Osiemsetbudcze. Akcja wieszania budek lęgowych dla ptaków w Broku (zdjęcia)

Dodano: 29 marca 2025 17:48, Autor: BP Brok, red. Kacper Jaworowski

Wiosna w Broku rozpoczęła się od działania, które połączyło edukację z ochroną przyrody. Uczniowie miejscowej szkoły wzięli udział w akcji wieszania budek lęgowych dla ptaków. Dzięki inicjatywie dzieci mogły poznać potrzeby dzikich zwierząt, jednocześnie aktywnie wspierając ochronę ptaków w regionie.
Wszystkie gatunki ptaków oraz nietoperzy w Polsce objęte są szczególną ochroną prawną. Oznacza to, że nie tylko same zwierzęta, ale również ich siedliska muszą być chronione przed nielegalnym zniszczeniem i eksploatacją. Dzięki regulacjom prawnym, polska fauna ma szansę na utrzymanie swojego naturalnego stanu, a mieszkańcy miast i wsi mogą cieszyć się obecnością tych stworzeń w swoim otoczeniu. Jednak mimo stosunkowo silnej ochrony prawnej, wyzwania współczesnego świata, takie jak degradacja środowiska naturalnego oraz zmiany związane z rozwojem infrastruktury, stawiają przed ludźmi nowe trudności w kwestii ochrony ptaków i nietoperzy.

Współczesne procesy urbanizacyjne, modernizacja budynków czy intensywne prace budowlane skutkują drastycznym zmniejszeniem liczby miejsc, w których ptaki i nietoperze mogą znaleźć schronienie. W szczególności w okresie rozrodu te zwierzęta potrzebują odpowiednich przestrzeni, takich jak dziuple drzew, strychy starych budynków czy przestrzenie w naturalnych formacjach skalnych. Niestety, wraz z rozwojem miejscowości, takich miejsc jest coraz mniej. Zwiększająca się liczba remontów budynków, wymiany okien czy zmiana układu przestrzennego miast prowadzi do ingerencji w siedliska zwierząt, które tam wcześniej bytowały.

Choć przepisy prawne wciąż stanowią solidną barierę ochronną, to jednak żadne przepisy nie zastąpią indywidualnej wrażliwości i zaangażowania społecznego w ochronę środowiska. Niezwykle istotne staje się zatem kształtowanie odpowiednich postaw wśród obywateli, szczególnie młodszych pokoleń, które w przyszłości będą decydować o losie naszej planety.

Jednym z przykładów działań mających na celu ochronę ptaków w regionie jest inicjatywa Ostrowskiego Stowarzyszenia "Ludzie z Pasją". Od lat organizują oni warsztaty oraz wydarzenia edukacyjne skierowane do dzieci i młodzieży, które uczą wrażliwości na potrzeby dzikich zwierząt oraz odpowiedzialności za środowisko naturalne. Tego rodzaju działania są szczególnie ważne, ponieważ mają na celu kształtowanie proekologicznych postaw wśród najmłodszych, którzy w przyszłości będą odpowiedzialni za stan naszej planety.
REKLAMA


19 marca 2025, odbyła się akcja wieszania budek lęgowych pt. "Osiemsetbudcze", w której uczestniczyli uczniowie klasy trzeciej Szkoły Podstawowej im. Józefa Piłsudskiego w Broku. Budki lęgowe stanowią dla wielu ptaków jedyną alternatywę, aby założyć gniazdo w miastach i na terenach zabudowanych, gdzie naturalne siedliska stają się coraz rzadsze.

Projekt rozpoczął się w październiku 2024, kiedy to dzieci uczestniczyły w warsztatach organizowanych przez bibliotekę, podczas których wykonano dziesięć budek lęgowych. Każda budka została oznakowana numerem, a później ozdobiona przez dzieci biorące udział w zajęciach. Działania te miały na celu nie tylko praktyczną pomoc ptakom, ale także rozwój kreatywności dzieci oraz ich zaangażowanie w ochronę przyrody.

W przedsięwzięciu uczestniczyli również wolontariusze Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków oraz Stowarzyszenia Ochrony Sów, Hanna Chromińska i Jerzy Sikorski, którzy pełnili rolę ekspertów i mentorów podczas warsztatów ornitologicznych. Dzięki ich wiedzy młodzi uczestnicy mogli dowiedzieć się, jak rozpoznać różne gatunki ptaków oraz jak poprawnie montować budki lęgowe, które będą stanowiły schronienie dla ptaków w sezonie lęgowym.

Budki lęgowe stanowią przestrzeń do zakładania gniazd, ale są także punktem obserwacyjnym, który w przyszłości może stać się elementem działań naukowych i monitoringowych. Każdego roku budki będą czyszczone, aby zachować odpowiednie warunki dla ptaków. Zajmować się tym będą nie tylko członkowie stowarzyszenia, ale także młodzież - uczniowie Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Małkini Górnej, Szkoły Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Ostrowi Mazowieckiej oraz członkowie Koła Przyrodniczego "Podróżniczek", działającego przy Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Małkini Górnej.

Działania na rzecz ochrony ptaków i nietoperzy pokazują, jak ważna jest edukacja ekologiczna, a także zaangażowanie lokalnych społeczności w ochronę przyrody. Przykład działań w Broku jest dowodem na to, jak małe, lokalne inicjatywy mogą przyczynić się do ochrony przyrody na szerszą skalę, a także kształtować odpowiedzialność ekologiczną młodego pokolenia.


Zobacz również

Spotkanie od kobiet dla kobiet. Dzień Kobiet pełen inspiracji i wsparcia w Starej Elektrowni

26 marca 2025, Kacper Jaworowski

Dzień Kobiet to nie tylko czas na kwiaty, ale także na ważne rozmowy o rozwoju osobistym i zdrowiu. Stowarzyszenie Kobiety wspierają Kobiety zorganizowało w Starej Elektrowni w Ostrowi Mazowieckiej spotkanie, które łączyło motywacyjne prelekcje, muzyczne występy oraz okazję do wspólnego świętowania w gronie ambitnych kobiet.

Porozumienie podpisane. Obędzie się III Festiwal Kultury Łowieckiej w Ostrowi Mazowieckiej

25 marca 2025, UM Ostrów Mazowiecka, red. Kacper Jaworowski

Ostrów Mazowiecka po raz trzeci stanie się stolicą kultury łowieckiej. Doszło do porozumienia, w celu organizacji III Festiwalu Kultury Łowieckiej, którego celem jest promowanie tradycji łowieckich oraz integracja lokalnej społeczności.

Sowy na wyciągnięcie ręki. VIII Noc z Sowami w Ostrowi Mazowieckiej (zdjęcia)

24 marca 2025, Kacper Jaworowski

Młodzi miłośnicy przyrody z Ostrowi Mazowieckiej spotkali się na VIII Nocy z Sowami. Po wykładach i interaktywnych zajęciach, uczestnicy wyruszyli na nocną wyprawę, by poczuć nocne życie sów.

Komentarze

Add comment
Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Pixel - okna, drzwi, bramy

ul. Nurska 33 (wjazd od Biegańskiego)
07-320 Małkinia Górna

Ponad 10 lat doświadczenia w stolarce okiennej i drzwiowej!

POLONIKA Usługi edukacyjno-edytorskie

ul. Różańska 5
07-300 Ostrów Mazowiecka

KOREKTA, REDAKCJA, KOREPETYCJE!

Zespół Szkół Powiatowych im. Papieża Jana Pawła II w Czerwinie

ul. Piastowska 23 A
07-407 Czerwin

Wszystkie szkoły są bezpłatne!!! Zapraszamy!!!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]