Zginęli, bo byli Polakami. 85 lat po Katyniu - żywa pamięć w Ostrowi Mazowieckiej (zdjęcia)

Dodano: 5 kwietnia 2025 23:05, Autor: Kacper Jaworowski

Wiosną 1940 roku strzały w tył głowy miały wymazać polską elitę. W 2025 roku mieszkańcy Ostrowi Mazowieckiej pokazali, że pamięć o zamordowanych w Charkowie, Katyniu i Miednoje jest wciąż żywa - wciąż zobowiązuje.
W dniu 4 kwietnia 2025 Polacy uczcili 85. rocznicę jednej z najtragiczniejszych kart w historii Polski - zbrodni katyńskiej. Właśnie tego dnia, 85 lat temu, z obozu w Ostaszkowie wyruszył pierwszy transport polskich jeńców do siedziby NKWD w Kalininie (dzisiejszy Twer), gdzie zostali brutalnie zamordowani, a ich ciała pogrzebano w masowych grobach w lesie pod Miednoje.

Wspomnienie tej daty to nie tylko akt pamięci o ofiarach, ale również symboliczny hołd oddany tysiącom niewinnych ludzi - oficerom Wojska Polskiego, funkcjonariuszom Policji Państwowej, urzędnikom, nauczycielom i przedstawicielom inteligencji, którzy padli ofiarą sowieckiego terroru. Dzień wcześniej, 3 kwietnia 1940, z obozu w Kozielsku wywieziono jeńców do Katynia, a 5 kwietnia 1940 - z obozu w Starobielsku do Charkowa.

Dla społeczności powiatu ostrowskiego tragedia katyńska ma szczególne znaczenie. Wśród ofiar masowej egzekucji znalazło się blisko 130 osób związanych z regionem - oficerów Wojska Polskiego oraz funkcjonariuszy Policji Państwowej. W tym roku przypada również 35. rocznica pierwszej lokalnej uroczystości upamiętniającej zbrodnię katyńską, która odbyła się w kwietniu 1990 w Ostrowi Mazowieckiej. Właśnie wtedy po raz pierwszy posadzono dęby katyńskie i umieszczono pamiątkowe tablice w Mauzoleum "Córkom i Synom Ziemi Ostrowskiej" na miejscowym cmentarzu parafialnym.

Tegoroczne obchody rozpoczęły się uroczystym apelem w Powiatowej Hali Sportowej. Następnie, w ogrodzie Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika, w alei dębów, posadzono dwa kolejne dęby katyńskie - poświęcone ppor. rez. Stanisławowi Sienickiemu i ppor. rez. Józefowi Szwantnerowi - oficerom związanym z Ostrowią Mazowiecką, którzy zginęli w 1940 z rąk sowieckich oprawców.
REKLAMA


Kolejna część uroczystości odbyła się na cmentarzu parafialnym, przy Mauzoleum "Córkom i Synom Ziemi Ostrowskiej". Odsłonięto tam nowe tabliczki z nazwiskami ofiar, pochodzących z tego regionu. Wśród upamiętnionych znaleźli się m.in. oficerowie Korpusu Ochrony Pogranicza oraz absolwenci dawnego gimnazjum im. Prezydenta Ignacego Mościckiego w Ostrowi. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych, młodzież szkolna oraz mieszkańcy - w tym bliscy pomordowanych.

Wśród nazwisk umieszczonych na nowych tabliczkach znajdują się m. in.: plut. Stanisław Dąbkowski, por. Czesław Kazimierz Dłuski, por. Antoni Kornacki, ppor. rez. Czesław Kowalik, por. Piotr Łupiński, ppor. rez. Aleksander Małkiński, post. Franciszek Murawski, ppor. rez. Maciej Tadeusz Szulakowski, ppor. rez. Marian Bronisław Szulborski oraz ppor. rez. Jan Zakrzewski.

Obchody zakończyły się ceremonią składania kwiatów i zapalania zniczy - prostym, ale jakże wymownym gestem, będącym wyrazem szacunku i wdzięczności dla tych, którzy zapłacili najwyższą cenę za służbę Rzeczypospolitej.

Mimo upływu lat zbrodnia katyńska pozostaje w narodowej pamięci Polaków jako bolesna rana, ale też jako przypomnienie o cenie wolności i konieczności pielęgnowania prawdy historycznej. Dzięki takim inicjatywom jak ta w Ostrowi Mazowieckiej, pamięć o ofiarach nie zostanie zapomniana - trwa w drzewach, imionach, tablicach i sercach kolejnych pokoleń.


Zobacz również

Tożsamość zaczyna się w rodzinie. O kulturze, pamięci i edukacji na IX Konferencji Regionalistycznej "Pasja. Kultura. Dziedzictwo."

4 kwietnia 2025, Kacper Jaworowski

Piętnastolecie działalności stowarzyszenia "Ludzie z Pasją" i dziesiąty numer "Rocznika Ostrowskiego" stały się okazją do refleksji nad rolą lokalnej historii we współczesnym świecie. Nie zabrakło młodzieży, ekspertów i cennych idei.

Walka o tytuł mistrza ortografii. VI Ostrowskie Dyktando (zdjęcia)

2 kwietnia 2025, Kacper Jaworowski

81 uczestników wzięło udział w tegorocznej edycji Ostrowskiego Dyktanda, która odbyła się w Starej Elektrowni w Ostrowi Mazowieckiej. W zmaganiach ortograficznych zmierzyli się uczniowie, młodzież i dorośli, a każdy z nich miał okazję sprawdzić swoje umiejętności w wymagającej rywalizacji.

Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów, hołd oddany lokalnym bohaterom w gminie Nur (zdjęcia)

28 marca 2025, UG Nur, red. Elżbieta Krajewska

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Polaków Ratujących Żydów w gminie Nur to tradycyjna okazja do oddania hołdu bohaterom, którzy w czasie wojny nie wahali się ryzykować życia, by ocalić innych. Uroczystość odbyła się przy kamieniu upamiętniającym lokalnych ratowników.

Komentarze

Add comment
Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Pokusa Street Food

ul. Kilińskiego 2 lok. 17
07-300 Ostrów Mazowiecka

Spróbuj, a ulegniesz Pokusie!

Studio makijażu i fotografii

ul. Broniewskiego 2/5 (I piętro)
07-300 Ostrów Mazowiecka

Fotografia studyjna, plenerowa, chrzty, komunie, urodziny, portety, zdjęcia biznesowe, sesje świąteczne.

TAXI 24 h Daniel Suchta

ul. Widnichowska 7
07-300 Ostrów Mazowiecka

TAXI 24 h/dobę

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]