Współczesne procesy urbanizacyjne, modernizacja budynków czy intensywne prace budowlane skutkują drastycznym zmniejszeniem liczby miejsc, w których ptaki i nietoperze mogą znaleźć schronienie. W szczególności w okresie rozrodu te zwierzęta potrzebują odpowiednich przestrzeni, takich jak dziuple drzew, strychy starych budynków czy przestrzenie w naturalnych formacjach skalnych. Niestety, wraz z rozwojem miejscowości, takich miejsc jest coraz mniej. Zwiększająca się liczba remontów budynków, wymiany okien czy zmiana układu przestrzennego miast prowadzi do ingerencji w siedliska zwierząt, które tam wcześniej bytowały.
Choć przepisy prawne wciąż stanowią solidną barierę ochronną, to jednak żadne przepisy nie zastąpią indywidualnej wrażliwości i zaangażowania społecznego w ochronę środowiska. Niezwykle istotne staje się zatem kształtowanie odpowiednich postaw wśród obywateli, szczególnie młodszych pokoleń, które w przyszłości będą decydować o losie naszej planety.
Jednym z przykładów działań mających na celu ochronę ptaków w regionie jest inicjatywa Ostrowskiego Stowarzyszenia "Ludzie z Pasją". Od lat organizują oni warsztaty oraz wydarzenia edukacyjne skierowane do dzieci i młodzieży, które uczą wrażliwości na potrzeby dzikich zwierząt oraz odpowiedzialności za środowisko naturalne. Tego rodzaju działania są szczególnie ważne, ponieważ mają na celu kształtowanie proekologicznych postaw wśród najmłodszych, którzy w przyszłości będą odpowiedzialni za stan naszej planety.
19 marca 2025, odbyła się akcja wieszania budek lęgowych pt. "Osiemsetbudcze", w której uczestniczyli uczniowie klasy trzeciej Szkoły Podstawowej im. Józefa Piłsudskiego w Broku. Budki lęgowe stanowią dla wielu ptaków jedyną alternatywę, aby założyć gniazdo w miastach i na terenach zabudowanych, gdzie naturalne siedliska stają się coraz rzadsze.
Projekt rozpoczął się w październiku 2024, kiedy to dzieci uczestniczyły w warsztatach organizowanych przez bibliotekę, podczas których wykonano dziesięć budek lęgowych. Każda budka została oznakowana numerem, a później ozdobiona przez dzieci biorące udział w zajęciach. Działania te miały na celu nie tylko praktyczną pomoc ptakom, ale także rozwój kreatywności dzieci oraz ich zaangażowanie w ochronę przyrody.
W przedsięwzięciu uczestniczyli również wolontariusze Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków oraz Stowarzyszenia Ochrony Sów, Hanna Chromińska i Jerzy Sikorski, którzy pełnili rolę ekspertów i mentorów podczas warsztatów ornitologicznych. Dzięki ich wiedzy młodzi uczestnicy mogli dowiedzieć się, jak rozpoznać różne gatunki ptaków oraz jak poprawnie montować budki lęgowe, które będą stanowiły schronienie dla ptaków w sezonie lęgowym.
Budki lęgowe stanowią przestrzeń do zakładania gniazd, ale są także punktem obserwacyjnym, który w przyszłości może stać się elementem działań naukowych i monitoringowych. Każdego roku budki będą czyszczone, aby zachować odpowiednie warunki dla ptaków. Zajmować się tym będą nie tylko członkowie stowarzyszenia, ale także młodzież - uczniowie Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Małkini Górnej, Szkoły Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Ostrowi Mazowieckiej oraz członkowie Koła Przyrodniczego "Podróżniczek", działającego przy Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Małkini Górnej.
Działania na rzecz ochrony ptaków i nietoperzy pokazują, jak ważna jest edukacja ekologiczna, a także zaangażowanie lokalnych społeczności w ochronę przyrody. Przykład działań w Broku jest dowodem na to, jak małe, lokalne inicjatywy mogą przyczynić się do ochrony przyrody na szerszą skalę, a także kształtować odpowiedzialność ekologiczną młodego pokolenia.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.