Do finałowej części turnieju zakwalifikowały się drużyny z następujących szkół średnich:
- Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Ostrowi Mazowieckiej
- Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Wielkopolskich w Środzie Wielkopolskiej
- I Liceum Ogólnokształcące im. Bartłomieja Nowodworskiego w Krakowie
- I Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Złotowie
- I Liceum Ogólnokształcące im. Waleriana Łukasińskiego w Dąbrowie Górniczej
- VIII Liceum Ogólnokształcące im. Adama Asnyka w Łodzi
- XXI Liceum Ogólnokształcące im. św. Stanisława Kostki w Lublinie
- Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 2 w Katowicach
Drużyny staną do walki, by zaprezentować swoje zdolności argumentacyjne i pogłębić wiedzę na temat ważnych postaci historycznych oraz wydarzeń, które kształtowały Polskę. Finałowe zmagania będą koncentrować się na trzech istotnych rocznicach. Uczestnicy debat będą musieli zmierzyć się z trzema tezami, które odnoszą się do postaci i wydarzeń ważnych dla naszej historii.
Zakłady Kórnickie i hrabia Władysław Zamoyski
Pierwsza z tez dotyczy rocznicy stulecia powołania Fundacji Zakłady Kórnickie, której założycielem był hrabia Władysław Zamoyski. Niezwykłe przedsięwzięcie, które miało na celu wspieranie nauki, kultury i edukacji w Polsce, stanie się głównym tematem pierwszej debaty. Teza, z którą przyjdzie zmierzyć się uczestnikom, brzmi: "Działalność Fundacji Zakłady Kórnickie należy ocenić jako wyróżniającą się na tle innych, podobnie działających organizacji, w zakresie odbudowy Rzeczpospolitej po okresie zaborów".
Uczestnicy będą musieli przedstawić argumenty, które podkreślają unikalność i wpływ fundacji na rozwój Polski po odzyskaniu niepodległości.
85. rocznica zbrodni katyńskiej
Kolejna teza nawiązuje do 85. rocznicy zbrodni katyńskiej, której ofiarami padło ponad 22 tysiące żołnierzy, funkcjonariuszy i cywilów zamordowanych przez sowiecki reżim w 1940 roku. Debatanci będą musieli podjąć się refleksji nad międzynarodowym aspektem zbrodni. Teza brzmi: "Międzynarodowy Trybunał Karny powinien porzucić zasadę komplementarności".
Celem debaty jest zastanowienie się nad możliwością poszukiwania alternatywnej ścieżki prawnej, która mogłaby doprowadzić do rozliczenia zbrodni katyńskiej, biorąc pod uwagę trudności związane z obecnym stanem prawnym.
Postać prof. Marii Boguckiej
Trzecia teza dotyczy postaci prof. Marii Boguckiej, polskiej historyczki i badaczki historii kobiet. W związku z jej pracami naukowymi oraz wkładem w polską historiografię XX wieku, debatanci będą musieli zmierzyć się z pytaniem: "W programach nauczania historii polskich szkół powinny być uwzględniane takie same proporcje nauczania historii oraz herstorii".
Celem trzeciej debaty, będzie wywołanie dyskusji na temat równości płci w naukach historycznych oraz konieczności uwzględniania historii kobiet w programach edukacyjnych w Polsce.
Finałowy etap V Turnieju Debat Oksfordzkich "Odzyskani Bohaterowie" zapowiada się jako wyjątkowe wydarzenie intelektualne, które połączy młodych ludzi z całej Polski w dyskusjach na temat fundamentalnych kwestii z naszej historii. Ponadto, turniej uzyskał honorowy patronat Ministerstwa Edukacji Narodowej, co podkreśla rangę i ważność tego wydarzenia.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.