Spotkanie z prof. Sadowską było jak wehikuł czasu, który przeniósł uczestników w czasy, mniej lub bardziej odległe, historycznego Kaczkowa - miejscowości położonej w gminie Brok, która przez wieki była świadkiem przemian społecznych, migracji, wojen i codziennego życia zwykłych ludzi. Autorka z zaangażowaniem opowiadała o swojej pracy nad książką, dzieląc się nie tylko faktami historycznymi, ale również osobistymi refleksjami i anegdotami związanymi z odkrywaniem lokalnych archiwów, rozmowami z mieszkańcami i analizą dokumentów źródłowych.
Autorka podkreśliła, że jej celem było nie tylko przedstawienie suchych faktów, ale przede wszystkim przywrócenie pamięci o ludziach - tych, którzy przez wieki tworzyli społeczność Kaczkowa. Jak przyznała, większość historii w książce pozyskała w formie mówionej, od mieszkańców, których nie ma już wśród nas. Wyjaśniała, skąd wzięły się nazwy miejscowości i nazwiska kaczkowian, jakie procesy historyczne kształtowały losy wsi, a także w jaki sposób udało jej się dotrzeć do nieznanych dotąd informacji z przeszłości.
Książka prof. Sadowskiej to kompendium wiedzy o Kaczkowie Starym i Nowym. Chętni czytelnicy znajdą w niej szczegółowe informacje o ponad 1500 mieszkańcach, ich losach, zajęciach i migracjach. Autorka opisała również służbę w carskim wojsku, rozwój szkolnictwa od XIX wieku, życie codzienne i zwyczaje ludowe, a także dramatyczne doświadczenia II wojny światowej - często opowiedziane głosami samych mieszkańców.
Publikacja nie tylko dokumentuje historię, ale również ją ożywia, pokazując że za każdą datą i wydarzeniem stoją konkretni ludzie, ich emocje, wybory i dramaty. To sprawia, że lektura staje się nie tylko źródłem wiedzy, ale też głębokim przeżyciem.
Publiczność chętnie dzieliła się swoimi spostrzeżeniami, dopytywała o losy konkretnych rodzin czy wydarzeń. Wiele osób dostrzegało w opowieściach autorki fragmenty własnej rodzinnej historii, co tylko potwierdziło, jak silne są związki mieszkańców regionu z ich przeszłością.
Na zakończenie uczestnicy mieli okazję nabyć książkę z osobistą dedykacją autorki, a także kontynuować rozmowy w mniej formalnej atmosferze. Spotkanie stało się nie tylko promocją ważnej publikacji, ale też okazją do integracji lokalnej społeczności wokół wspólnej pamięci i tożsamości.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.