Co istotne, władze miasta nie ograniczają się wyłącznie do nawierzchni - projekty mają uwzględniać także chodniki, systemy odwodnienia, zjazdy do posesji, a nawet możliwość powstania ronda w kluczowym punkcie komunikacyjnym.
Zakres zamówienia obejmuje przygotowanie profesjonalnych projektów budowlanych, które umożliwią rozpoczęcie robót drogowych. To początek szerszego programu poprawy jakości lokalnych dróg. Dodatkowo w kilku przypadkach konieczne będzie uzyskanie decyzji ZRID (zezwolenie na realizację inwestycji drogowej), co oznacza również formalne podziały nieruchomości i wytyczenie pasów drogowych.
Przegląd ulic objętych planowaną dokumentacją:
1. Błękitna i Wiśniowa (fragment)
Dla tych ulic zaprojektowana zostanie całkiem nowa droga wraz z jednostronnym chodnikiem. Przewidziano wykonanie zjazdów do każdej posesji oraz system odwodnienia. Konieczne będzie przeprowadzenie procedury ZRID.
2. Bursztynowa
W tym wypadku chodzi o nieco ponad 30-metrowy kawałek ul. Bursztynowej, przypominającej drogę wewnętrzną, przy której położone są dwa budynki mieszkalne. W planie jest projekt nawierzchni z możliwością dojazdu znajdujących się tam domów. Choć nie przewidziano budowy chodnika, niezbędne będzie zaprojektowanie odwodnienia.
3. F. Chopina
Tutaj planowana jest pełna przebudowa: chodniki po obu stronach, nowa jezdnia, miejsca parkingowe oraz zjazdy do posesji. Projekt musi też uwzględniać istniejące instalacje podziemne.
4. Modrzewiowa i Cisowa
Dwie sąsiednie ulice doczekają się nowej infrastruktury. W planie jest droga z chodnikiem po jednej stronie, budowa zjazdów oraz odwodnienia. W dokumentacji znajdzie się również projekt sieci energetycznej.
5. Na Polance
W tej lokalizacji powstanie nowa droga dojazdowa do posesji. Brak chodnika zostanie zrekompensowany skutecznym systemem odprowadzenia wód opadowych.
6. Okrężna
Podobny zakres jak dla ul. Na Polance - nowa nawierzchnia oraz rozwiązania odwodnieniowe. Projekt ma również uwzględnić ewentualne korekty istniejących sieci infrastrukturalnych.
7. Północna
Przewidziano budowę nowej drogi z chodnikiem jednostronnym. Wymagana będzie decyzja ZRID, ponieważ inwestycja ingeruje w podziały działek. Kluczowym elementem projektu będzie integracja z siecią istniejących ulic.
8. Sportowa
W ramach przebudowy ulicy pojawią się nowe miejsca parkingowe - szczególnie w okolicach skrzyżowania z ul. Kolarską. Wszystko ze względu na nowe bloki mieszkalne. Przebudowana zostanie jezdnia oraz inne elementy infrastruktury.
9. B. Stolarskiego
Zakres prac obejmie nową nawierzchnię, chodnik z jednej strony oraz pełną infrastrukturę zjazdową i odwodnieniową. To przykład gruntownej modernizacji ulicy.
10. R. Traugutta
Dla tej ulicy zaprojektowana zostanie nowa trasa z chodnikiem i zjazdami. Inwestycja wymaga podziału działek, co oznacza konieczność uzyskania decyzji ZRID.
11. Warszawska
Jedna z głównych arterii miasta. Projekt obejmuje jej przebudowę, a także analizę możliwości budowy ronda w kluczowym miejscu - na skrzyżowaniu z ul. Brokowską i kard. Stefana Wyszyńskiego. Takie rozwiązanie miałoby znacząco poprawić płynność ruchu, na jego temat wypowiadał się m. in. Tomasz Koczara, przewodniczący rady miasta, w swojej interpelacji.
12. Wesoła i Fabryczna
Dwie ulice, które będą zaprojektowane praktycznie od zera. W planach są jezdnie, chodniki po jednej stronie oraz zjazdy do posesji. Nie zabraknie także odwodnienia.
Firmy zainteresowane udziałem w przetargu mają możliwość złożenia ofert maksymalnie na cztery spośród dwunastu zadań. Rozwiązanie ma na celu zwiększenie konkurencyjności i szansę na równomierne rozłożenie projektów między różne biura projektowe. Termin realizacji dokumentacji został wyznaczony na 22 grudnia 2025, co daje wykonawcom wystarczająco dużo czasu na kompleksowe podejście do projektowania.
Wszyscy zainteresowani złożeniem swojej oferty lub wglądem do dokumentów przetargowych, a także map, na których zaznaczone są ulice i odcinki, które należy zaprojektować, powinni udać się na stronę internetową e-ProPublico. Warto zawczasu pobrać dokumenty, bo po zakończeniu przetargu, załączniki mogą wygasnąć, bądź zostać usunięte.
Choć to dopiero początek drogi, już teraz widać, że skala planowanych działań będzie miała realny wpływ na życie mieszkańców. Ostrów Mazowiecka szykuje się na solidne zmiany - i to dosłownie, od podstaw.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.