Inicjatywa współpracy gmin
Wójt Dariusz Rafalik, witając gości, podkreślił wagę współpracy pomiędzy Gminami Doliny Dolnego Bugu. - Mamy nadzieję, że zawarte porozumienie pomoże w budowaniu spójności terytorialnej oraz będzie źródłem oszczędności dla jednostek samorządu terytorialnego, co w dzisiejszych czasach, kiedy gminy mierzą się z trudnościami finansowymi, jest bardzo ważne - mówił wójt Dariusz Rafalik, witając przybyłych gości. Wspólne planowanie i realizowanie projektów, szczególnie w obliczu trudności finansowych, stają się kluczowe dla dalszego rozwoju lokalnych społeczności.
Rafalik wskazał na potrzebę stworzenia Strategii Rozwoju Ponadlokalnego, która umożliwiłaby intensyfikację działań na rzecz gospodarki oraz turystyki w regionie. Podkreślił, że współpraca gmin może przynieść nie tylko korzyści ekonomiczne, ale również podnieść rangę Doliny Dolnego Bugu na poziomie wojewódzkim i krajowym.
Udział wojewody
Wojewoda mazowiecki Mariusz Frankowski, który wystąpił na forum, poruszył temat społecznej odporności na kryzysy, szczególnie w kontekście ochrony ludności i obrony cywilnej. W swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na ogromne nakłady finansowe, które rząd zamierza przeznaczyć na rozwój krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego, a także na edukację w zakresie bezpieczeństwa.
- Wszyscy mamy świadomość, że wdrażanie ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej wymaga czasu i nakładów finansowych. Rząd zamierza przeznaczać nie mniej niż 0,3% produktu krajowego brutto rocznie na tworzenie i utrzymanie zasobów ochrony ludności i obrony cywilnej - w tym na rozwój krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego, ochotniczych straży pożarnych i podmiotów ochrony ludności, zakupy, modernizację sprzętu - w tym także teleinformatycznego, budowę i utrzymanie baz magazynowych oraz budowę, modernizację i remont infrastruktury związanej z ochroną ludności i obroną cywilną - w tym budowli ochronnych - mówił Frankowski. Dodał również, że w 2025 roku przewidziano 5 mld zł na działania.
Prezentacja Gmin Doliny Dolnego Bugu
Po wystąpieniu wojewody miały miejsce prezentacje poszczególnych gmin. Każdy z przedstawicieli gmin miał okazję opowiedzieć o swojej gminie, jej historii, teraźniejszości oraz planach na przyszłość.
Wójt Dariusz Rafalik przedstawił zarówno wyzwania, jak i osiągnięcia swojej gminy. Został zaprezentowany również wniosek o nadanie Małkini Górnej praw miejskich, który wręczono wojewodzie Frankowskiemu. Warto dodać, że jeśli wniosek spełni wszystkie wymagania formalne, Małkinia Górna stanie się miastem od 1 stycznia 2026.
Następnie burmistrz Sebastian Oczkowski zaprezentował walory turystyczne i przyrodnicze Broku, jednego z najmniejszych miast w kraju. Zwrócił uwagę na konieczność ochrony obszarów Natura 2000 oraz Puszczy Białej, które są w dużej mierze walorem, ale także ograniczeniem rozwoju gminy.
Wójt Rafał Kruszewski opowiedział o równowadze między nowoczesnymi inwestycjami a ochroną lokalnej tradycji i środowiska naturalnego. Gmina Nur stawia na zrównoważony rozwój, łącząc nowoczesność z dbałością o dziedzictwo kulturowe regionu.
Wójt Urszula Wołosiewicz podkreśliła znaczenie inwestycji w infrastrukturę oraz dbałość o zabytki. Gmina Zaręby Kościelne realizuje projekty poprawiające jakość życia swoich mieszkańców, zachowując jednocześnie szacunek do historii i tradycji regionu.
Wsparcie i deklaracje współpracy
Po prezentacjach gmin, głos zabrał Mariusz Popielarz, poseł na Sejm RP, który wyraził przekonanie, że wypracowana przez samorządy wspólna wizja zostanie zrealizowana w praktyce. - Ze swojej strony deklaruję, że chętnie włączę się w realizację państwa pomysłów - powiedział poseł Popielarz.
Starosta Jerzy Bauer zauważył, że kluczowym elementem sukcesu będzie poszukiwanie nowych partnerów i źródeł finansowania. Zwrócił uwagę, że samorządy powinny wspólnie działać na rzecz realizacji potencjału swoich gmin. - Jako doświadczeni samorządowcy wiemy, że częścią strategii jest poszukiwanie partnerów i środków finansowych - mówił starosta Bauer. - Zapraszam państwa do współdziałania z powiatem, bo uważam, że to naturalna kolej rzeczy. Zaprezentowaliście tu wielki potencjał waszych gmin, a teraz trzeba z niego uczynić realne wartości.
Wójt Dariusz Rafalik zaznaczył, że współpraca w ramach Gmin Doliny Dolnego Bugu to również ogromna szansa na poprawę rozwoju gospodarczo-turystycznego regionu. Podkreślił, że wspólne działania umożliwią zwiększenie znaczenia terytorium nie tylko na poziomie powiatowym, ale także wojewódzkim i krajowym. - Współpraca pomiędzy Gminami Doliny Dolnego Bugu z pewnością pozwoli na bardziej dynamiczny rozwój gospodarczo-turystyczny. To również szansa na podniesienie znaczenia naszego terytorium zarówno na płaszczyźnie powiatowej, wojewódzkiej jak i ogólnokrajowej - mówił wójt Małkini Górnej.
Podziękowania i plany na przyszłość
Na zakończenie spotkania przedstawiciele Gmin Doliny Dolnego Bugu wręczyli wojewodzie Mariuszowi Frankowskiemu podziękowanie za zaangażowanie w sprawy samorządów. - Jestem bardzo zbudowany przestawionymi wizerunkami gmin. Mamy wszyscy świadomość, że bez samorządowców, bez poświęcenia swojego życia, zdrowia i życia rodzinnego takich efektów nigdy by nie było. Panie wojewodo - samorządowcy są ważnym i dobrym partnerem rządu, zasługującym na poważne traktowanie - podkreślił Stanisław Jastrzębski, wójt gminy Długosiodło i przewodniczący zarządu Związku Gmin Wiejskich RP.
Na zakończenie oficjalnej części spotkania wojewoda mazowiecki udał się z przedstawicielami gmin Doliny Dolnego Bugu na teren proponowanej budowy zbiornika retencyjnego w Małkini Górnej. Celem projektu jest zapewnienie ochrony przeciwpowodziowej nie tylko dla gminy Małkinia Górna, ale również dla innych miejscowości leżących wzdłuż rzeki Bug, aż po Zalew Zegrzyński.
Na wydarzenie zostali zaproszeni m. in.: Mariusz Frankowski - wojewoda mazowiecki; Mariusz Popielarz - poseł na Sejm RP; Radosław Parzych - dyrektor delegatury Urzędu Marszałkowskiego w Ostrołęce; Magdalena Kielewicz-Kaczyńska - kierowniczka delegatury Urzędu Wojewódzkiego w Ostrołęce; Jerzy Bauer - starosta ostrowski; Dorota Subda - przewodnicząca Rady Powiatu Ostrowskiego; Hubert Betlejewski - burmistrz miasta Ostrów Mazowiecka; Waldemar Cyran - wójt gminy Sadowne; Karol Dąbkowski - wójt gminy Szulborze Wielkie; Stanisław Jastrzębski - wójt gminy Długosiodło i przewodniczący Zarządu Związku Gmin Wiejskich RP; Beata Ponichtera - wójt gminy Andrzejewo; Grzegorz Jasionowski - zastępca wójta gminy Stary Lubotyń; Stefan Rostkowski - radny Rady Powiatu Ostrowskiego; Ewa Młynarczuk - radna Rady Powiatu Ostrowskiego i dyrektorka Biblioteki Publicznej w Broku; Kamil Narewski - radny Rady Powiatu Ostrowskiego; Artur Wnuk - dyrektor szpitala w Ostrowi Mazowieckiej; Tomasz Dąbrowski - prezes ZGKiM w Małkini Górnej; Marta Głębocka - dyrektor Oddziału BS w Małkini Górnej; Anna Krupińska - kierownik oddziału BS w Broku; Piotr Jastrzębski - kierownik oddziału BS w Zarębach Kościelnych; mł. insp. Dariusz Bednarczyk komendant powiatowy Policji w Ostrowi Mazowieckiej; st. bryg. Leszek Falbowski - komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowi Mazowieckiej; kierownictwa urzędów w Broku, Małkini Górnej, Nurze i Zarębach Kościelnych; radni Rady Gminy Brok, na czele z przewodniczącym Piotrem Radziszewskim; radni Rady Gminy Małkinia Górna, na czele z przewodniczącym Piotrem Krzepickim; radni Rady Gminy Nur, na czele z przewodniczącym Edwardem Jańczukiem; radni Rady Gminy Zaręby Kościelne, na czele z przewodniczącą Kingą Pecurą; dyrektorzy szkół i placówek oświatowych; kierownicy jednostek organizacyjnych; sołtysi.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.