Schrony tylko na papierze? Radna miasta dopytuje o szczegóły

Dodano: 9 kwietnia 2025 06:53, Autor: Kacper Jaworowski

W Ostrowi Mazowieckiej nie ma ani jednego schronu spełniającego wymogi nowego prawa. Zamiast tego są prowizoryczne miejsca ukrycia. Radna Jolanta Kwiatkowska domaga się działań i jasnej informacji dla mieszkańców. Władze tłumaczą: nie mamy jeszcze wytycznych i środków.
Radna miasta Ostrów Mazowiecka, Jolanta Kwiatkowska, złożyła interpelację dotyczącą gotowości miasta na sytuacje kryzysowe - w szczególności na wypadek wojny. Jej pismo dotyczyło schronów w rozumieniu nowej ustawy o ochronie ludności, która weszła w życie z początkiem 2025 roku. Głos radnej spotkał się z odpowiedzią władz miasta, jednak z przekazu wynika, że konkretne działania będą możliwe dopiero po wdrożeniu rządowego programu.

Radna Kwiatkowska: "Brak jest w naszym mieście schronów"


Radna napisała interpelację, powołując się na art. 10 ust. 1 pkt 10 i 15 ustawy z dnia 5 grudnia 2024 o ochronie ludności i obronie cywilnej, według którego do zadań burmistrza należy m. in. tworzenie i utrzymanie zasobów ochrony ludności oraz infrastruktury obronnej.

- Wnoszę o przedstawienie na sesji Rady Miasta zasobów obiektów i zasobów zbiorowej ochrony ludności w razie klęski żywiołowej lub zagrożenia wojną, a w szczególności informacji, czy w Ostrowi Mazowieckiej istnieją schrony w rozumieniu art. 83 ust. 3 ww. ustawy - napisała.

Zgodnie z ustawową definicją, schron to "budowla ochronna o konstrukcji zamkniętej i hermetycznej, wyposażona w urządzenia filtrowentylacyjne lub pochłaniacze regeneracyjne".

- W Ostrowi Mazowieckiej są tylko Miejsca Doraźnego Schronienia (MDS) i są to najczęściej piwnice w budynkach należących do miasta i powiatu lub zarządzanych przez spółki miejskie - wskazała Kwiatkowska, po sprawdzeniu rządowej mapy dostępnej pod adresem schrony.straz.gov.pl.

- Brak jest natomiast w naszym mieście schronów (...) będących bardziej bezpiecznymi dla ludności od miejsc doraźnego schronienia (MDS) - zaznaczyła.
REKLAMA


Apel o konkretne działania i informowanie mieszkańców


Radna zawarła w interpelacji konkretne pytania:

- 1. Czy dla mieszkańców Ostrowi Mazowieckiej wyznaczone są i zorganizowane bezpieczne miejsca schronienia (schrony) w przypadku ataku wojennego? Jeżeli tak to proszę o zamieszczenie adresów tych miejsc w mediach społecznościowych i w BIP Miasta wraz z informacją, które ulice przynależą do danego schronu.

2. Jeżeli nie ma wyznaczonych i zorganizowanych takich miejsc to proszę o udzielenie odpowiedzi dlaczego oraz jakie działania i do kiedy planowane są do wykonania aby takie schrony powstały?

3. Czy planowane są do przyprowadzenia dla mieszkańców Ostrowi Mazowieckiej (np. dla pracowników w zakładach pracy) praktyczne szkolenia na temat tego jak się zachować i co robić w czasie ataku wojennego? Jeżeli tak to kiedy takie szkolenia się odbędą? Jeżeli nie są planowane to dlaczego?
- pytała Jolanta Kwiatkowska.

Jako uzasadnienie radna podała narastające konflikty zbrojne na świecie, w tym wojnę na Ukrainie czy konflikt na linii Izrael - Palestyna. - Wypadki takie powodują, że wielu mieszkańców Ostrowi Mazowieckiej zadaje pytania jakie przedstawione są w niniejszej interpelacji i co jest jak najbardziej uzasadnione.

Władze miasta odpowiadają - nie ma jeszcze wytycznych ani środków


Odpowiedzi na interpelację udzieliła zastępczyni burmistrza, Jolanta Zadroga. - Na terenie Miasta Ostrów Mazowiecka zostały wytypowane budowle, które mogłyby służyć jako miejsca doraźnego ukrycia - zaznaczyła.

- Na chwilę obecną nie ma wytycznych co do finansowania budowy nowych schronów bądź modernizacji już istniejących - odpowiedziała Zadroga. Urząd miasta otrzymał pismo od wojewody mazowieckiego z prośbą o oszacowanie potrzeb finansowych w związku z nową ustawą. Władze zgłosiły zapotrzebowanie w wysokości 1.055.000 zł, ale Zadroga zastrzegła, iż kwota może różnić się od kwoty uzyskanej dotacji.

- Według wstępnych założeń przekazanie środków może zostać uruchomione najwcześniej w czerwcu bieżącego roku - Dodała, za pozyskanymi informacjami od wojewody.

W oczekiwaniu na Program Ochrony Ludności


Kluczowym dokumentem w sprawie będzie Program Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej, nad którym prace są już na ukończeniu. Jolanta Zadroga zaznaczyła, że dopiero po jego ogłoszeniu będzie można przystąpić do konkretnych działań.

Z interpelacji i odpowiedzi wynika jasno: Ostrów Mazowiecka obecnie nie dysponuje schronami w pełnym tego słowa znaczeniu, a jedynie miejscami tymczasowego ukrycia. Urząd miasta czeka na wytyczne i finansowanie z poziomu centralnego.

Chociaż konkretne decyzje mają zapaść dopiero po wdrożeniu rządowego programu, to dyskusja z pewnością będzie kontynuowana w kolejnych miesiącach. - Zapytanie mieszkańców o budowę schronów w naszym mieście jest jak najbardziej zasadne - celnie zauważyła radna Kwiatkowska.

Zdjęcie poglądowe. Źródło: Wikimedia Commons/Kamil Czaiński

Zobacz również

Grząska codzienność na Dolnej. Radny wnioskuje, a mieszkańcy czekają na drogę z prawdziwego zdarzenia

8 kwietnia 2025, Kacper Jaworowski

Mieszkańcy ul. Dolnej w Ostrowi Mazowieckiej od dawna borykają się z problemami wynikającymi z nieutwardzonej nawierzchni. Zastępczyni burmistrza Jolanta Zadroga poinformowała, że ewentualna modernizacja drogi zostanie rozpatrzona przy planowaniu budżetu na kolejne lata. Na razie zlecono doraźne wyrównanie nawierzchni.

Radny Wierzejski apeluje o remont dróg. Co na to władze miasta?

26 marca 2025, Kacper Jaworowski

Głębokie ubytki, nierówności i trudności w dojeździe do posesji - to codzienność mieszkańców ulic J. Chełmońskiego, S. Moniuszki i S. Wyspiańskiego. Radny Rafał Wierzejski domaga się natychmiastowego remontu. Władze miasta odpowiadają, że modernizacja nastąpi po zakończeniu budowy kanalizacji.

Radny Wierzejski walczy o bezpieczeństwo pieszych. Zlikwidowane przejście powróci na ul. Prusa

15 marca 2025, Kacper Jaworowski

Po remoncie ul. B. Prusa w Ostrowi Mazowieckiej zlikwidowano przejście dla pieszych, co budziło obawy mieszkańców. Radny Rafał Wierzejski złożył w tej sprawie interpelację, a władze miasta zareagowały. Stare-nowe oznakowanie ma pojawić się do końca kwietnia 2025.

Komentarze

Add comment
Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Ener Solar OZE Piotr Duchnowski

ul. Glina 90
07-320 Małkinia Górna

Darmowa energia ze słońca

Miód Malina Catering Dietetyczny

07-300 Ostrów Mazowiecka

Pokusa Street Food

ul. Kilińskiego 2 lok. 17
07-300 Ostrów Mazowiecka

Spróbuj, a ulegniesz Pokusie!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]