-300 Ostrów Mazowiecka

OKNA, DRZWI, PARAPETY, ROLETY, MOSKITIERY, ŻALUZJE

TERRAPRO Roboty Ziemne

ul. Rataja 22
07-300 Ostrów Mazowiecka

Usługi koparkami, transport materiałów, montaż szamb betonowych. Zapraszamy!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]