Nowo powstałe centra będą mogły pomieścić łącznie 20 osób. W Sulęcinie Szlacheckim, w ośrodku dziennego i całodobowego pobytu, przewidziano miejsce dla 14 osób w systemie dziennym oraz 6 osób w systemie całodobowym. Nowoczesny budynek o powierzchni 733 m2 został podzielony na dwie główne strefy: dzienną i mieszkalną. Część dzienna będzie wyposażona w sale zajęć, pomieszczenia dla personelu, salę do ćwiczeń ruchowych, pokój medyczny, aneks kuchenny, jadalnię, łazienki, pralnię, suszarnię oraz szatnie. Z kolei część mieszkalna zapewni komfortowy pobyt osób wymagających całodobowej opieki, z pomieszczeniami wyposażonymi w łazienki. Urząd Gminy w Starym Lubotyniu otrzyma wsparcie w wysokości 2.823.988,93 zł, co pozwoli na realizację inwestycji.
Drugie centrum, które powstanie w powiecie łosickim, będzie miało powierzchnię 837 m2 i również zostało zaplanowane z myślą o zapewnieniu komfortowych warunków życia dla 20 osób z niepełnosprawnościami. W tym przypadku przewidziano przestronną kuchnię, jadalnię, przestrzeń wypoczynkową oraz salę do ćwiczeń. Dodatkowo, centrum zostanie otoczone zielenią, co zapewni mieszkańcom możliwość wypoczynku w otoczeniu natury. Starostwo Powiatowe w Łosicach otrzyma na realizację projektu wsparcie w wysokości 2.935.150 zł.
Centra opiekuńczo-mieszkalne to część szerszego programu, którego celem jest tworzenie i utrzymywanie placówek pobytu dziennego oraz całodobowego dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Wszystko ma prowadzić do poprawy jakości życia osób z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności poprzez stworzenie warunków sprzyjających samodzielności i integracji społecznej.
Wspólny pobyt w takich ośrodkach ma zapewniać wszechstronną opiekę, a także umożliwić mieszkańcom aktywność na miarę ich możliwości, rozwijanie relacji interpersonalnych i budowanie więzi społecznych. Dzięki takiej formie wsparcia osoby z niepełnosprawnościami mają szansę na większą niezależność i aktywne uczestnictwo w życiu społecznym, co jest niezbędne do ich pełnej integracji z otoczeniem.
W województwie mazowieckim, oprócz wspomnianych nowych placówek, funkcjonuje już 14 centrów opiekuńczo-mieszkalnych, co świadczy o rosnącym zapotrzebowaniu na tego typu wsparcie. Jedna z nich mieści się w naszym powiecie, w Zarębach Kościelnych. Program, finansowany z Funduszu Solidarnościowego, ma zatem kluczowe znaczenie w poprawie jakości życia osób z niepełnosprawnościami.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.